Sprzedaż mieszkań wyhamowała. Jednak ceny dalej rosną [Galeria, wideo]

Maciej Badowski
Sprzedaż delikatnie spada, liczba wprowadzonych mieszkań również spada, ale ceny rosną. Najwięcej buduje się w Warszawie.
Sprzedaż delikatnie spada, liczba wprowadzonych mieszkań również spada, ale ceny rosną. Najwięcej buduje się w Warszawie. Szymon Starnawski
Deweloperzy działający w sześciu największych miastach Polski sprzedali w drugim kwartale br. 15,1 tys . To o 8 proc. mniej niż przed kwartałem.

Trend spadkowy sprzedaży na rynku nowych mieszkań, choć wyraźny, nie jest tak samo odczuwalny we wszystkich analizowanych przez JLL miastach.

- Sprzedaż delikatnie spada, liczba wprowadzonych mieszkań również spada, ale ceny rosną. Rynek jest bliski stanu równowagi na coraz wyższej cenie. Taka sytuacja jest dobra dla deweloperów- tłumaczy w rozmowie z AIP Katarzyna Kuniewicz, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL. - Jest drożej, więc dla kupujących nie jest już tak różowa ale popyt się nie wycofuje- dodaje.

Dlaczego jest drożej? Ponieważ w dalszym ciągu chętnie kupujemy mieszkania, a nie możemy zapominać, że budowanie jest droższe, ziemia jest droższa. - Ponadto mamy dobrą koniunkturę, a Polacy postrzegają zakup mieszkania na rynku pierwotnym jak lokatę kapitału- mówi ekspert.

Dwóch na trzech Polaków skorzysta z obniżenia podstawowej stawki PIT z 18 na 17 proc. Zmiana nastąpi juz od 1 października. Sprawdź, czy skorzystasz - po prostu kliknij w ten tekst i poznasz wyjaśnienia eksperta,

Tam, gdzie deweloperom udało się w ostatnich miesiącach istotnie zwiększyć ofertę, wzrosła również liczba transakcji. Przykładem może być Wrocław. W okresie od kwietnia do czerwca do sprzedaży trafiło tam blisko 4 tysiące mieszkań (36 proc. k/k) co zaowocowało 20 proc. wzrostem sprzedaży.

- Najwięcej buduje się w Warszawie. Bardzo ciekawa sytuację mamy jeżeli chodzi o drugie miejsce, ponieważ bardzo dynamicznie rośnie rynek wrocławski- mówi Kuniewicz.

Jak tłumaczy ekspert w przypadku Wrocławia możliwości wprowadzania nowych projektów do sprzedaży są największe. - Wrocław ma przygotowane tereny pod budownictwo mieszkaniowe i to jest przyjazny deweloperom rynek, jeżeli chodzi o możliwości zakupu ziemi. W związku z tym Wrocław odnotował rekordową liczbę wprowadzeń w drugim kwartale. Ich oferta urosła, ale i ceny wzrosły- dodaje.

Mimo, rosnących cen, Polacy wciąż mogą sobie pozwolić na zakup. Jeśli porównamy relację średniej ceny 1 mkw. do średniego wynagrodzenia na poszczególnych rynkach, to nie różni się ona istotnie od tej z 2017 roku. Wprawdzie w Warszawie czy Trójmieście wzrost poziomu wynagrodzeń jest wolniejszy niż wzrost cen, ale daleko nam jeszcze do sytuacji z 2009 roku, kiedy w większości miast przeciętne wynagrodzenie starczało na zakup zaledwie 0,5 mkw.

- Nie ma sygnałów płynących z gospodarki, jeśli chodzi o płace, które by hamowały popyt. Relacja średniego wynagrodzenia do średniej ceny na rynku pierwotnym jest bardzo dobra. Wciąż utrzymuje się na poziomie powyżej 0,5 metra kwadratowego. Oczywiście w zależności od rynku jest to zróżnicowane, ale co do zasady jest to więcej niż 0,5 metra kwadratowego- tłumaczy Kuniewicz.

- Płace przez pewien czas rosły szybciej niż średnie ceny mieszkań, więc wydaje się, że perspektywy są dość dobre, ale w kontekście tego, że rynek jest w fazie spadkowej. Dobrą wiadomością jest to, że równomiernie spada liczba mieszkań sprzedanych i liczba mieszkań wprowadzonych. Oznacza to, że obie strony rynku zgodziły się na pewien nowy układ, nowy schemat. Wszystko działa i nic się nie blokuje- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu