Ograniczeniu uległy swobody obywatelskie oraz pojawiła się możliwość wprowadzenia godziny policyjnej. Zakazano strajków i masowych zgromadzeń.
Jak wygląda przewóz towarów przez granicę ukraińsko-polską?
Jak podaje strona internetowa kordon.customs.gov.ua ciężarówki z towarami czekają na terytorium Ukrainy na wjazd do Polski:
- ponad 6 godzin - na przejściu granicznym Krakowiec – Korczowa;
- 20 godzin – na przejściu granicznym Medyka – Szeginie;
- prawie 24 godziny – na przejściu granicznym Rawa Ruska - Hrebenne.
Wojsko może kontrolować i rekwirować przewożone towary
Władze, a także wojsko, mają prawo do kontroli przewożonych towarów i ładunków, bagażu osobistego, a także własności prywatnej.
Firmy mogą być zmuszone do przekazania własności wojsku, a pracownicy usunięci z przedsiębiorstw poprzez mobilizację. Możliwe jest także zakazanie lub ograniczenie wyjazdu z terytorium, na którym obowiązuje stan wojenny.
System bankowy będzie działał nadal
Narodowy Bank Ukrainy wyjaśniał, w jaki sposób system bankowy będzie działał w przypadku stanu wojennego na Ukrainie. Możliwe są ograniczenia w pracy poszczególnych banków lub ich oddziałów w zależności od poziomu ryzyka dla systemu bankowego Ukrainy i skali zagrożenia.
„Wszystkie systemy płatności, dostęp do środków, ogólnie praca banków przebiega normalnie. Narodowy Bank Ukrainy ma wystarczające rezerwy, aby wspierać banki w gotówce” - napisał ukraiński bank centralny w specjalnym oświadczeniu 23 lutego. Oświadczenie informowało o tym, jak będzie działać system bankowy w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego.
Stan wojenny na Ukrainie miał już miejsce w 2018 roku
Pod koniec 2018 roku stan wojenny obowiązywał w dziesięciu obwodach i nie ograniczył praw obywateli. Przewidywano jedynie częściową mobilizację, gdyby Rosja kontynuowała agresję.
