Stan wojenny na Ukrainie. Możliwe ograniczenia dla biznesu i pracowników. Czy wpłynie to na wymianę handlową z Polską?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ukraińskie władze, a także wojsko, mają prawo do kontroli przewożonych towarów i ładunków, bagażu osobistego, a także własności prywatnej.
Ukraińskie władze, a także wojsko, mają prawo do kontroli przewożonych towarów i ładunków, bagażu osobistego, a także własności prywatnej. unsplash
Stan wojenny na Ukrainie. Władza ma możliwość wprowadzić nakaz pracy, zakaz handlu oraz zarekwirować własność prywatną i wprowadzić obowiązek nieopuszczania domu. Pracownicy są pozbawieni możliwości strajkowania, a państwo może regulować działalność przedsiębiorców. Stan wojenny wprowadziła dziś rano Rada Najwyższa Ukrainy na całym terytorium państwa w oparciu o ustawę o reżimie prawnym stanu wojennego z 2015 roku.

Ograniczeniu uległy swobody obywatelskie oraz pojawiła się możliwość wprowadzenia godziny policyjnej. Zakazano strajków i masowych zgromadzeń.

Jak wygląda przewóz towarów przez granicę ukraińsko-polską?

Jak podaje strona internetowa kordon.customs.gov.ua ciężarówki z towarami czekają na terytorium Ukrainy na wjazd do Polski:

  • ponad 6 godzin - na przejściu granicznym Krakowiec – Korczowa;
  • 20 godzin – na przejściu granicznym Medyka – Szeginie;
  • prawie 24 godziny – na przejściu granicznym Rawa Ruska - Hrebenne.

Wojsko może kontrolować i rekwirować przewożone towary

Władze, a także wojsko, mają prawo do kontroli przewożonych towarów i ładunków, bagażu osobistego, a także własności prywatnej.

Firmy mogą być zmuszone do przekazania własności wojsku, a pracownicy usunięci z przedsiębiorstw poprzez mobilizację. Możliwe jest także zakazanie lub ograniczenie wyjazdu z terytorium, na którym obowiązuje stan wojenny.

System bankowy będzie działał nadal

Narodowy Bank Ukrainy wyjaśniał, w jaki sposób system bankowy będzie działał w przypadku stanu wojennego na Ukrainie. Możliwe są ograniczenia w pracy poszczególnych banków lub ich oddziałów w zależności od poziomu ryzyka dla systemu bankowego Ukrainy i skali zagrożenia.

„Wszystkie systemy płatności, dostęp do środków, ogólnie praca banków przebiega normalnie. Narodowy Bank Ukrainy ma wystarczające rezerwy, aby wspierać banki w gotówce” - napisał ukraiński bank centralny w specjalnym oświadczeniu 23 lutego. Oświadczenie informowało o tym, jak będzie działać system bankowy w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Stan wojenny na Ukrainie miał już miejsce w 2018 roku

Pod koniec 2018 roku stan wojenny obowiązywał w dziesięciu obwodach i nie ograniczył praw obywateli. Przewidywano jedynie częściową mobilizację, gdyby Rosja kontynuowała agresję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu