Stan wojenny na Ukrainie. Możliwe ograniczenia dla biznesu i pracowników. Czy wpłynie to na wymianę handlową z Polską?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ukraińskie władze, a także wojsko, mają prawo do kontroli przewożonych towarów i ładunków, bagażu osobistego, a także własności prywatnej.
Ukraińskie władze, a także wojsko, mają prawo do kontroli przewożonych towarów i ładunków, bagażu osobistego, a także własności prywatnej. unsplash
Stan wojenny na Ukrainie. Władza ma możliwość wprowadzić nakaz pracy, zakaz handlu oraz zarekwirować własność prywatną i wprowadzić obowiązek nieopuszczania domu. Pracownicy są pozbawieni możliwości strajkowania, a państwo może regulować działalność przedsiębiorców. Stan wojenny wprowadziła dziś rano Rada Najwyższa Ukrainy na całym terytorium państwa w oparciu o ustawę o reżimie prawnym stanu wojennego z 2015 roku.

Ograniczeniu uległy swobody obywatelskie oraz pojawiła się możliwość wprowadzenia godziny policyjnej. Zakazano strajków i masowych zgromadzeń.

Jak wygląda przewóz towarów przez granicę ukraińsko-polską?

Jak podaje strona internetowa kordon.customs.gov.ua ciężarówki z towarami czekają na terytorium Ukrainy na wjazd do Polski:

  • ponad 6 godzin - na przejściu granicznym Krakowiec – Korczowa;
  • 20 godzin – na przejściu granicznym Medyka – Szeginie;
  • prawie 24 godziny – na przejściu granicznym Rawa Ruska - Hrebenne.

Wojsko może kontrolować i rekwirować przewożone towary

Władze, a także wojsko, mają prawo do kontroli przewożonych towarów i ładunków, bagażu osobistego, a także własności prywatnej.

Firmy mogą być zmuszone do przekazania własności wojsku, a pracownicy usunięci z przedsiębiorstw poprzez mobilizację. Możliwe jest także zakazanie lub ograniczenie wyjazdu z terytorium, na którym obowiązuje stan wojenny.

System bankowy będzie działał nadal

Narodowy Bank Ukrainy wyjaśniał, w jaki sposób system bankowy będzie działał w przypadku stanu wojennego na Ukrainie. Możliwe są ograniczenia w pracy poszczególnych banków lub ich oddziałów w zależności od poziomu ryzyka dla systemu bankowego Ukrainy i skali zagrożenia.

„Wszystkie systemy płatności, dostęp do środków, ogólnie praca banków przebiega normalnie. Narodowy Bank Ukrainy ma wystarczające rezerwy, aby wspierać banki w gotówce” - napisał ukraiński bank centralny w specjalnym oświadczeniu 23 lutego. Oświadczenie informowało o tym, jak będzie działać system bankowy w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Stan wojenny na Ukrainie miał już miejsce w 2018 roku

Pod koniec 2018 roku stan wojenny obowiązywał w dziesięciu obwodach i nie ograniczył praw obywateli. Przewidywano jedynie częściową mobilizację, gdyby Rosja kontynuowała agresję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie