Startup z Tarnobrzega zdobył milion złotych dofinansowania na silnik sztucznej inteligencji. Innowacja ma zmienić zakupy w Internecie

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Startup, którego twórcą jest Kamil Pionkowski, mieszkaniec Tarnobrzega, zdobył milion złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Zaliczony do najlepszych innowacyjnych pomysłów z Podkarpacia projekt o nazwie Revbox to silnik sztucznej inteligencji, który zrewolucjonizuje zakupy w Internecie.

Revbox - projekt tarnobrzeskiego startupu ma pomóc klientom i sklepom internetowym

Historia przedsiębiorczego 34-latka z Tarnobrzega pracującego w branży IT może być inspiracją dla ambitnych ludzi z głową pełną pomysłów, gotowych do zrealizowania swoich marzeń. Marzeniem Kamila Pionkowskiego, które postanowił przekuć w biznes, było to, aby zakupy przez Internet były szybkie, bezpieczne i pozbawione ryzyka kupna nietrafionego produktu. Tak pojawiła się wizja narzędzia Revbox, które wedle założeń twórców, na zawsze zmieni sposób, w jaki robimy zakupy w Internecie.

Dzięki innowacyjnemu pomysłowi połączenia pozyskiwania komentarzy z silnikiem sztucznej inteligencji jesteśmy w stanie pomóc użytkownikom, oszczędzając ich czas, oraz sklepom internetowym świadczyć swoje usługi na jeszcze wyższym poziomie niż do tej pory

– mówi Kamil Pionkowski, którego startup, dzięki pozyskanemu grantowi, od stycznia pracuje nad silnikiem sztucznej inteligencji. Ma to być innowacja na skalę światową.

- Istnieją wprawdzie na rynku firmy, które działają w segmencie opinii, ale żadna z nich nie robi tego, co my i tego tak jak my. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne Revbox to narzędzie, które pomaga użytkownikowi szybciej dokonać zakupu, zmniejsza ryzyko podjęcia złej decyzji zakupowej dodatkowo zwiększając przy tym zadowolenie z zakupu oraz produktu. Warto wspomnieć, że wpływa też ono pozytywnie na środowisko przez redukcję transportu przesyłek wynikającego ze zwrotów. Najlepsze jest to, że wszystko to dzieje się automatycznie dzięki opracowanym przez nas modelom sztucznej inteligencji, które analizują i starają się zrozumieć użytkownika sklepu internetowego – opowiada o pomyśle Kamil Pionkowski.

Jak projekt tarnobrzeskiego startupu zdobył pierwszy milion?

Pierwszym ważnym momentem dla Revbox, który umożliwił przetestowanie pomysłu i jego założenia, było dostanie się do programu inkubacyjnego Start in Podkarpackie prowadzonego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Z naszym pomysłem i bardzo dobrze przygotowanym modelem biznesowym zostaliśmy wyłonieni spośród wielu startupów do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w ramach poddziałania 1.1.1. W podkarpackim inkubatorze mieliśmy możliwość poddać założenia naszego pomysłu analizom i weryfikacji rynkowej pod okiem doświadczonych seryjnych przedsiębiorców oraz profesjonalistów, którzy specjalizują się w tego typu badaniach

– mówi Kamil Pionkowski.

Kolejnym ważnym elementem programu było stworzenie tak zwanego MVP, czyli “minimalnej” wersji produktu, która pozwoli zwalidować założenia modelu biznesowego i przydatność rynkową narzędzia. Unikatowość rozwiązania docenił gigant polskiego rynku sprzedaży internetowej.

Nawiązaliśmy współpracę z grupą X-KOM. Rezultaty wdrożenia narzędzia w sklepie grupy są bardzo obiecujące. Pracujemy już na realnych klientach i danych. Nasze narzędzie w oparciu o testy przeprowadzone w grupie X-KOM zostało dopracowane i lepiej odpowiada na potrzeby naszych klientów

- mówi Pionkowski, ale podkreśla, że te wszystkie kroki spółka mogła zrealizować dzięki programowi inkubacji i fantastycznemu zespołowi Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Szczerze polecam taką ścieżkę, bo to ogromne wsparcie dla rozwoju młodego startupu, możliwość zebrania ogromnej wiedzy i doświadczenia. Dla mnie osobiście najważniejszą umiejętnością, której nauczyłem się podczas programu jest to, jak testować swój pomysł na wczesnej fazie rozwoju, tak aby uniknąć ewentualnej wpadki związanej z rozwijaniem produktu, który może okazać się na koniec dnia nikomu nie potrzebny.

Kolejnym wydarzeniem, które bardzo pomogło spółce biznesowo, była pierwsza edycja konkursu startupowego Carpathian Startup Fest 2021, organizowanego w Rzeszowie przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Na tym etapie wszystko wskazywało na to, że droga, którą chce podążać jest właściwa. Pozostawało tylko i aż zbudować pełną wersję narzędzia.

Jak tłumaczy przedsiębiorca branża, w której działa, szczególnie jako startup, czyli przedsiębiorstwo na bardzo wczesnym etapie funkcjonowania, wymaga bardzo dużego wysiłku i nakładu prac intelektualnych. Skonstruowanie narzędzi, silnika sztucznej inteligencji i uczenie go jest pracochłonne i kosztochłonne. Spółka do czasu stworzenia narzędzi i wdrożenia swojego modelu biznesowego w życie musi pozyskać odpowiednie fundusze na zbudowanie zespołu specjalistów, stworzenie i ciągły rozwój technologii. Aby sfinansować ten etap Pionkowski zdecydował się wziąć udział w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia i poddziałaniu 1.1.2. Rozwój startupów w Polsce Wschodniej.

Po długiej walce z pisaniem wniosku, tworzeniem zestawień, kosztorysów, symulacji, biznesplanu złożyliśmy wniosek w przedostatniej rundzie tego programu. Najgorszy dla mnie był czas oczekiwania - około trzy miesiące trwa procedura analizy i weryfikacji wniosku. W międzyczasie odbył się tak zwany panel ekspertów, gdzie musieliśmy obronić swój pomysł przed gronem ekspertów branżowych oraz biznesowych. Ciężko przekazać słowami, ile pracy to wymagało i ile stresu nas wszystkich to kosztowało, dlatego jeszcze ciężej jest mi opisać, co czuliśmy, kiedy okazało się, że dofinansowania...nie dostaliśmy. Przyznam szczerze, że był to mało przyjemny moment dla całego zespołu. Ponieważ nie w naszym stylu jest poddawanie się, postawiliśmy wszystko na jedną kartę

Na szczęście w dokumentów odmownych oraz po części z panelu ekspertów dało się wywnioskować, gdzie występują słabe punkty we wniosku. - Po godzinach poprawek złożyliśmy go jeszcze raz. To było trochę nasze “być albo nie być” ponieważ była to ostatnia runda tego programu. Trud i ogrom pracy nad poprawkami i ponowne przemyślenie pomysłu zostało docenione przez panel ekspertów i przy drugim podejściu, wniosek przeszedł przez gęste sito weryfikacyjne i otrzymał dofinansowanie.

Kamil Pionkowski podkreśla, że projekt jest sumą doświadczeń wszystkich osób, które były w niego zaangażowane od samego początku, chociażby w procesie inkubacji i chce im za to podziękować:

Ciężko dzisiaj stworzyć coś w pojedynkę. Za każdym wielkim projektem stoi wytrwały założyciel, ale i równie genialni ludzie, którzy codziennie wkładają energię, by rozwijać ten pomysł. Myślę, że trzeba o tym pamiętać podczas prowadzenia firmy, tym bardziej, że tak naprawdę to dopiero początek tej wspaniałej i ciekawej przygody. Dziś działamy już pełną parą. Oprócz realizowania założeń dotacji postanowiliśmy rozwijać też poboczne gałęzie naszego projektu, aby wykorzystać w pełni potencjał silnika sztucznej inteligencji. Wciąż go ulepszamy i wciąż wpadają nam do głowy nowe pomysły. Nie o wszystkim mogę mówić na tym etapie, ale mogę zdradzić, że najbliższy czas zapowiada się bardzo interesująco. Wszystko zmierza w naprawdę świetnym kierunku i planujemy w tym roku wejść już na pierwszy rynek zagraniczny. Trzymajcie kciuki za Revbox i jeśli interesują was nasze losy śledźcie nas na social mediach

.

Kamil Pionkowski. Ma 34 lata. Od 2016 roku mieszka w Tarnobrzegu, skąd pochodzi jego żona. Od 10 lat projektuje i tworzy sklepy internetowe oraz świadczy usługi doradcze z zakresu e-commerce, marketingu, analityki, adwords oraz SEO. Ma sześcioletnie doświadczenie w prowadzeniu i rozwijaniu własnego e-commerce z branży biżuteryjnej. Hobbistycznie zajmuje się tworzeniem strategii i kampanii marketingowych oraz identyfikacji wizualnej. Jako freelancer tworzył dla takich globalnych marek jak: Coca-Cola, Reebok, Adidas, KIA, Hyundai, T-Mobile.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu