Stopy procentowe na najwyższym poziomie od 16 lat utrzymane

Maciej Badowski
Opracowanie:
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5 proc., najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu.
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5 proc., najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Aleksandar Pasaric/ pexels
Bank Japonii zdecydował się utrzymać podstawową stopę procentową na poziomie 0,5 proc., co jest najwyższym poziomem od 16 lat. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku i stanowi kontynuację polityki monetarnej przyjętej po ostatniej podwyżce w styczniu.

Spis treści

Decyzja w cieniu niepewności gospodarczej

Bank Japonii (BoJ) podkreśla, że decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie wynika z niepewności gospodarczej, która jest szczególnie widoczna w kontekście globalnej polityki handlowej.

– Niepewność otaczająca gospodarkę Japonii pozostaje wysoka i przede wszystkim wynika to z trendów w polityce handlowej na świecie – Kazuo Ueda, główny bankier BoJ.

Jak podkreśla w swojej analizie Mateusz Czyżkowski, analityk rynków finansowych XTB, w obliczu tych wyzwań, BoJ zdecydował się na zachowanie ostrożności, co oznacza, że kolejne decyzje dotyczące stóp procentowych mogą być podejmowane co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej. Taka strategia pozwala bankowi na elastyczne dostosowywanie polityki monetarnej do zmieniających się warunków gospodarczych.

Analityk podaje, że zgodnie z prognozami Banku Japonii, inflacja bazowa osiągnie cel BoJ za około 18 miesięcy. To optymistyczne założenie jest jednak równoważone przez umiarkowane odradzanie się gospodarki Japonii oraz presję cenową wywołaną rosnącymi kosztami ryżu.

– Silny impuls podwyżek płac rozprzestrzenia się na mniejsze firmy i dlatego koniecznym jest uważne monitorowanie ich zmian i ewentualnego wpływu na poziomy cen – ocenia Kazuo Ueda.

Wzrost gospodarczy Japonii jest obecnie umiarkowany, co jest wynikiem zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników. Czyżkowski przyznaje, że wewnętrznie, gospodarka reaguje na rosnące koszty, podczas gdy zewnętrznie, napięcia handlowe wpływają na perspektywy eksportu.

Eksport i wydatki kapitałowe

– Eksport Japonii wzrósł o 11,4 proc. w lutym w porównaniu z rokiem poprzednim, ale zamówienia na maszyny - wiodący wskaźnik wydatków kapitałowych w kraju - spadły o 3,5 proc. w styczniu – wskazuje analityk.

Te dane będą kluczowe podczas kwartalnego przeglądu prognoz wzrostu i cen, który odbędzie się na kolejnym posiedzeniu politycznym BoJ w dniach 30 kwietnia-1 maja. Wyniki tego przeglądu mogą mieć istotny wpływ na przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych.

Geopolityka odgrywa kluczową rolę w decyzjach Banku Japonii

– Napięcia handlowe, które rzucają cień na perspektywy eksportu, są jednym z głównych powodów, dla których BoJ zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie – dodaje Czyżkowski.

– To, co dzieje się wewnątrz kraju jest jednak przez BoJ zakładane, a głównym punktem zachęcającym do wstrzymania się z dalszym zacieśnianiem jest geopolityka – wskazał z kolei Kazuo Ueda.

Niepewność związana z globalną polityką handlową sprawia, że BoJ musi być ostrożny w swoich decyzjach, aby nie zaszkodzić delikatnemu odradzaniu się gospodarki Japonii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu