– Z danych wynika, że niestety studiowanie w Polsce jest coraz droższe – mówi nam dr Przemysław Babrich, Związek Banków Polskich. – Te dane trochę nas zasmuciły, ponieważ studia w Polsce przeciętnie trwają 5 lat. Ci którzy zaczynali w 2017 rok wydawali na studia 1,6 tys zł, a w tym roku trzeba wydać już 3 177 zł – dodaje. Jak tłumaczy, wzrost kosztów utrzymania wzrósł prawie o 100 proc.
Finanse polskich studentów. Rosną wydatki
W związku z rosnącymi kosztami kurczą się także oszczędności młodych ludzi. 18 proc. respondentów raportu „Portfel Studenta 2022” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2022/2023, w wieku 18-24 lata deklaruje, że nie posiada zgromadzonych na koncie żadnych oszczędności. Kolejne 24 proc. to osoby ze zgromadzonymi środkami do 1 tys. złotych. W związku z tym, o 4 p.p. spadła liczba osób, które mieściły się w przedziale 1001-2500 złotych.
Autorzy raportu przyznają, że powyższe wskaźniki wyglądają jeszcze ciekawiej na tle oceny własnej sytuacji materialnej przez studentów. Okazuje się, że 33 proc. z nich czuje się finansowo porównywalnie do swoich rówieśników, a gorzej (35 proc.). Oznacza to, że problemy zaczynają dotykać niemal całą grupę społeczną polskich studentek i studentów.
Jak wskazano w raporcie, za liczbami stoi również m.in. deficyt w wiedzy finansowej młodych Polaków. Z badania WIB wynika, że wciąż utrzymują się wskaźniki osób, uważających, że ich poziom wiedzy w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości (po 11 proc.) czy inwestowania (26 proc.) wymaga poprawy. Najbardziej kłopotliwymi, a zarazem najpilniejszymi zagadnieniami do nauki pozostają te z zakresu cyberbezpieczeństwa (40 proc.).
Nieco optymistyczniej rysuje się kontynuacja trendu w zakresie podejścia do zawierania umów finansowych, choć zmniejszeniu w skali roku uległ odsetek osób bardzo dokładnie zapoznających się z postanowieniami umownymi i jednocześnie konsultujących wszelkie niejasności (z 21 do 12 proc.).
Osoby deklarujące pobieżne przeglądanie zawieranych umów oraz takie, którym zdarza się podpisać umowę bez jej wcześniejszej lektury, spadły odpowiednio o 13 p.p oraz 3 p.p. Co piąta osoba ogranicza się jedynie do sprawdzenia głównych postanowień oraz poprawności danych osobowych (22 proc.).
Gorsza sytuacja na studenckim rynku najmu
Poza wpływem inflacji wyraźnie zmieniła się także sytuacja na studenckim rynku najmu, dotkniętym konsekwencjami wojny w Ukrainie a w efekcie niespotykaną dotąd liczbą uchodźców, którzy znajdowali schronienie dzięki polskiej gościnności w prywatnych mieszkaniach i domach.
Skutkiem tego był znaczący spadek liczby ofert mieszkań na wynajem, a ceny tych, które pozostały na rynku, potrafią sięgać wysokości nawet ½ miesięcznego studenckiego budżetu. Im bliżej powrotu studentów do ośrodków akademickich, skupionych wokół największych miast, zauważalny jest jednak stopniowy powrót wzrostu liczby ogłoszeń. Ceny najmu wciąż pozostają stosunkowo wysokie.
– Pamiętajmy o tym, że wielu studentów wciąż studiuje hybrydowo, a wielu studiuje zaocznie – zauważa i dodaje, że rośnie czesne, rosną koszty wynajmu mieszkań studenckich. Rosną również koszty książek i innych pomocy naukowych.
– To wszystko składa się na to, że coraz więcej studentów sięga po oszczędności, z czego już co piąty nie posiada już żadnych oszczędności i coraz większe obciążenia nakładane są na rodziców studentów, ponieważ, to oni są głównymi donorami pieniędzy na studiowanie swoich pociech – podsumowuje.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?