W 2024 roku Święto Trzech Króli wypada w sobotę. Czy i komu należy się wolne za 6 stycznia? Sprawdź, jak zaplanować urlop w 2024 roku

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. W 2024 roku wypada ono w sobotę. Czy pracodawca odda nam dodatkowy dzień wolny w tygodniu za święto w sobotę? Wyjaśniamy, jakie są zasady odbioru wolnego za święto przypadające w weekend. Podpowiadamy także, jak zaplanować urlop na 2024 rok, żeby skorzystać z długich weekendów w przyszłym roku. Pokusa jest spora, ponieważ wykorzystując 7 dni urlopu na koniec roku, możemy mieć nawet 17 dni wolnego.

Spis treści

Czy za 6 stycznia 2024 należy się wolne?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca za dzień świąteczny wypadający w sobotę musi oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Inaczej byłoby, gdyby była to niedziela.

6 stycznia w 2024 roku wypada w sobotę, za co pracownikom przysługuje dzień wolny, zgodnie z Kodeksem pracy.
Jak wynika z Kodeksu Pracy, za dzień świąteczny wypadający w sobotę, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikami dodatkowego dnia wolnego w tygodniu. 6 stycznia w 2024 roku wypada właśnie w sobotę. Unsplash/ Jordane Mathieu

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin – możemy przeczytać w art. 130. § 2 Kodeksu pracy.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy, wolnymi są niedziele oraz niektóre święta narodowe i kościelne. Ponadto, jeśli święto wypada w dzień roboczy, pracodawca ma obowiązek udzielić w tym dniu pracownikowi wolnego lub umożliwić odebranie dnia wolnego w innym, wybranym terminie. Kolejną możliwością jest otrzymanie przez zatrudnionego, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku o równowartości 100 proc. wynagrodzenia za ten dzień.

Dni wolne w 2024 roku

  • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota, dzień wolny)
  • 31 marca – Wielkanoc (sobota, dzień wolny)
  • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek, dzień wolny)
  • 1 maja – Święto Pracy (środa)
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (piątek)
  • 19 maja – Zielone Świątki (środa)
  • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (środa)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie (środa)
  • 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (czwartek)

Sprawdź jak zaplanować długie weekendy w 2024 roku?

  • 1-6 stycznia – Nowy Rok i Święto Trzech Króli – biorąc 3 dni wolnego (2,3,4 stycznia) i odbierając dzień wolny za 6 stycznia, możemy cieszyć się 9 dniami wolnymi już na początku roku.
  • 1-5 maja – Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja, czyli tzw. majówka. Biorąc 3 dni urlopu (30 i 31 kwietnia oraz 2 maja), możemy łącznie mieć 9 dni wolnego.
  • 30 maja - 2 czerwca – Boże Ciało. Jeżeli wykorzystamy 1 dzień urlopu (31 maja), możemy cieszyć się 4- dniowym weekendem.
  • 15-18 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jak w czerwcu, biorąc 1 dzień urlopu (16 sierpnia), nasz weekend będzie trwał 4 dni.
  • 1-11 listopada – Wszystkich świętych i Narodowe Święto Niepodległości również umożliwiają przedłużenie wolnego, jednak w tym przypadku trzeba poświęcić 5 dni urlopowych (4,5,6,7,8 listopada) aby zyskać łącznie 11 dni wolnego.
  • 23 grudnia -6 stycznia – Boże Narodzenie i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystując 7 dni z przysługującego nam urlopu (23,24, 27,30 i 31 grudnia oraz 2 i 3 stycznia) możemy mieć nawet 17 dni wolnego, aż do Święta Trzech Króli.

Kto decyduje o urlopie? Pracownik czy pracodawca?

– Pracodawcy muszą pamiętać o tym, że wybór terminu urlopu wypoczynkowego nie jest jednostronną decyzją pracownika, a pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na skorzystanie z urlopu – wyjaśnia adwokat CMS Maciej Andrzejewski, specjalizujący się w prawie pracy.

– Dlatego jeśli pracownik planuje urlop w konkretnym terminie, a pracodawca ma ważne, obiektywne powody, aby zatrzymać w tym czasie pracownika w pracy, może odmówić udzielenia urlopu i zaproponować wypoczynek w innym terminie – dodaje.

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bez zgody pracodawcy będzie nieusprawiedliwioną nieobecnością i może się wiązać nawet z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę. Andrzejewski podkreśla, że „w uzasadnionych przypadkach pracodawca może także przywołać do pracy pracownika przebywającego na urlopie".

– Musi to jednak być sytuacja wyjątkowa, w której zagrożony jest ważny interes firmy, a pracownik nie może być zastąpiony przez innego zatrudnionego. W takim przypadku pracownik może domagać się od pracodawcy zwrotu kosztów poniesionych w związku z przerwanym urlopem oraz udzielenia urlopu w innym terminie – wyjaśnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu