Świnoujście chce produkować zielony wodór. Powstaje Wolińsko-Uznamska Dolina Wodorowa

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Zdjęcia ze Świnoujścia
Zdjęcia ze Świnoujścia Katarzyna Świerczyńska
Jest list intencyjny i są wielkie plany. Jeśli wszystko się powiedzie, najdalej za trzy lata w Świnoujściu będzie produkowany tak zwany zielony wodór.

List intencyjny związany z powstaniem Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej podpisały władze Świnoujścia oraz Piotr Kosowicz, prezes zarządu spółki EcoEnergyH2 i Kazimierz Furkacz, dyrektor zarządzający Task Engineering GmbH i współwłaściciel Stoczni Alumare. Co to dokładnie oznacza dla miasta?

- Świnoujście ma ogromny potencjał, jeżeli chodzi o możliwość wykorzystania technologii wodorowych. To miasto nadmorskie, gdzie możemy myśleć o wdrażaniu napędu wodorowego chociażby w statkach – tłumaczy w rozmowie z „Głosem” Piotr Kosowicz z EcoEnergyH2.

Choć prezes Kosowicz nie chce na razie zdradzać szczegółów planowanej inwestycji oraz technologii produkcji, jaka może być wykorzystana w Świnoujściu, tłumacząc się tajemnicą handlową, to mówi o perspektywie najbliższych trzech lat.

– Oczywiście chcielibyśmy jak najszybciej i ciężko podawać konkretne terminy. Będziemy teraz starali się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na nasz projekt – mówi.

Władze Świnoujścia podkreślają, że list intencyjny jest „wyrażeniem wspólnego zrozumienia konieczności podjęcia działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i budowy miejscowej gospodarki niskoemisyjnej”. Plany miasta i inwestorów mają konkretny cel: zastosowanie wodoru jako źródła energii w zeroemisyjnym oraz niskoemisyjnym transporcie lądowym i morskim, włącznie z bunkrowaniem statków oraz budową nowoczesnych statków z napędem wodorowym. Ideą produkcji zielonego wodoru jest to, że podczas całego procesu nie jest wytwarzany dwutlenek węgla (w przeciwieństwie do tzw. szarego czy też czarnego wodoru, które są produkowane w Polsce na dużą skalę).

Jak tłumaczy prezes Kosowicz – to musi się wszystkim opłacać. Przyjmuje się, że produkcja zielonego wodoru jest opłacalna dla wszystkich stron (producenta, odbiorcy, ale też np. użytkowników transportu napędzanego wodorem), jeżeli mówimy o sprzedaży wodoru odbiorcom w zasięgu 150 km od miejsca produkcji. W przypadku Świnoujścia oznacza to także działania transgraniczne.

Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa ma być także zapleczem naukowo-badawczym dla firm, które będą rozwijać w regionie technologie produkcji i dystrybucji wodoru. Piotr Kosowicz uspokaja mieszkańców wysp.

– Projekt nie będzie w żaden sposób szkodził środowisku – zapewnia.

Już teraz jest apel do zainteresowanych planami wodorowej rewolucji w Świnoujściu. Po opracowaniu statutu, zarejestrowaniu i zakończeniu etapu organizacyjnego zostanie ogłoszona Deklaracja Członkowska Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej, na podstawie której będą przyjmowani Członkowie Wspierający. Zainteresowani już teraz mogą zgłaszać swój akces w Wydziale Rozwoju Gospodarczego i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Świnoujście.

Warto dodać, że same doliny wodorowe powstają obecnie w całej Europie, także w Polsce. Mówi się wręcz o wyścigu technologicznym w tej branży. W idei dolin wodorowych chodzi o to, aby w skali regionalnej połączyć cały łańcuch – czyli produkcję, infrastrukturę i finalnie wykorzystanie wodoru. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się także spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na którym wojewoda zachodniopomorski oraz przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego (w projekcie bierze udział także Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) rozmawiali na temat utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, bo w założeniu powstawania dolin chodzi także o innowacyjność i współpracę z lokalnymi ośrodkami naukowymi. Pierwsza polska dolina wodorowa została powołana rok temu w podrzeszowskiej Jasionce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świnoujście chce produkować zielony wodór. Powstaje Wolińsko-Uznamska Dolina Wodorowa - Głos Szczeciński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu