Spis treści
Współpraca PGG i IBM
Współpraca Polskiej Grupy Górniczej z IBM była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na efektywne zarządzanie komunikacją z klientami. W wyniku sankcji nałożonych na Rosję, PGG musiała sprostać lawinowemu wzrostowi pytań od klientów. Aby temu sprostać, firma zdecydowała się na wdrożenie czatbota opartego na IBM watsonx Assistant, który umożliwia przeprowadzanie sekwencyjnych rozmów, co pozwala na uzyskanie rzetelnych i konkretnych odpowiedzi.
Dzięki temu rozwiązaniu, PGG mogła skutecznie wspierać klientów i rozwiązywać najczęściej występujące problemy. Czatbot początkowo działał na zasadzie prostego rozpoznawania intencji, ale z czasem został rozbudowany o funkcje umożliwiające generowanie bardziej precyzyjnych odpowiedzi poprzez zadawanie dodatkowych pytań użytkownikowi.
Pierwsza wersja czatbota Polskiej Grupy Górniczej opierała się na technikach NLP, które pozwalały na identyfikację intencji użytkownika i udzielanie odpowiedzi na podstawie wyuczonych pytań. Kolejnym krokiem było wprowadzenie nowej wersji czatbota, który dzięki akcjom mógł zadawać dodatkowe pytania, co pozwalało na uzyskanie bardziej precyzyjnych odpowiedzi.
W 2023 roku PGG, we współpracy z IBM, rozpoczęła projekt tworzenia aplikacji do inteligentnego wyszukiwania treści w dokumentach. Aplikacja ta wykorzystuje duże modele językowe do kontekstowego przeszukiwania dokumentów i podsumowywania znalezionych informacji.
Przygotowania do wdrożenia AI w kolejnych działach
Zakład Informatyki i Telekomunikacji PGG planuje w najbliższych miesiącach udostępnić aplikację pracownikom wybranych działów firmy. W pierwszej kolejności platforma watsonx i możliwości AI zostaną wykorzystane do analizy dokumentacji ISO.
– Testowaliśmy różne rozwiązania dostępne na rynku, ale IBM watsonx Assistant okazał się najlepszym wyborem – zarówno pod względem renomy, jak i modelu licencyjnego, który umożliwia korzystanie z różnych opcji AI bez zwiększania kosztów – mówi Marcin Spisak, Dyrektor Zakładu Informatyki i Telekomunikacji Polskiej Grupy Górniczej.
Watsonx Assistant nie tylko wspiera codzienną pracę, ale także otwiera nowe możliwości rozwoju w obszarach takich jak analityka dokumentów czy zarządzanie danymi.
– Rozmawiamy o tym, jak szerzej wykorzystać watsonx Assistant do analityki dokumentów. Pierwszym etapem jest wsparcie procesów ISO, a jeżeli to się sprawdzi, kolejnym krokiem będzie wdrożenie tej technologii na przykład w dziale prawnym firmy – dodaje Dyrektor Zakładu Informatyki i Telekomunikacji Polskiej Grupy Górniczej.
Rozwój technologii AI w PGG
Polska Grupa Górnicza, poszukując innowacyjnych rozwiązań wspierających transformację procesów wewnętrznych, wybrała IBM watsonx Assistant jako kluczowe narzędzie wspierające cyfryzację i automatyzację działań. To krok w stronę zrównoważonego rozwoju, w którym sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę.
Transformacja górnictwa wymaga nie tylko optymalizacji procesów, ale również zbudowania ekosystemu zdolnego do szybkiego adaptowania się do zmieniających warunków. Dzięki IBM watsonx, Polska Grupa Górnicza zyskuje zaawansowaną analitykę dokumentów, efektywniejszą komunikację wewnętrzną oraz wielofunkcyjność, która pozwala na wdrażanie nowych modułów AI.
– Jesteśmy zadowoleni, że Polska Grupa Górnicza wybrała technologię IBM i doceniła kompletność i integralność zaproponowanego przez nas rozwiązania w zakresie elastyczności w doborze modeli, warstwy danych, jak również krytyczny aspekt nadzoru nad wykorzystywanymi modelami i ich regulacyjną zgodność. Firma PGG dokonała ciekawej ewolucji w wykorzystaniu AI - od klasycznego czatbota po nowoczesne wdrożenie bazujące na platformie watsonx i sztucznej inteligencji, jakim jest projekt aplikacji do inteligentnego przeszukiwania dokumentów. Wspólnie przeszliśmy drogę od prostego rozpoznawania intencji do zaawansowanego systemu, który samodzielnie tworzy odpowiedzi na podstawie analizy intencji i dokumentów. To wszystko doskonale obrazuje skuteczność i rozwój naszej technologii – komentuje Marcin Gajdziński, Dyrektor Generalny IBM Polska, Kraje Bałtyckie i Ukraina.
