Spis treści
Najpierw do Senatu trafiła petycja, teraz Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa senatorowie skierowali do Sejmu RP.
Ile osób dostaje 300 plus z KRUS?
Dodatek emerytalny dla sołtysów ma niespełna rok, wprowadziła go ustawa z 26 maja 2023 r., a już pojawiła się potrzeba zmian. Wniosek o świadczenie można składać od 1 lipca 2023 roku. Stawka wynosiła pierwotnie 300 zł i podlega waloryzacji, dlatego od 1 marca 2024 r. jest to 336,36 zł miesięcznie. KRUS wypłaca takie świadczenie ponad 31,6 tys. osób (w lutym 2024 - 31 648 byłych sołtysów).
Przeczytaj też: Ile wynosi najniższa i najwyższa emerytura KRUS? Tylu 100-latków ma emeryturę rolniczą
Do tej pory poza osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), trzeba było pełnić funkcję sołtysa przez 8 lat. Teraz to ma się zmienić. I nie tylko to.
Zmiany w dodatku dla sołtysów. Więcej osób dostanie pieniądze z KRUS
Senat przyjął 18 kwietnia 2024 r. i dzień później skierował do Sejmu projekt inicjatywy ustawodawczej ważnej dla emerytów, którzy byli sołtysami. Celem jest nowelizacja ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Ustawa przyznaje prawo do świadczenia pieniężnego osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji, nie krócej niż przez 7 lat. Dotychczas minimalny okres pełnienia funkcji wynosił 8 lat - wyjaśnia Senat RP.
Zmiana miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Emeryt, który składa wniosek o dodatek dla sołtysa, musi dołączyć pisemne oświadczenie o spełnieniu wymogu (7 lat sprawowania funkcji sołtysa). Dokument trzeba potwierdzić pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 3 osoby zamieszkujące w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa. Aktualnie jest to 5 osób.
Ile lat bycia sołtysem wystarczy do dodatku po zmianach?
Petycję o zmiany do Senatu wniosło Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Wskazało na potrzebę modyfikacji przepisów, ponieważ, jak wyjaśnia Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, jej literalne stosowanie spowodowało nieprzyznanie świadczeń znacznej grupie sołtysów, w tym takim, którzy pełnili funkcję sołtysa przez dwie kadencje, lecz nie spełnili wymogu pełnienia tej funkcji przez 8 lat.
Praktyka stosowania regulacji prawnych dotyczących wyborów na sołtysa była taka, iż gminy często w sposób nieuprawniony ogłaszały wybory na nową kadencję o kilka dni wcześniej i skracały formalnie sołtysom okres sprawowania funkcji, tym samym pozbawiając niektóre osoby prawa do świadczenia pieniężnego ze względu na niespełnienie wymogu 8 lat pełnienia funkcji sołtysa.
Projekt nowelizacji ma wprowadzić jeszcze jedną ważną zmianę. Dotyczy sołtysów uprawnionych do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz pobierających świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie pobierane z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie będzie powodowało obniżenia świadczenia uzupełniającego.
Zatem już niebawem grono sołtysów uprawionych do dodatku do emerytury może się poszerzyć.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło: Senat RP, KRUS
