Tak cyberprzestępcy atakują nasze smartfony. Jak się bronić?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Obecnie smartfon w wielu przypadkach zastępuje komputer osobisty. Coraz częściej pada także ofiarą cyberataków.
Obecnie smartfon w wielu przypadkach zastępuje komputer osobisty. Coraz częściej pada także ofiarą cyberataków. pixabay
Rozwój technologii to nie tylko nowe szanse, ale również kolejne zagrożenia. Zapewne dbasz o bezpieczeństwo swojego telefonu – nie zostawiasz go w przypadkowych miejscach, a samo urządzenie blokujesz kodem PIN czy odciskiem palca. Czy to wystarczy? Zdaniem eksperta – niestety nie.

Kiedyś telefon komórkowy służył nam wyłącznie do wykonywania rozmów i wysyłania SMS-ów. Jednak dziś jest urządzeniem, które w wielu przypadkach zastępuje komputer osobisty.

Z poziomu smartfona sprawdzamy pocztę elektroniczną, konta w mediach społecznościowych, korzystamy z komunikatorów, wyszukujemy informacje w sieci, zarządzamy naszymi finansami, robimy zakupy w sklepach online, a nawet płacimy za te dokonywane stacjonarnie.

Smartfony na celowniku cyberprzestepców

Rozwój technologii to nie tylko nowe szanse, ale również kolejne zagrożenia. Obecnie smartfony przechowują mnóstwo danych wrażliwych, warto więc zadbać, by były one jak najlepiej zabezpieczone. Z powodu błędnej konfiguracji (co zdarza się zdecydowanie zbyt często), telefony komórkowe mogą łączyć się ze wszystkimi, niechronionymi hasłami, publicznymi sieciami Wi-Fi. Stanowi to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Ponadto, jak wskazuje w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandr Valentij, Security Officer at Surfshark, istnieją sposoby na szpiegowanie użytkowników telefonów, które nie wymagają fizycznego dostępu do urządzenia. – Mowa o oprogramowaniu szpiegującym, znanym także jako spyware, które może zostać zainstalowane na Twoim urządzeniu na wiele sposobów – wyjaśnia.

– Oczywiście najlepszym sposobem na włamanie się do telefonu jest uzyskanie fizycznego dostępu do niego i zainstalowanie jednej z aplikacji monitorujących, dostępnych w sklepach z aplikacjami. Jeśli obawiasz się, że Twój telefon może paść ofiarą hakerów, należy zwrócić uwagę także na kilka innych kwestii – wylicza.

Telefon komórkowy może zostać zaatakowany na kilka sposobów:

 • Podejrzane wiadomości e-mail – wszyscy wiedzą, że nie należy otwierać podejrzanych odnośników i załączników na komputerze. Warto pamiętać o tej zasadzie także podczas korzystania z telefonu komórkowego.
 • Zainfekowane aplikacje – może zdarzyło Ci się pobrać i zainstalować aplikację pochodzącą spoza oficjalnego sklepu z aplikacjami dla twojego systemu operacyjnego? Może skusiły Cię oszczędności i oferta darmowych sieci VPN? Według badań, na urządzeniach z systemem Android aż 38% takich aplikacji zawierało złośliwe oprogramowanie. A bez Twojej pomocy przestępcom znacznie trudniej byłoby się dostać do Twojego urządzenia.
 • Jailbreaking, czyli łamanie zabezpieczeń – problem dotyczy przede wszystkim telefonów marki Apple. Jeśli chcesz instalować aplikacje spoza oficjalnego sklepu na iPhone’ach oraz iPadach, musisz w pierwszej kolejności złamać ich zabezpieczenia – proces ten jest określany mianem jailbreakingu. Przeprowadzenie tej procedury naraża Cię jednak na wiele niebezpieczeństw.
 • Aplikacje niewymagające jailbreaku – to rzadko występujące zagrożenie, obejmujące aplikacje szpiegujące użytkowników produktów Apple dzięki dostępowi do informacji w serwisie iCloud.

W jaki sposób chronić telefon przed hakerami?

 • Unikaj publicznych sieci Wi-Fi i korzystania z technologii Bluetooth
 • Instaluj aplikacje pochodzące wyłącznie z oficjalnego sklepu
 • Nie klikaj podejrzanych odnośników ani nie pobieraj podejrzanych załączników
 • Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i często je aktualizuj
 • Ładuj telefon wyłącznie za pomocą bezpiecznej i zaufanej ładowarki
 • Używaj kodu PIN i nigdy nie zostawiaj telefonu bez nadzoru
 • Korzystaj z sieci VPN

Nowoczesne smarfony w promocji!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu