Eksperci ostrzegają przed cyberprzestępcami. Wykorzystują sprawdzony sposób. Możesz stracić dane oraz pieniądze

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Cyberprzestępcy w pierwszej kolejności próbują włamać się do naszych głów. Bazując na emocjach wyłudzają nasze dane osobowe. – Najczęściej obserwowanym zagrożeniem od wielu lat jest phishing i w dalszym ciągu jest on skuteczny – mówi nam ekspert.

Początek 2022 roku przyniósł wiele zmian, które starają się wykorzystać cyberprzestępcy. Wprowadzenie Polskiego Ładu oraz agresja Rosji na Ukrainę. Oszuści wyłudzający dane osobowe wykorzystują nasze emocje do tego, żeby się wzbogacić.

– W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność grup przestępczych, wykorzystujących obecną sytuację na Ukrainie – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Piotr Belniak, CERT Polska.

Jak działają przestępcy?

Ekspert wyjaśnia, że przestępcy próbują wzbudzić w nas emocje, które spowodują, że klikniemy w jakiś link lub wejdziemy na konkretną stroną, gdzie zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych.

– Najczęściej obserwujemy sytuacje, gdzie na różnego rodzaju grupkach w mediach społecznościowych pojawiają się artykuły, które bardzo często jednocześnie dotyczą jakiejś dezinformacji, wymagają od nas podania danych do logowania do naszego profilu w mediach społecznościowych, abyśmy mogli przeczytać całą treść danego materiału – mówi ekspert.

– Po udostępnieniu takich informacji przez użytkownika, jego dane uwierzytelniające zostają przejęte przez oszustów – wymienia. – Tego typu działanie było popularne już wcześniej. Natomiast teraz przestępcy dostosowali ją do obecnej sytuacji w taki sposób aby wzbudzić nasze zainteresowanie oraz emocje – dodaje.

Najczęściej obserwowanym zagrożeniem od wielu lat jest phishing i w dalszym ciągu jest on skuteczny. – Z naszych statystyk wynika, że co roku rośnie liczba incydentów dotyczących phishingu – wyjaśnia i dodaje, że w dalszym ciągu jest to jedna z najlepszych metod na przejecie naszych danych.

Fałszywe wiadomości bronią cyberprzestępców

Zagrożenie jest realne, ponieważ, jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów, aż 21 proc. Polaków deklaruje, że nie potrafi rozpoznać fałszywej wiadomości. Zdecydowaną pewność, co do tego ma tylko niewiele ponad 17 proc. społeczeństwa.

Najwięcej problemów z rozróżnieniem prawdziwego komunikatu od próby oszustwa mają kobiety. Ponad 27 proc. z nich twierdzi, że nie potrafi tego zrobić. Podatni na wyłudzenia mogą być także młodzi ludzie. Co czwarty (24,5 proc.) deklaruje, że nie wie, kiedy w takiej sytuacji ma do czynienia z oszustem.

– Uzyskane w ten sposób dane posłużą potem do zaciągnięcia zobowiązań z wykorzystaniem naszej tożsamości, np. w postaci umowy kredytowej, leasingowej, drogich zakupów lub szybkiej pożyczki – ostrzega Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów. – Jak wynika z naszego badania, co piąty Polak znalazł się w ostatnim półroczu w sytuacji, w której został poproszony o podanie danych osobowych w postaci, np. numeru PESEL – dodaje.

Coraz więcej prób wyłudzeń danych

Potwierdzają to cyklicznie publikowane dane przez ekspertów rynku bankowego, z których wynika, że tylko w poprzednim roku oszuści poprzez kredyty próbowali wyłudzić ponad 245 mln zł. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r., w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku liczba udaremnionych prób wyłudzeń kredytów wzrosła o 16 proc.

Z jednej strony możemy mówić o wyższej skuteczności służb odpowiedzialnych za powstrzymywanie przestępców. Stale rosnąca liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości wskazuje jednak na to, że mamy do czynienia z większą aktywnością oszustów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu