Ile kosztuje McDonald's zamknięcie restauracji w Rosji? Firma zamyka swoje lokale ale nadal będzie wypłacać pensje zatrudnionym

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– McDonald's zdecydował o czasowym zamknięciu wszystkich naszych restauracji w Rosji i wstrzymaniu wszelkich operacji na rynku – poinformowała sieć.
– McDonald's zdecydował o czasowym zamknięciu wszystkich naszych restauracji w Rosji i wstrzymaniu wszelkich operacji na rynku – poinformowała sieć. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Do listy firm, które zawieszają swoją działalność w Rosji dołączają kolejne. Sieć fast foodów McDonald's, która w Rosji posiada około 850 lokali szacuje, że wstrzymanie działalność na rynku rosyjskim będzie ją kosztować około 50 milionów dolarów miesięcznie.

McDonald's tymczasowo zamyka swoje restauracje w Rosji

– McDonald's zdecydował o czasowym zamknięciu wszystkich naszych restauracji w Rosji i wstrzymaniu wszelkich operacji na rynku – czytamy w piśmie dyrektora generalnego Chrisa Kempczinskiego przesłanego do pracowników i franczyzobiorców firmy. – W tej chwili nie można przewidzieć, kiedy będziemy mogli ponownie otworzyć nasze restauracje w Rosji – dodano.

McDonald's posiada około 850 lokalizacji w Rosji, z których większość należy do firmy, a nie franczyzobiorców. Jak podaje serwis CNBC, dyrektor finansowy McDonald's, Kevin Ozan, powiedział w środę na Światowej Konferencji Konsumentów i Handlu Detalicznego UBS, że firma "nadal oblicza wpływ na swoją działalność". Jednak obecnie McDonald's szacuje, że będzie to kosztować około 50 milionów dolarów miesięcznie.

Jak podano, firma zobowiązała się zapłacić pensje około 62 tys rosyjskim pracownikom podczas przerwy w działalności restauracji. Ozan powiedział, że McDonald's będzie również opłacał dzierżawy swoich lokalizacji, a także koszty łańcucha dostaw i inne wydatki.

– Spodziewamy się, że będzie to tymczasowe i na pewno nie podejmujemy tej decyzji pochopnie, ale dla nas chodzi o robienie tego, co uważamy za słuszne, zarówno dla globalnego biznesu, jak i dla naszych lokalnych ludzi – powiedział Ozan, cytowany przez serwis.

Firmy wycofują się z Rosji

Od wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego br., setki firm ogłosiły, że wstrzymują działalność lub wycofują się z Rosji i Białorusi. To ogromne przedsiębiorstwa takie jak m.in. Danone, Pepsi, Volkswagen, Audi, Apple, Amazon, Boeing, Daimler, Dell, Lidl czy DHL. Na liście pojawiają się kolejne marki.

– Już teraz listę firm europejskich, amerykańskich, a także azjatyckich, które wstrzymują działalność lub wycofują się z Rosji i z Białorusi, tworzą setki podmiotów. To m.in. przedsiębiorstwa z sektora automotive, przemysłu ciężkiego czy spożywczego – mówi Krzysztof Inglot, ekspert Personnel Service, cytowany w przesłanym komentarzu. – Z Rosji i Białorusi wycofywane jest tysiące zamówień, które w części będą realizowane w innych miejscach, w tym również w naszym kraju – dodaje.

Zdaniem eksperta, to dobra informacja dla naszego rynku, zwłaszcza z punktu widzenia dużego napływu uchodźców z Ukrainy, w tym głównie kobiet. – Jeżeli powstaną u nas dodatkowe miejsca pracy, będzie to też szansa dla nich na znalezienie zatrudnienia. Zwłaszcza, że obowiązuje już w naszym kraju specustawa, która otwiera dla uchodźców rynek pracy – dodaje.

Coca- Cola i Pepsi po za Rosją

Jak wynika z informacji Reutersa Coca-Cola Co i PepsiCo Inc zdecydowały o zawieszeniu sprzedaży swoich napojów gazowanych w Rosji. – Coca-Cola podała, że jej działalność w Rosji i na Ukrainie stanowiła około 1 proc. do 2 proc. przychodów operacyjnych netto firmy w 2021 roku – podał Reuters.

Spółka PepsiCo poinformowała, że "biorąc pod uwagę przerażające wydarzenia na Ukrainie ogłasza zawieszenie sprzedaży Pepsi-Coli oraz globalnych marek napojów w Rosji, w tym 7Up i Mirinda. – Zawiesimy także inwestycje kapitałowe oraz wszelkie działania reklamowe i promocyjne w Rosji – dodano.

Jednocześnie dodano, że firma będzie nadal oferowała swoje produkty codziennego użytku w Rosji, takich jak mleko i inne produkty mleczne, odżywki dla niemowląt i żywność dla niemowląt.

– Kontynuując działalność, będziemy również nadal wspierać źródła utrzymania naszych 20 000 rosyjskich współpracowników i 40 000 rosyjskich pracowników rolnych w naszym łańcuchu dostaw, ponieważ stoją oni przed poważnymi wyzwaniami i niepewnością na przyszłość – dodano.

Właściciel m.in. KFC i Pizza Hut wstrzymuje działalność w Rosji

– Yum! Brands zawiesza działalność restauracji należących do KFC w Rosji i finalizuje umowę o zawieszeniu działalności restauracji Pizza Hut w Rosji, we współpracy z głównym franczyzobiorcą – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Yum! Brands.

– To działanie opiera się na naszej decyzji o zawieszeniu wszelkich inwestycji i rozwoju restauracji w Rosji oraz przekierowaniu wszystkich zysków z działalności w Rosji na działania humanitarne – wskazano.

Starbucks wycofuje się z Rosji

– Również Starbucks poinformował o wstrzymaniu wszelkich działań biznesowych w Rosji, w tym dostawy i działalność kawiarni – poinformowała we wtorek wieczorem Agencja Reutera

Biznes przenosi się z Rosji do… Polski

Z obserwacji Personnel Service wynika, że firmy, które wycofały lub wstrzymały działalność w Rosji i Białorusi, tworzą teraz miejsca pracy w Polsce. Wyróżnia się sektor automotive, gdzie od wybuchu wojny w Ukrainie pojawiło się ok. 2 tys. dodatkowych miejsc pracy.

Automotive to jednak nie jedyny sektor, w którym powstaje więcej miejsc pracy. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników widać także m.in. w branży spożywczej, przemyśle ciężkim, sektorze stoczniowym czy nawet produkcji pociągów. To w tych firmach i fabrykach znajdą pracę nie tylko Polacy, ale również Ukraińcy, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną i znaleźli schronienie w naszym kraju.

- Sankcje na Rosję mogą okazać się impulsem do rozwoju dla kilku sektorów w Polsce, w tym m.in. dla przemysłu ciężkiego i hutniczego. To też szansa na jeszcze nowe miejsca pracy, których będziemy potrzebowali, zwłaszcza, że już w tym momencie do Polski przyjechało ponad 1,1 mln uchodźców z Ukrainy. Dzięki wprowadzonej specustawie będą oni mogli łatwo włączyć się do polskiego rynku pracy i można się spodziewać, że spora część z nich z tej możliwości skorzysta – podsumowuje Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu