Takie pieniądze otrzymasz po wypadku w drodze do pracy. Aktualne zasady ZUS

MAW, STYK
Wyjaśniamy aktualne zasady wypadków przy pracy w naszym materiale. Na kolejnych slajdach dowiesz się, jakie pieniądze należą się tobie przy pracy.
Wyjaśniamy aktualne zasady wypadków przy pracy w naszym materiale. Na kolejnych slajdach dowiesz się, jakie pieniądze należą się tobie przy pracy. Pixabay
Czy tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy przysługuje jakieś świadczenie z ZUS-u? Wyjaśniamy aktualne zasady wypadków przy pracy w naszym materiale.

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy może liczyć na 100 proc. zasiłku chorobowego, o ile podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Jeśli choroba się wydłuża, to może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego maksymalnie przez 12 miesięcy.

Ono również jest wyższe niż zazwyczaj i wynosi też 100 proc. podstawy wymiaru. Ubezpieczony może również ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową. Za wypadek w drodze do pracy i z pracy nie będzie natomiast przysługiwać jednorazowe odszkodowanie.

Inaczej sprawa wygląda, gdy chodzi o typowy wypadek w trakcie pracy. Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy może liczyć na 100 proc. zasiłku chorobowego, o ile podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Wysokość jednorazowego odszkodowania jest uzależniona od tego, w jakiej wysokości zostanie ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu.

Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie za każdy procent przysługuje 1269 zł. Kwota ta zmienia się co roku i obowiązuje od 1 kwietnia do końca marca następnego roku. Dla przykładu: osoba, u której zostanie stwierdzone 5 proc. uszczerbku na zdrowiu, otrzyma kwotę 6345 zł (5 x 1269 zł).

To Ci się należy za wypadek przy pracy oraz w drodze do pracy. Szczegóły zobacz w poniższej galerii.

Na pytania odpowiadali: Dorota Wielkanowska, starszy specjalista z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Bydgoszczy oraz p.o. nadinspektora pracy Dariusz Lewandowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie pieniądze otrzymasz po wypadku w drodze do pracy. Aktualne zasady ZUS - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu