Tyle zarabiają strażacy. Lista płac w 2023 r.
Zarobki w straży pożarnej w Polsce są uzależnione od wielu czynników, takich jak:
- stopień służbowy,
- staż pracy
- oraz miejsce wykonywania pracy.
Przede wszystkim należy jednak podkreślić różnice pomiędzy służbą w PSP (Państwowej Straży Pożarnej), a OSP (Ochotniczej Straży Pożarnej).
OSP również stanowi formację umundurowaną, ale jest to organizacja społeczna, która składa się z ochotników, a nie strażaków zawodowych.
W tych jednostkach nie występuje podział na stopnie zawodowe. Nie są one zarządzane też bezpośrednio z centralnego szczebla państwowego.
Takie są zarobki w straży pożarnej. Lista premii, dodatków, emerytura
Na zarobki strażaków składa się bardzo wiele czynników. Dla początkujących, zawodowych strażaków pensje oscylują w okolicach najniższej krajowej, a kończą na około 10 000 złotych brutto dla oficerów wyższych stopni z długoletnim doświadczeniem.
W związku z pojawieniem się nowelizacji rozporządzenia o uposażeniach funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, od 1 marca 2023 r. strażacy mogli liczyć na podwyżki. Ta już teraz wynieść miała 7,8%,, jednak po zgłaszanym sprzeciwie związkowców, podwyżka ta wyniesie ostatecznie 9,3 procenta. Trzeba będzie jednak poczekać na nią 10 miesięcy.
Wzrosły także niektóre dodatki do pensji strażaków.
Jakie są stawki w zawodowej straży pożarnej? Ile może zarobić przeciętnie strażak? Na jaką emeryturę może liczyć? Sprawdź szczegóły w galerii:
