Takie są zarobki w wojsku. Wraz ze stopniem wojskowym pensja żołnierza rośnie. LISTA
Polskie wojsko jest jednym z najważniejszych filarów bezpieczeństwa naszego kraju. To złożona organizacja, mająca na celu ochronę interesów polskiego państwa i jego obywateli. Szczególnie teraz, w kontekście wojny za wschodnią granicą Polski, temat obronności jest na ustach wielu. Aby zachęcać kolejnych ochotników do wstąpienia w szeregi polskiego wojska, potrzebna jest jednak nie tylko dobra prasa, ale i... pieniądze.
Jak deklarował jeszcze w 2022 r. premier rządu Mateusz Morawiecki, wydatki na obronność w Polsce w 2023 r. miały wzrosnąć blisko dwukrotnie i wynieść rekordowe 98 mld złotych.
Zarobki w polskim wojsku są zróżnicowane i zależne od stopnia wojskowego, a także etatu, który zajmuje dana osoba. Co ciekawe, różnica pomiędzy zarobkami na najniższych a najwyższych szczeblach wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych. W wojsku istnieją też dodatki, takie jak dodatek funkcyjny czy dodatek wysługowy, które zwiększają wynagrodzenie.
Jak dokładnie prezentują się pensje w polskim wojsku? W galerii poniżej zebraliśmy wynagrodzenia na poszczególnych stopniach wojskowych.
Zobacz też, jak zarabia się w innych służbach:
Zarobki w polskim wojsku w 2023 r.
Etaty w polskim wojsku są przypisane do różnych stopni wojskowych i stanowisk. Każdy stopień to z kolei inna kwota wynagrodzenia. W wojskach lądowych mamy do czynienia ze stopniami:
- szeregowy,
- starszy szeregowy,
- kapral,
- starszy kapral,
- plutonowy,
- sierżant,
- starszy sierżant,
- młodszy chorąży,
- chorąży,
- starszy chorąży,
- starszy chorąży sztabowy,
- podporucznik,
- porucznik,
- kapitan,
- major,
- podpułkownik,
- pułkownik,
- generał brygady,
- generał dywizji,
- generał.
Każdy etat w wojsku ma swoje wymagania co do kwalifikacji i doświadczenia. Osoby, które chcą dołączyć do polskiego wojska, muszą przejść odpowiednie szkolenie i spełnić wymagania określone dla danego etatu.
Stawki emerytur uwzględniają stopnie wojskowe zniesione w lipcu 2004 r. na mocy ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Wówczas zniknęły stopnie: starszy plutonowy, sierżant sztabowy, starszy sierżant sztabowy, młodszy chorąży sztabowy oraz chorąży sztabowy.
Czytaj także:
Ile twoim zdaniem powinni zarabiać żołnierze w Polsce?
