Poznanie mocnych stron kandydata może ułatwić decyzję o zatrudnieniu. Jak wykorzystać tzw. Talenty Gallupa w rekrutacji?
Czym są tzw. Talenty Gallupa oraz test CliftonStrenghts?
Instytut Gallupa definiuje talent jako naturalną zdolność do doskonałości. Ludzie mogą uczyć się różnych umiejętności, rozwijać wiedzę i zdobywać doświadczenie, ale nie mogą nabyć talentu – to jest wrodzone. Kiedy dana osoba ma odpowiedni talent do swojej roli, jest pobudzana przez swoją pracę, rzadko myśląc o niej jako o „pracy” w ogóle.
Test CliftonStrengths dostarcza szczegółowych informacji na temat każdej cechy. Pomaga to odkryć obszary, w których mamy największy potencjał do budowania życia i kariery na swoich mocnych stronach. Badanie można przeprowadzić online, po uiszczeniu opłaty. Test jest możliwy do wykonania tylko na oficjalnej stronie Instytutu, a na każde pytanie mamy 20 sekund. Nie można cofnąć się do poprzedniego pytania i zmienić odpowiedzi.
Badanie podzielono na dwie części. W wersji podstawowej otrzymujemy 5 głównych talentów, z dokładnym opisem oraz analizą, pomagającą rozwijać i wykorzystywać talenty w życiu. W pełnej wersji jest ich aż 34. Ich nazwy to:
- Aktywator (ang. Activator)
- Analityk (ang. Analytical)
- Bezstronność (ang. Consistency, dawniej Fairness)
- Bliskość (ang. Relator)
- Czar (ang. Woo)
- Dowodzenie (ang. Command)
- Dyscyplina (ang. Discipline)
- Elastyczność (ang. Adaptability)
- Empatia (ang. Empathy)
- Indywidualizacja (ang. Individualization)
- Integrator (ang. Includer, dawniej Inclusiveness)
- Intelekt (ang. Intellection)
- Komunikatywność (ang. Communication)
- Kontekst (ang. Context)
- Maksymalista (ang. Maximizer)
- Naprawianie (ang. Restorative)
- Odkrywczość (ang. Ideation)
- Odpowiedzialność (ang. Responsibility)
- Optymista (ang. Positivity)
- Organizator (ang. Arranger)
- Osiąganie (ang. Achiever)
- Poważanie (ang. Significance)
- Pryncypialność (ang. Belief)
- Rozwaga (ang. Deliberative)
- Rozwijanie innych (ang. Developer)
- Rywalizacja (ang. Competition)
- Strateg (ang. Strategic)
- Uczenie się (ang. Learner)
- Ukierunkowanie (ang. Focus)
- Wiara w siebie (ang. Self-Assurance)
- Wizjoner (ang. Futuristic)
- Współzależność (ang. Connectedness)
- Zbieranie (ang. Input)
- Zgodność (ang. Harmony)
W jaki sposób może się przydać znajomość CliftonStrengths w czasie rekrutacji – wyjaśnia ekspert
Po pierwsze coraz więcej osób zna wyniki tego badania i używa go w opisywaniu siebie. Jeżeli zespoły HR znają to narzędzie i wiedzą czym są poszczególne talenty, mogą o tym swobodnie z kandydatami rozmawiać. Dzięki świadomości tego, z jakimi sposobami działania, myślenia i odczuwania są połączone poszczególne talenty, mogą lepiej opowiedzieć o tym jak taka osoba będzie pasować do zespołu lub projektu, do którego prowadzona jest rekrutacja.
Działa to też w drugą stronę - znając talenty swoich pracowników, można obserwować jak te osoby pracują, budują relacje, wykonują swoje obowiązki i na tej podstawie nauczyć się obserwować pewne powtarzalne wzorce. A tę wiedzę, można wykorzystać w czasie prowadzenia rozmów z kandydatami i kandydatkami.
Trzeci obszar, w którym można wykorzystać wiedzę o talentach w czasie rekrutacji, to dopasowanie osób uczestniczących w rekrutacji. Na podstawie wiedzy o talentach, można pomóc dobrać osoby, które mają łatwość wchodzenie w nowe relacje, opowiadania i komunikowania tego co jest ważne dla firmy. Jeżeli potrzebne są osoby na innym etapie rekrutacji - np. W czasie dnia próbnego w firmie, też wtedy można dobrać osoby z talentami, które pomogą zweryfikować umiejętności kandydatów i kandydatek.
W jaki sposób talenty budują pewność siebie i wewnętrzną siłę?
Nasze talenty możemy poznać poprzez certyfikowane badanie CliftonStrenght. Serwis poświęcony temu zagadnieniu wyjaśnia, że talenty i wiedza są ważne dla budowania własnej pewności siebie i siły do życia. Jednak to talenty mogą prawdziwie ponieść otwarte skrzydła. Są wrodzone i nie można ich zdobyć, w przeciwieństwie do umiejętności czy wiedzy. Na przykład, jako sprzedawca możesz poznać cechy swoich produktów (wiedza), możesz zostać przeszkolony w zadawaniu właściwych pytań otwartych (umiejętność), ale wrodzony dar przekonywania klienta do zaangażowania się we właściwym momencie, we właściwy sposób, musi występować naturalnie i nie można się jej nauczyć. Kluczem do odkrycia swojej mocy jest zidentyfikowanie swoich najbardziej dominujących talentów, a następnie uzupełnienie ich zdobytą wiedzą i umiejętnościami.
