Spis treści
Nowe taryfy za prąd dla pomp ciepła
Wsparcie dla rozwoju pomp ciepła w Polsce w kampanii wyborczej deklarują przede wszystkim politycy Platformy Obywatelskiej. Nieoficjalnie mówi się także, że wprowadzenie specyficznych taryf dla pomp ciepła popierają osoby z otoczenia premiera Morawieckiego.
Są szanse na wprowadzenie specjalnych taryf za prąd dla pomp ciepła, ale to będzie możliwe dopiero po wyborach parlamentarnych - mówi Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, cytowany przez portalsamorzadowy.pl.
Specjalne taryfy dla pomp ciepła mają polegać na czasowym wyłączaniu tych urządzeń w godzinach szczytowego zużycia prądu (w godzinach porannych i wieczornych), w zamian za niższe stawki za prąd. Mają to być tzw. taryfy smart, które pozwolą na stabilizację systemu elektroenergetycznego pomp ciepła. W prostych słowach mówiąc oznacza to, że pompy ciepła przestawałaby pracować w momentach, kiedy produkcja energii i tak jest mocno ograniczona ze względu na duże jej zużycie. I w drugą stronę, pompy miałyby pracować intensywniej, gdy zużycie prądu jest niższe, a produkcja energii relatywnie łatwiejsza.
Takie rozwiązanie wprowadziła już Austria i Szwajcaria, a niższe taryfy za prąd dla pomp ciepła mają pojawić się teraz także w Niemczech. To właśnie tutaj wprowadzenie tego rozwiązania obniży rachunki o 25 proc.
Tańszy prąd dla pomp ciepła także w Polsce
Jeszcze w 2023 roku Komisja Europejska ma przyjąć kompleksowy plan mający rozpowszechniać pompy ciepła w UE. Komisja wspomina nie tylko o niższych taryfach za energię elektryczną dla pomp ciepła, ale także o obniżkach podatku VAT na prąd. Unia chce, aby to pompy ciepła stały się w Europie główną technologią służącą ogrzewaniu budynków i podgrzewaniu wody.
Władze UE już ten kierunek wybrały i teraz będzie on tylko wzmacniany przez prawodawstwo unijne - dodaje Paweł Lachman.
Ekspert łączy także politykę UE z planami dużych koncernów w Polsce. Swoją fabrykę pomp ciepła w Polsce ma wybudować m.in. Bosch. To kolejny krok w stronę rezygnacji z paliw kopalnych.
Niższy VAT na prąd w wielu krajach UE
W związku z kryzysem energetycznym w UE w ubiegłym roku cała wspólnota stworzyła plan oszczędzania energii i zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii. Obniżka podatku VAT na prąd w związku z tymi zmianami została wprowadzona m.in. w:
- Hiszpanii
- Wielkiej Brytanii
- Belgii
- Grecji
- Luksemburgu
- Irlandii
- Włoszech
- Chorwacji
W tych krajach VAT na prąd wynosi obecnie od 5 do 13 proc. Wydaje się, że te regulacje z czasem dotrą także do Polski, bo ciężko jest sobie wyobrazić rozwój pomp ciepła czy większe inwestycje w samochody elektryczne i fotowoltaikę, gdy ceny energii będą jedynie rosnąć.