Tauron uruchamia nową farmę wiatrową Mierzyn o mocy całkowitej 58,5 MW

Maciej Badowski
Opracowanie:
Tauron oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn koło Karlina (Zachodniopomorskie) o mocy całkowitej 58,5 MW.
Tauron oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn koło Karlina (Zachodniopomorskie) o mocy całkowitej 58,5 MW. Piotr Krzyżanowski/ Polska Press
Tauron poszerza swoje portfolio o nową farmę wiatrową Mierzyn, położoną w pobliżu Karlina w województwie Zachodniopomorskim. Dzięki temu projektowi, o łącznej mocy 58,5 MW, koncern osiągnął poziom 0,5 GW mocy zainstalowanej w technologii onshore.

Spis treści

Energia wiatrowa kluczowa dla transformacji energetycznej Taurona

Rozbudowa portfela wytwórczego Taurona w oparciu o instalacje typu onshore stanowi istotny element strategii firmy zmierzającej do transformacji energetycznej. Jak zaznaczył Michał Orłowski, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju w Tauronie, energia z wiatru jest doskonałym uzupełnieniem dla innych źródeł odnawialnych, takich jak instalacje prosumenckie czy farmy fotowoltaiczne.

– Energia z wiatru stanowi dobre uzupełnienie dla produkcji z instalacji prosumenckich i wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Uruchomienie naszej dwunastej farmy wiatrowej przełożyło się na wzrost mocy zainstalowanej w tej technologii do 506 MW – podkreślił Orłowski.

Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w planach rozwoju

Budowa farmy wiatrowej Mierzyn trwała nieco ponad dwa lata, a jej turbinom wiatrowym, produkowanym przez firmę Nordex, przypisano moc 3,9 MW każda. Wysokość wież turbin osiąga 134 metry, co wraz z wirnikami o średnicy 131 metrów, czyni całkowitą wysokość konstrukcji niemal 200 metrów. Projekt ten jest jednym z wielu w portfolio Taurona, który zamierza do końca 2024 roku uruchomić kolejne farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne, zwiększając tym samym swoje moce wytwórcze w odnawialnych źródłach energii.

Strefa Ekologii - artykuły

Tauron nieustannie pracuje nad rozwojem nowych projektów, szukając niezagospodarowanych gruntów, które mogłyby zostać wykorzystane pod rozwój mocy OZE. Koncern współpracuje z różnymi podmiotami, oferując długoterminową dzierżawę gruntów oraz gwarantując przywrócenie ich do stanu pierwotnego po zakończeniu okresu dzierżawy. Tauron Zielona Energia, spółka z grupy Tauron, odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów oraz nadzór inwestycyjny nad realizacją farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Tauron na rynku energii

Tauron Polska Energia, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2010 roku, zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. W strukturze akcjonariatu Taurona dominują Skarb Państwa oraz inne znaczące podmioty.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu