Spis treści
W połowie grudnia 2024 roku TDJ Equity I ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 283 948 098 akcji Grenevii (dawniej Famur) po cenie 2,12 zł za sztukę, stanowiących 49,41 proc. kapitału zakładowego spółki i tym samym zwiększyć swój udział do 100 proc. W przypadku powodzenia wezwania, TDJ rozważy wycofanie spółki z giełdy.
Obecnie TDJ podniósł cenę w wezwaniu na akcje Grenevii do 2,75 zł za akcję i jednocześnie podał, że termin zapisywania się na sprzedaż akcji nie zostanie przedłużony i zakończy się się 28 lutego 2025 r.
- W przypadku osiągnięcia progu co najmniej 95% ogólnej liczby głosów w wyniku Wezwania, Wzywający rozważy możliwość ogłoszenia przymusowego wykupu akcji Grenevia posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych Spółki, zgodnie z wymogami art. 82 Ustawy o Ofercie, a następnie doprowadzi do wycofania wszystkich akcji Spółki z obrotu na rynku podstawowym GPW – czytamy w komunikacie spółki.
TDJ wyjaśnia powody skupu akcji i wycofania spółki z giełdy
- Grenevia realizuje strategię przekształcenia z producenta maszyn dla przemysłu wydobywczego, w inwestora działającego w obszarze zielonej transformacji. Jest to związane z przyspieszającym procesem zamykania polskich kopalń oraz postępującym ograniczaniem wydobycia węgla i wykorzystywania go jako surowca energetycznego. Transformacja Grenevii ma charakter długoterminowy i jest obarczona wieloma ryzykami oraz wyzwaniami, ale jako akcjonariusz większościowy wspieramy spółkę w rozwoju segmentów z obszaru energii odnawialnej oraz e-mobility - powiedział wtedy prezes TDJ Jacek Leonkiewicz, cytowany w materiale.
Według niego obecne, wymagające otoczenie rynkowe we wszystkich segmentach działalności spółki, a także kapitałochłonne inwestycje, konieczne do realizacji dalszego ich rozwoju, mogą negatywnie obciążać bilans i bieżące wyniki spółki, a także generować dalsze zwiększone zapotrzebowanie na kapitał.
TDJ został inwestorem strategicznym Grenevii (dawniej Famur) już w 2002 roku
Firma TDJ powstała na bazie działalności zapoczątkowanej już w 1977 roku przez Jacka Domagałę. Firma zaczęła być bardziej rozpoznawalna po zakupie udziałów m.in. w Famur (2002), Zamet (2005) czy PGO (2005). Z kolei w 2010 roku nastąpiła sukcesja, w której Tomasz Domagała, syn Jacka, przejął stery w rodzinnej firmie. Postanowił nie tylko kontynuować budowę przekazanej mu przemysłowej Grupy Famur, ale także inwestując w różne branże i docelowo budując zdywersyfikowaną firmę inwestycyjną. Obecnie w portfelu TDJ Equity znajduje się kilkanaście spółek. Z kolei firma TDJ jest zaangażowana także w projekty deweloperskie i posiada także fundusz inwestujący w startupy. Tomasz Domagała jest przewodniczącym rady nadzorczej TDJ. W rankingu najbogatszych Polaków zajął 13 miejsce (2,95 mld zł). Za nim na kolejnych miejscach uplasowali się m.in. Jacek Szwajcowski, Rafał Brzoska czy Dariusz Miłek.
Grupa Grenevia (dawniej Famur) to inwestor integrujący i rozwijający działalność w czterech segmentach biznesowych: wielkoskalowej fotowoltaiki (PV) skoncentrowanej w Grupie Projekt Solartechnik (Grupa PST/PST); systemów bateryjnych dla e-mobilności i magazynów energii (e-mobilność) w ramach Impact Clean Power Technology (ICPT); rozwiązań dla sektora dystrybucji energii (elektroenergetyka) na bazie spółki Elgór+Hansen (E+H); rozwiązań dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach marki Famur. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.
