Te produkty najbardziej podrożały. Oto najnowsze dane dotyczące cen

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Opublikowano najnowsze dane dotyczące cen we wrześniu. Okazuje się, że najwięcej płaciliśmy za warzywa i owoce
Opublikowano najnowsze dane dotyczące cen we wrześniu. Okazuje się, że najwięcej płaciliśmy za warzywa i owoce 123 rf
Codzienne zakupy we wrześniu podrożały średnio o 4,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku warzyw i owoców, które podrożały o ponad 10 proc. - wynika z raportu UCE Research. Odnotowano też spadki cen. Dotyczyły one takich produktów jak cukier, sól i mąka.

Raport „Indeks cen w sklepach detalicznych” przygotowany przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito wskazuje, że we wrześniu bieżącego roku ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 4,9 proc. w ujęciu rocznym. Dla porównania, w sierpniu wzrost wyniósł 4,3 proc., a w lipcu 3,9 proc. Jak zauważono, dynamika wzrostu cen utrzymuje się od kilku miesięcy.

Z danych wynika, że z 17 monitorowanych kategorii aż 13 odnotowało jednocyfrowy wzrost cen, podczas gdy w sierpniu było to 15 kategorii, a w lipcu 11. W przypadku dwóch kategorii odnotowano dwucyfrowego wzrostu. Analitycy przewidują, że tendencja wzrostowa utrzyma się do końca roku.

Warzywa i owoce na czele podwyżek

Największe wzrosty cen we wrześniu dotyczyły warzyw, które podrożały średnio o 10,8 proc. w ujęciu rocznym. W sierpniu warzywa były na czwartym miejscu pod względem wzrostu cen, a w lipcu nie znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce. Wcześniej ceny warzyw wzrosły o 6,3 proc. w sierpniu, natomiast w lipcu spadły o 5,6 proc.

Powódź, która zniszczyła około 25 tys. hektarów terenów uprawnych, była głównym czynnikiem wpływającym na wzrost cen warzyw. "Zakłócona została w pewnym stopniu podaż na rynku warzyw. W kolejnych miesiącach sytuacja powinna się ustabilizować. Jednak nie oznacza to, że ceny warzyw zaczną spadać" - podano w raporcie.

Inne kategorie produktów

Owoce znalazły się w czołówce podwyżek, z rocznym wzrostem cen o 10,1 proc., co również przypisano skutkom powodzi. Na trzecim miejscu znalazły się napoje bezalkoholowe, które podrożały o 9,6 proc. W dalszej kolejności wzrosły ceny słodyczy i deserów (8,6 proc. rdr.), pieczywa (5,7 proc. rdr.), ryb (5,3 proc.), chemii gospodarczej (4,9 proc.) oraz nabiału (4,4 proc.).

We wrześniu wzrosły także ceny tłuszczów zwierzęcych i roślinnych (3,8 proc.), wędlin (3,1 proc.) oraz mięs (2,9 proc.). Artykuły dla dzieci podrożały średnio o 2,8 proc., a karmy dla zwierząt o 1,2 proc. w ujęciu rocznym.

Spadki cen produktów sypkich

Zaobserowano też spadki cen. Wobec produktów sypkich, takie jak cukier, mąka i sól, odnotowano spadek cen o 3,8 proc., co jest wynikiem podobnym do sierpnia.

"Eksport trzciny cukrowej jest tańszy. To powoduje, że sam cukier, jako produkt, również tanieje. Jednak ten trend może się odwrócić, jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjały rolnikom" - wyjaśniono w publikacji.

Dodatki spożywcze również potaniały, choć minimalnie, bo o 0,1 proc. rdr; w sierpniu wzrosły o 0,6 proc.

Źródło: PAP/ Raport „Indeks cen w sklepach detalicznych” UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Raport zestawia prawie 79 tys. cen detalicznych z ponad 37 tys. sklepów, które należą do 60 sieci handlowych. Badanie obejmuje dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu