Termomodernizacja w Polsce w kluczowej fazie. Dlaczego jest konieczna?

Materiał informacyjny Polskiej Mocy Biznesu

Polska, mimo późniejszego startu w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, wchodzi w kluczową fazę termomodernizacji. Na kongresie Polska Moc Biznesu Marcin Strzelec z firmy Wiśniowski podkreślił znaczenie tego procesu zarówno w kontekście globalnej walki ze zmianami klimatycznymi, jak i kosztów, które odczuwają mieszkańcy w swoich portfelach.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dlaczego termomodernizacja jest konieczna?

Termomodernizacja ma fundamentalne znaczenie w walce z emisją gazów cieplarnianych.

- Za 28% emisji CO2 do atmosfery odpowiadają budynki i operacje w nich wykonywane, takie jak ogrzewanie czy ocieplanie. Kolejne 12% to emisje związane z budową i wytwarzaniem materiałów budowlanych. Łącznie budynki odpowiadają za 40% emisji CO2, podczas gdy, uważany za największego winowajcę, transport odpowiada za 22% - wylicza Marcin Strzelec.

Dodatkowo, nieremontowane budynki tracą znaczną ilość ciepła, co prowadzi do zwiększonych kosztów ogrzewania. Co więcej, zmiany klimatyczne powodują, że rośnie zapotrzebowanie nie tylko na ogrzewanie ale także na chłodzenie budynków. Strzelec przypomniał, że w 2022 roku w Londynie odnotowano temperatury powyżej 40°C, co było bodźcem do masowego montażu klimatyzacji w miejscach, które wcześniej tego nie wymagały.

Finansowanie jest ważne, ale bardziej potrzeba nam świadomości

Największym wyzwaniem pozostaje świadomość mieszkańców i koszty inwestycji. Termomodernizacja to proces, który wymaga czasu, by przynieść oszczędności.

- To nie jest coś, co zaowocuje nam za tydzień czy dwa tygodnie, tylko zwróci się w dłuższym okresie. Dlatego termomodernizacja bywa mniej przyswajalna i rozumiana jako dobro konieczne – podkreśla Marcin Strzelec.

Dodatkowym utrudnieniem jest opóźniony start programów wsparcia w Polsce w porównaniu do krajów takich jak Niemcy, Włochy czy Francja, gdzie poziom dofinansowań sięgał nawet 110%.

Polska branża stolarki  jest liderem eksportu i filarem zmian w Europie

Ciekawym aspektem termomodernizacji jest rola polskiej branży stolarki otworowej w świecie

"Od 2022 roku jesteśmy numerem jeden na świecie, jeśli chodzi o eksport stolarki. Eksportujemy więcej niż Chiny. Branża odniosła ogromny sukces, trafiając w odpowiednim momencie do krajów, które rozpoczynały termomodernizację, z odpowiednim nowoczesnym produktem, w dodatku przystępnym cenowo – zauważa Marcin Strzelec.

Przewaga cenowa Polski obecnie maleje wraz ze wzrostem standardu życia, a to wymusza konieczność dalszego rozwoju technologicznego i optymalizacji logistyki.

Perspektywy na przyszłość

Kluczem do sukcesu termomodernizacji w Polsce jest równoczesny wzrost świadomości mieszkańców z większym wsparcia ze strony rządu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ, jak zauważa nasz rozmówca:

- Za 15-20 lat będziemy żyć w budynkach, które w 85% już są teraz wybudowane. Bez renowacji będziemy skazani na obiekty zużywające ogromne ilości energii, czy to do grzania, czy to do chłodzenia.

Termomodernizacja w Polsce to nie tylko odpowiedź na wyzwania klimatyczne, ale także szansa na dalszy rozwój rodzimej branży budowlanej. Inwestowanie w efektywność energetyczną budynków pozwoli nie tylko ograniczyć emisję CO2, lecz także poprawić jakość życia mieszkańców oraz wzmocnić pozycję Polski na globalnym rynku innowacyjnych rozwiązań budowlanych.

 

Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu