Teściowa nie chce oddać pożyczki - wpisz ją do rejestru niesolidnych dłużników, jak każdego innego niesolidnego dłużnika. Jak [24.03.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
By odzyskać prywatny dług z należnymi odsetkami często trzeba uciekać się do pomocy sądu. By jednak zadziałać tam skutecznie - uzyskać wyrok, tytuł wykonawczy i ścigać dłużnika na wszelkie sposoby - z wpisem do rejestru niesolidnych dłużników włącznie, pożyczając trzeba zadbać o sporządzenie na piśmie umowy pożyczki, najlepiej posiłkując się kodeksem cywilnym.
By odzyskać prywatny dług z należnymi odsetkami często trzeba uciekać się do pomocy sądu. By jednak zadziałać tam skutecznie - uzyskać wyrok, tytuł wykonawczy i ścigać dłużnika na wszelkie sposoby - z wpisem do rejestru niesolidnych dłużników włącznie, pożyczając trzeba zadbać o sporządzenie na piśmie umowy pożyczki, najlepiej posiłkując się kodeksem cywilnym. Mariusz Kapała / Polska Press
„Dobry zwyczaj – nie pożyczaj”, głosi popularna mądrość, ale jak tu nie pożyczyć teściowej, bratu, czy choćby sąsiadce w nagłej potrzebie? Coraz wyższe stopy procentowe sprawiają, że pożyczka czy kredyt w banku znów są bardzo drogie – nie mówiąc już o chwilówkach – a na dodatek trudniej uzyskać odpowiednią zdolność kredytową, by liczyć na pieniądze. Jednak jak uczy życie – łatwiej pieniądze komuś pożyczyć, niż potem dług odzyskać. Praktyka pokazała, że skutecznym sposobem na wielu dłużników jest wpisanie ich do rejestru niesolidnych dłużników. Już samo ostrzeżenie o takim zamiarze sprawia, że dłużnik nagle znajduje pieniądze na zwrot długu. Czy można z tego sposobu skorzystać, by odzyskać dług z prywatnej pożyczki udzielonej prywatnej osobie, w tym członkowi bliskiej lub dalszej rodziny?

Gdy rosną stopy procentowe i oprocentowanie kredytów, maleje zdolność kredytowa. Wiele osób, chcąc ominąć ograniczenia związane z niższą zdolnością do uzyskania kredytu lub pożyczki, może szukać pieniędzy, pożyczając je od rodziny i znajomych. W takim przypadku trudniejsze dla prywatnego wierzyciela może się okazać odzyskanie pożyczonej kwoty, jeśli dłużnik ociąga się ze spłatą.

Pożyczka w rodzinie; jak odzyskać zaległy dług

Jednak nawet jako osoba prywatna wierzyciel, czyli osoba, która czeka na zwrot pożyczonych pieniędzy od dłużnika ma do dyspozycji rozwiązania, które skutecznie skłonią tego drugiego do zwrotu długu.

– Takim rozwiązaniem jest wpis o niespłacanym zobowiązaniu, zawierający m.in. PESEL oraz imię i nazwisko dłużnika w Biurze Informacji Gospodarczej – mówi Judyta Goczał, Kierownik Działu Zarządzania Procesami Obsługi Klienta, ERIF BIG.

Miesiąc marzec obfituje w popularne imieniny. Wraz z Dniem Kobiet sprawia to, że dla kwiaciarni w Polsce to jeden z najlepszych miesięcy pod względem prowadzonego przez nie biznesu. A Jak w biznesie radzą sobie, według ocen specjalistów od imion, osoby o imionach: Katarzyna, Bożena, Krystyna, Józef i Zbigniew. Poza ogólnie znanymi, na pewno macie takie w swoim otoczeniu - łatwo więc to zweryfikować!

19 marca imieniny Józefa. Jak sprawdzają się w biznesie i ja...

Chcąc wpisać do biura informacji gospodarczej (BIG) dłużnika, np. kolegę z pracy, członka rodziny, najważniejsze jest udokumentowanie udzielonej pożyczki. Zaufanie to podstawa relacji, ale warto je wzmocnić formalnościami – przezorność to odpowiedzialność. Umowa jest podstawą do uzyskania orzeczenia sądu. To zaś jest warunek wpisania dłużnika przez konsumenta do rejestru dłużników prowadzonego przez(BIG). By jednak to było możliwe, powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach już na etapie pożyczania pieniędzy.

Prywatna pożyczka: jak wpisać do rejestru niesolidnych dłużników prywatną osobę

Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej, jednakże jest to forma zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych (ad probationem), a kodeks nie zabrania zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej. Co więcej, sądy stoją na stanowisku, że umowa pożyczki może zostać zawarta w sposób dorozumiany, a zatem w drodze wszelkich zachowań stron ujawniających wolę dokonania określonej czynności prawnej w sposób dostateczny. Tym niemniej prawnicy zalecają zawieranie umów pożyczek w formie pisemnej, bowiem w razie sporu sądowego zdecydowanie łatwiej będzie udowodnić swoje roszczenie.

Aby konsument, który jest wierzycielem (np. ma do odzyskania pożyczkę niezwróconą przez innego konsumenta np. teściową, sąsiada itd.) wpisał do bazy innego konsumenta – poza umową – musi spełnić także kilka innych warunków. Najważniejszy – musi wnieść sprawę do sądu, a ten wydać wyrok i tzw. tytuł wykonawczy. Po drugie – musi wysłać ostrzeżenie i musi upłynąć co najmniej 14 dni od wysłania przez wierzyciela (czyli osobę, która czeka na zwrot swoich pieniędzy) listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych pisma, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do BIG z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

Odzyskanie prywatnego długu: jak korzystać z Biura Informacji Gospodarczej - BIG

Jednocześnie wierzyciel musi też przekazać do biura informację określającą dane organu orzekającego, datę wydania i sygnaturę tytułu wykonawczego stwierdzającego to zobowiązanie,

– Po spełnieniu tych warunków wierzyciel będący osobą fizyczną rejestruje w BIG konto, które po podpisaniu umowy zostaje w pełni aktywowane, a usługa umożliwiająca dopisanie dłużnika jest uruchomiona. Jak wynika z naszych obserwacji zachowań konsumentów – ale również firm – już samo wysłanie do dłużnika ostrzeżenia o planowanym negatywnym wpisie do rejestru dłużników z niespłaconym zobowiązaniem jest skuteczne i znacznie zwiększa jego chęć rozliczenia się z wierzycielem – wyjaśnia Judyta Goczał,

Zgłoszenie dłużnika do BIG wymaga więc od wierzyciela wykonania ściśle określonych czynności. Jednak w perspektywie braku możliwości odzyskania pieniędzy, formalności nie wydają się tak uciążliwe i warto poświęcić im trochę uwagi. Chodzi w końcu o nic innego jak o zabezpieczenie swoich interesów i odzyskanie własnych pieniędzy.

Wymień opony na całoroczne

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu