To pewne. W przyszłym roku wzrosną opłaty za nieruchomości. We wszystkich miastach wojewódzkich zapadły już decyzje

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Gminy podejmują swoje decyzje w oparciu o maksymalne dozwolone prawem stawki podatków od nieruchomości. Te zmieniają się co roku. Górne granice kwot ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów.
Gminy podejmują swoje decyzje w oparciu o maksymalne dozwolone prawem stawki podatków od nieruchomości. Te zmieniają się co roku. Górne granice kwot ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów. Szymon Starnawski/ Polska Press
We wszystkich miastach wojewódzkich podjęto już decyzje o podniesieniu podatków od nieruchomości. Jak zauważa w swojej analizie Oskar Sękowski, HRE Investments, choć to Ministerstwo Finansów informuje o tym jakie maksymalne stawki można stosować, to na koniec samorząd decyduje czy będzie pobierać najwyższą możliwą kwotę, czy nie. – Wszystkie miasta wojewódzkie podwyższyły w 2023 roku stawki podatków – wskazuje.

Spis treści

Co roku w ostatnim kwartale powraca temat podatków od nieruchomości. – Dzieje się tak dlatego, że październik i listopad to w większości przypadków miesiące, w których rady gmin podejmują uchwały na temat wysokości tych danin. Choć niektóre robią to wcześniej, to pełen obraz uzyskujemy dopiero pod koniec roku – wskazuje w swojej analizie Oskar Sękowski, HRE Investments.

Stawki zmieniają się każdego roku

Jak wyjaśnia, gminy podejmują swoje decyzje w oparciu o maksymalne dozwolone prawem stawki podatków od nieruchomości. Te zmieniają się w Polsce co roku. Górne granice kwot ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów. – Resort posiłkuje się przy tym danymi GUS, które mówią o poziomie inflacji za pierwsze półrocze. Tym razem wyliczenia urzędu pozwoliły ministrowi podnieść maksymalne stawki podatku o 11,8 proc. – wskazuje Sękowski.

To pewne. W przyszłym roku wzrosną opłaty za nieruchomości. We wszystkich miastach wojewódzkich zapadły już decyzje
HRE Investments

Przykładowo za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w przyszłym roku podatnicy zapłacą maksymalnie 1,16 złotych. Za pozostałe grunty będzie to natomiast 0,61 złotych. Ta niższa stawka dotyczy też działek pod domami jednorodzinnymi czy blokami mieszkalnymi – wynika z wyliczeń eksperta.

Z kolei w 2023 roku za metr budynku mieszkalnego zapłacimy za to nie więcej niż złotówkę podatku. W porównaniu do 2022 roku stawka ta wzrośnie więc o 11 groszy. Natomiast, jak podaje, w przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą zmiana będzie wynosić ponad 3 złote i nie może przekroczyć 28,78 złotych.

Standardem są maksymalne stawki

– Choć może się wydawać, że w Polsce miasta różnią się od siebie w zakresie prowadzonej polityki, to jednak w kwestii podatków od nieruchomości panuje wyjątkowa wręcz zgodność. Wszystkie miasta wojewódzkie podwyższyły w 2023 roku stawki podatków – podkreśla Sękowski.

Ponadto, ekspert podaje, że większość tych samorządów stosować będzie stawki maksymalne. Jak przypomina, co prawda Ministerstwo Finansów informuje o tym jakie maksymalne stawki można stosować, ale to samorząd decyduje czy będzie pobierać najwyższą możliwą kwotę, czy nie.

W najgorszym położeniu są mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Białegostoku czy Olsztyna. W miastach tych zapadły decyzje o wykorzystaniu wszystkich maksymalnych stawek zatwierdzonych przez resort finansów – wymienia.

Te samorządy zdecydowały się na niższe stawki

Z drugiej strony są miasta, których samorządy zdecydowały się na niższe stawki. W gronie tym ekspert wymienia Kraków, Opole, Kielce, Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę. – Uwagę zwraca zwłaszcza ta ostatnia, która jako jedyne miasto wojewódzkie zdecydowało się na obniżenie, a nie podwyżkę jednego z podatków (w stosunku do stanu z 2022 roku). Chodzi tutaj konkretnie o podatek od pozostałych budynków lub ich części – zauważa.

Najmniej za metr kwadratowy nieruchomości przyjdzie w nadchodzącym roku płacić mieszkańcom stolicy województwa świętokrzyskiego. – W przypadku budynków mieszkalnych podatek wyniesie bowiem 0,82 zł, a za grunty związane z działalnością gospodarczą 1,01 zł – wskazuje i podkreśla, że "nie oznacza to, że mieszkańcy Kielc w 2023 roku nie będą płacić więcej niż w 2022 roku – dalej w przyszłym roku czeka ich podwyżka, choć i tak płacić będą podatek od nieruchomości według najniższych stawek w gronie miast wojewódzkich".

Podatek od nieruchomości zasila budżety

Wyższe stawki podatku od nieruchomości oznaczają także większe wpływy z tego tytułu do budżetu. – A trzeba pamiętać, że często daniny te stanowią ważne źródło zasilające kasy naszych gmin. Przychody z podatku od nieruchomości stanowią bowiem od kilku lat przeciętnie około 17 proc. dochodów gmin – podkreśla Sękowski. I choć w porównaniu do rekordowego pod tym względem 2003 roku odsetek ten się obniżył, to wciąż jest ważnym elementem budżetów jednostek administracyjnych.

– W zeszłym roku wszystkie polskie gminy z podatków od nieruchomości zebrały niemal 10 mld złotych. Kwota ta z roku na rok rośnie. Jeszcze w 2002 roku gminy zebrały od nas mniej niż 4 mld złotych – podaje ekspert w przesłanej analizie.

Warszawa zarobiła 1,4 mld złotych na nieruchomościach

Sękowski powołując się na dane GUS, przyznaje, że w 2021 roku największymi wpływami z tytułu podatków od nieruchomości cieszyć mogła się Warszawa. – Budżet stolicy zyskał w zeszłym roku z tego tytułu niemal 1,4 mld – informuje. Jest to związane z dużą liczbą nieruchomości na terenie Warszawy - zwłaszcza tych, od których naliczany jest największy podatek, czyli od centrów handlowych czy biur.

– Tak duża kwota jest mimo wszystko tylko drobną częścią pieniędzy, którymi dysponuje stolica. Jak się bowiem okazuje, w 2021 roku wpływy z podatku od nieruchomości stanowił nieco ponad 9 proc. dochodów własnych Warszawy – wskazuje.

Za stolicą znalazł się Kraków, w którym dochody z podatku od nieruchomości wyniosły ponad 0,6 mld złotych. Wynik ten stanowił 13 proc. dochodów Krakowa w 2021 roku. Na końcu tego rankingu znajdziemy z kolei Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę, w których dochody z podatku od nieruchomości w 2021 roku wyniosły tylko po około 100 mln złotych.

– Ciekawostką jest jednak to, że w obu tych miastach udział wpływów z nieruchomości w tworzeniu budżetów jest bardzo wysoki. Chodzi tutaj zwłaszcza o Gorzów Wielkopolski, gdzie prawie co czwarta złotówka, którą w 2021 roku dysponował ten samorząd, pochodziła z opodatkowania nieruchomości – podsumowuje Sękowski.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu