Najszersza definicja stwierdza, że ubezpieczenie bagażu podróżnego zapewnia odszkodowanie w razie:
- utraty,
- uszkodzenia,
- zniszczenia
bagażu w trakcie podróży.
Jeśli jednak zaznajomienie z warunkami polisy ograniczysz do tego ogólnego zapisu, narażasz się na bardzo niemiłe zaskoczenie, kiedy na przykład ktoś ukradnie Twoją walizkę pozostawioną na moment bez opieki w przedziale pociągu, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Aby wiedzieć, kiedy tak naprawdę można liczyć na wypłatę odszkodowania, należy przeczytać dokładne zasady określone w warunkach ubezpieczenia.
- W każdym towarzystwie szczegółowe warunki będą nieco inne, ale ogólną zasadę można sformułować następująco: jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie, najpierw musisz samemu zadbać o swoje rzeczy - podkreśla Katarzyna Butkiewicz, ekspert Ubea.pl.
Ubezpieczyciel wypłaci zazwyczaj pieniądze za zniszczony lub skradziony bagaż, jeśli w momencie zdarzenia rzeczy były:
- pod Twoim bezpośrednim nadzorem,
- pod opieką profesjonalnego podmiotu zajmującego się przewozem lub przechowywaniem rzeczy (pamiętaj, by zawsze wziąć pokwitowanie, kiedy zostawiasz rzeczy np. w przechowalni na dworcu!),
- w zamkniętym pomieszczeniu (np. w pokoju hotelowym, w którym nocujesz).
Jak widać ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli bagaż został skradziony po tym, jak zostawiłeś go bez opieki w miejscu publicznym.
Jakie rzeczy chroni ubezpieczenie bagażu?
Brak ochrony rzeczy w niektórych sytuacjach nie jest jedyną rzeczą, która może niemile zdziwić turystę kupującego ubezpieczenie bagażu bez zaznajomienia się z warunkami. Zaskoczenie u niektórych wywołuje także to, co ubezpieczyciele uznają za bagaż. Wiele osób przyjmuje automatycznie, że ubezpieczenie bagażu chroni wszystko, co znajduje się w plecaku czy walizce. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.
W warunkach ubezpieczenia znajdziesz zawsze listę rzeczy, które są wyłączone spod ochrony. Trudno choćby znaleźć towarzystwo, które ubezpieczy:
- instrumenty muzyczne,
- biżuterię,
- papiery wartościowe.
Sprzęt sportowy trzeba natomiast ubezpieczać zazwyczaj oddzielnym ubezpieczeniem sprzętu sportowego.
Czy warto zatem kupować ubezpieczenie bagażu, skoro zawiera tyle haczyków? Tak, warto, ale pod dwoma warunkami.
- PJeszcze przed zakupem polisy zapoznaj się z jej warunkami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co obejmuje ubezpieczenie bagażu i kiedy możesz liczyć na pomoc.
- Przydatność ubezpieczenia bagażu zależy od typu wyjazdu, na który się wybierasz. Jeżeli ruszasz na krótki city-break i w plecaku masz tylko komplet rzeczy na zmianę i nieco pieniędzy, kupowanie takiej polisy nie ma za bardzo sensu. Jeśli jednak wyjeżdżasz na tydzień, a w walizce masz między innymi laptop i aparat fotograficzny, rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o ubezpieczenie od utraty bagażu jest bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza że takie ubezpieczenie turystyczne bagażu kosztuje zwykle tylko kilka złotych dziennie.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?