– Korzyści płynących z wykorzystania jednośladów jest naprawdę wiele, o czym z roku na rok Polacy przekonują się coraz mocniej. Rozszerza się pojmowanie funkcji rowerów czy hulajnóg, z czysto rekreacyjnej, na pełnowartościowy środek transportu – komentuje Piotr Ruszowski, prezes zarządu Mondial Assistance.
Duże zainteresowanie ubezpieczeniem hulajnogi i roweru
– Wraz z rosnącą popularnością jednośladów, coraz więcej użytkowników interesuje się ubezpieczeniem swojego sprzętu. I słusznie. Takie ubezpieczenie i pakiet assistace obejmują naprawę lub zwrot kosztów pojazdu w razie wypadku lub kradzieży. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że prawie połowa użytkowników chciałaby skorzystać z takiej opcji ubezpieczenia – wskazuje ekspert.
Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?
Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji, w 2021 r. co miesiąc przeciętnie 1125 właścicieli traciło swój rower w wyniku kradzieży. Nic więc dziwnego, że zwrot pieniędzy po kradzieży roweru czy hulajnogi to najbardziej atrakcyjny element ubezpieczenia – takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Mondial Assistance.
– Decydując się na takie ubezpieczenie, trzeba mieć świadomość, że zadziała ono tylko w sytuacji, gdy rower czy hulajnoga były przechowywane w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, odpowiednio zabezpieczone w zamkniętym pomieszczeniu o trwałej, trudnej do sforsowania budowie. W kwestii kradzieży w terenie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu – poprzez przypięcie go odpowiedniego miejsca atestowanym zapięciem. Nie można liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli pozostawimy rower lub hulajnogę bez opieki w miejscu niezabezpieczonym — wyjaśnia Rafał Mrozowski, Allianz Partners.
Niemal co czwarty zainteresowany (27 proc.) kupnem takiego ubezpieczenia chciałby nabyć taką polisę bezpośrednio w sklepie, w którym dokonał zakupu hulajnogi czy roweru. 45 proc. badanych wskazało, że najchętniej wykupiłoby takie ubezpieczenie u agenta ubezpieczeniowego.
Co daje ubezpieczenie OC na hulajnogę i rower?
Jak wskazują eksperci, ubezpieczenie może gwarantować również pokrycie kosztów naprawy zniszczonego w wypadku sprzętu. Ta opcja jest ważna dla 46 proc. badanych przez Mondial Assistance. Jak wskazano, koszty naprawy jednego z elementów e-hulajnogi wahają się w granicach od 70-300 zł. W przypadku rowerów naprawa jednej z części może być nawet dwukrotnie wyższa.
Przydatne są też opcje pomocy w transporcie uszkodzonego roweru. Jeśli nie można nim wrócić do domu asystor może zorganizować jego transport z miejsca wypadku do punktu napraw lub miejsca zamieszkania. Oczywiście przewożony jest zarówno uszkodzony rower, jak i jego właściciel.
Wypadek na hulajnodze lub rowerze? Warto wykupić NNW i OC
Połowa ankietowanych (49 proc.) uznaje, że NNW jest wartościowym elementem ubezpieczenia. Pomoc medyczna po wypadku jest ważna dla 37 proc. osób biorących udział w badaniu. Z kolei dla 48 proc. badanych ważne jest też posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jak podano, powołując się na statystyki Komendy Głównej Policji, w 2021 r. doszło do ponad 3,5 tys wypadków drogowych z udziałem rowerzystów.
– Warto pamiętać, że NNW i OC jest potrzebne nie tylko jeśli jesteśmy właścicielami roweru czy hulajnogi. O takim ubezpieczeniu powinni pomyśleć też użytkownicy sprzętu udostępnianego w ramach różnego rodzaju platform sharingowych. Mogą oni sami ucierpieć w wypadku i wtedy przyda się NNW z opcją pomocy medycznej. Jeśli spowodują wypadek z polisy OC mogą być pokryte roszczenia osoby poszkodowanej – mówi Mrozowski.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?