Ubezpieczenie pomostowe od wpisu do hipoteki. Tak można odzyskać pieniądze od banku. Nowe przepisy wejdą w życie w przyszłym tygodniu

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W myśl nowego prawa banki będą musiały zwracać pobierane prowizje za czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.
W myśl nowego prawa banki będą musiały zwracać pobierane prowizje za czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. unsplash
Ubezpieczenie pomostowe będzie musiało zostać zwrócone kredytobiorcom. To dodatkowa opłata, którą pobiera bank od dłużnika przez kilka miesięcy, gdy czeka na wpisanie hipoteki od nieruchomości do księgi wieczystej. Ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda podpisał 16 sierpnia. W przyszłym tygodniu w życie wejdą zmiany w przepisach. Jak odzyskać pieniądze od banku?

Z treścią zmian ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami można zapoznać się na oficjalnej stronie Sejmu klikając tutaj.

Bank zwróci kredytobiorcy pieniądze za czas oczekiwania na wpis hipoteki

W myśl nowego prawa banki będą musiały zwracać pobierane prowizje za czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Te środki finansowe będą mogły:

  • zostać zwrócone kredytobiorcy,
  • zostać zaliczone na poczet spłaty kredytu

i nie będzie do tego konieczne składanie żadnych wniosków.

Senat wprowadził poprawki, dzięki którym nowa metoda dotyczyć będzie także tych, którzy już podpisali umowę kredytu, ale jeszcze czekają na wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości w prawie każdym przypadku hipoteka jest wpisywana do ksiąg wieczystych zgodnie z wnioskiem. Z tego powodu ministerstwo stoi na stanowisku, że w tym obszarze nie można mówić o istnieniu ryzyka bankowego.

Nowe prawo wejdzie w życie po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będzie to 17 września. Przepisy będą stosowane do umów o kredyt hipoteczny zawarty po tej dacie. Dotyczyć będzie jednak także tych umów, które zostały zawarte przed 17 września, ale kredytobiorcy nadal oczekują na dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Jak odzyskać pieniądze, które bank pobrał z tytułu ubezpieczenia pomostowego?

Po wpisaniu hipoteki i banku do księgi wieczystej możemy złożyć odpis z księgi w banku. Możemy załączyć również wniosek o zwrot pobranych środków z tytułu opłaty pomostowej. Bank pieniądze powinien wypłacić do 60 dni. Bank PKO BP już zrezygnował z naliczania dodatkowych opłat, takie kroki planuje podąć również mBank. BNP Paribas informuje, że pieniądze zwróci bez konieczności składania wniosków przez klientów. Alior Bank jest w trakcie wdrażania zmian.

Ubezpieczenie pomostowe - co to jest?

Jeżeli zakup jest finansowany przez kredyt bankowy, wówczas konieczne staje się wykupienie ubezpieczenia pomostowego.

Zwykle opłata ubezpieczenia pomostowego płacona jest przez kredytobiorcę od momentu wzięcia kredytu aż do czasu, gdy bank i hipoteka zostanie wpisana w księdze wieczystej nieruchomości.

Jak długo czeka się na wpis w księdze wieczystej?

Formalności wieczystoksięgowe i długi czas oczekiwania na uzyskanie wpisu do księgi to spory problem w dużych miastach. Tam uzyskanie wpisu opóźnia się czasami nawet o ponad rok. Negatywnie wpływa to na obrót nieruchomościami oraz generuje dodatkowe koszty.

Banki indywidualnie ustalają wysokość opłaty pomostowej, która zwykle zamyka się w przedziale 1 proc. do 2,5 procent. W niektórych przypadkach opłata za ubezpieczenie pomostowe jest jednorazową kwotą, a jej wysokość to konkretny odsetek zwrotu kredytu hipotecznego.

To ubezpieczenie jest kosztem, który znika, gdy bank zostanie wpisany do hipoteki. Głównym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka. Do jej ustanowienia potrzebny jest wpis w księdze. Ubezpieczenie pomostowe jest tymczasowym zabezpieczeniem kredytu chroniącym bank. Zastąpiło wykorzystywanych wcześniej w procesie kredytowym żyrantów, czyli poręczycieli.

Według informacji resortu dzięki nowemu prawu część z kredytobiorców będzie mogła zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.

Wpis w księdze wieczystej zrobi także notariusz. Planowana jest specjalna ustawa

Ministerstwo sprawiedliwości planuje również uprawnić notariuszy do dokonywania wpisów w księgach wieczystych. Ma to usprawnić i skrócić czas oczekiwania na moment, kiedy nowe dane zostaną wpisane do księgi wieczystej.

Już od kilku lat notariusze sporządzający akty notarialne składają wnioski o wpis w księdze wieczystej wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zmienione przepisy pozwolą im bezpośrednio dokonywać zmian w księgach wieczystych.

Aby było to możliwe, system będzie musiał być w całości elektroniczny.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu