Spis treści
Priorytety Komisji Europejskiej
Brukseli odbyło się pierwsze formalne posiedzenie unijnych ministrów ds. finansów i gospodarki pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Jednym z głównych tematów spotkania było uproszczenie obciążeń regulacyjnych i administracyjnych, które hamują rozwój europejskich firm.
Myślę, że dla nas wszystkich jest to krystalicznie jasne, że europejskie firmy borykają się z niepotrzebnymi obciążeniami regulacyjnymi i administracyjnymi, co hamuje ich rozwój – powiedział Andrzej Domański, szef polskiego resortu finansów, podczas porannej rozmowy z dziennikarzami.
Na wtorkowym posiedzeniu swoje stanowisko przedstawił również Valdis Dombrovskis, komisarz ds. handlu, który omówił plany Komisji Europejskiej dotyczące uproszczenia obowiązków administracyjnych. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała wcześniej prace nad pakietem Omnibus, mającym na celu ograniczenie biurokracji.
Relacje transatlantyckie w czasie prezydentury Trumpa
Unijni ministrowie finansów podczas nieformalnej kolacji, która odbyła się w poniedziałek wieczorem, rozmawiali o stosunkach gospodarczych z USA. Dyskusja zbiegła się w czasie z zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Na pewno nasza rozmowa odbyła się w idealnym czasie– zauważył Andrzej Domański, odnosząc się do tego, że wydarzenia w Brukseli zbiegły się w czasie z inauguracją prezydenta USA.
Ministrowie podsumowali swoje stanowisko wobec przyszłych relacji gospodarczych z USA w trzech kluczowych punktach:
Utrzymanie jedności Unii Europejskiej w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
Wzmocnienie europejskiej gospodarki poprzez zniesienie obciążeń regulacyjnych i administracyjnych oraz obniżenie kosztów energii.
Podkreślenie strategicznego znaczenia partnerstwa UE-USA jako największych partnerów handlowych na świecie.
Po trzecie podkreśliliśmy, że Europa i USA są największymi partnerami strategicznymi i handlowymi na świecie i dlatego utrzymanie tego partnerstwa leży w najlepszym interesie obu stron – dodał Domański.
Obniżenie cen energii jako klucz do konkurencyjności
Innym kluczowym tematem było omówienie strategii na obniżenie cen energii, co jest niezbędne dla zwiększenia konkurencyjności unijnej gospodarki. Wśród pomysłów znalazły się m.in. inwestycje w energię jądrową i infrastrukturę przesyłową.
Ministrowie byli zgodni co do tego, że ceny energii są kluczową kwestią dla przywrócenia konkurencyjności w Europie. To nie przypadek, że światowa energia została wspomniana 600 razy w raporcie Draghiego – zauważył Domański, powołując się na raport dotyczący konkurencyjności w UE.
Podkreślono także konieczność inwestycji w infrastrukturę sieciową, w tym interkonektory łączące systemy energetyczne państw członkowskich.
Niektóre kraje podniosły też kwestię konieczności wzmocnienia rynków mocy jako ważnego czynnika, który umożliwiłby więcej inwestycji. Jednym z pomysłów na obniżenie cen są także inwestycje w energię jądrową – wymienił minister Domański.
Wsparcie dla Ukrainy
Ministrowie omówili również sytuację ekonomiczną Ukrainy, naświetloną przez ministra finansów tego kraju, Serhija Marczenkę. Przedstawił on aktualne wyzwania gospodarcze, z jakimi mierzy się Ukraina w obliczu rosyjskiej agresji.
