Ukraina i USA na finiszu rozmów o strategicznych minerałach. Jutro podpisanie umowy?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Ukraina/Premier: umowa z USA o minerałach może zostać podpisana w ciągu 24 godzin
Ukraina/Premier: umowa z USA o minerałach może zostać podpisana w ciągu 24 godzin Adam Jankowski
Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił w środę, że w ciągu najbliższych 24 godzin może dojść do podpisania umowy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi dotyczącej surowców mineralnych. Umowa ta, o charakterze partnerskim, będzie wymagała ratyfikacji przez ukraiński parlament, Radę Najwyższą.

Spis treści

Ostatnie przygotowania do podpisania umowy

Premier Szmyhal poinformował, że pierwsza wicepremier Julia Swyrydenko jest już w drodze do Waszyngtonu, gdzie finalizowane są ostatnie szczegóły umowy z amerykańskimi partnerami.

Jak tylko wszystkie szczegóły zostaną dopracowane, mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 24 godzin umowa zostanie podpisana, co będzie pierwszym krokiem - powiedział Szmyhal w ukraińskiej telewizji.

Szmyhal dodał, że planowane są konsultacje z liderami partii, frakcji oraz kierownictwem parlamentu, aby omówić szczegóły porozumienia. Podkreślił, że umowa ma charakter międzynarodowy i wymaga ratyfikacji przez Radę Najwyższą, co umożliwi jej wejście w życie i podpisanie umowy technicznej między amerykańskimi i ukraińskimi podmiotami prawnymi.

Kluczowe ustalenia dotyczące funduszu odbudowy

Premier zaznaczył, że obie strony uzgodniły kluczowe szczegóły dotyczące Inwestycyjnego Funduszu Odbudowy, który zostanie utworzony przez Ukrainę i USA. Fundusz będzie zarządzany na zasadzie parytetu, a obie strony wniosą do niego swój wkład.

Ukraina i Stany Zjednoczone wnoszą wkład do funduszu, który jest zarządzany przez partnerów 50 na 50. Ukraina zapewnia trzech przedstawicieli do zarządu Funduszu, a Stany Zjednoczone również trzech - wyjaśnił Szmyhal, dodając, że ewentualne spory będą rozstrzygane poprzez wzajemne konsultacje.

Fundusz będzie mógł pozyskiwać dodatkowych partnerów do inwestowania w Ukrainie oraz udzielać wsparcia finansowego ich inwestycjom za zgodą zarządu. Szmyhal podkreślił, że przez pierwsze 10 lat działalności funduszu Stany Zjednoczone nie będą mogły wyprowadzać zysków z Ukrainy.

Szczegóły dotyczące zysków i preferencyjnego dostępu

Premier wyjaśnił, że zyski funduszu mogą być dzielone za zgodą obu stron dopiero po upływie 10 lat, a do tego czasu wszystkie dochody będą reinwestowane w rozwój i odbudowę Ukrainy. Dodał, że Ukraina wniesie do funduszu 50% środków z nowych dochodów z zasobów mineralnych.

Według projektu umowy, który opublikowała agencja Reutera, Stany Zjednoczone uzyskają preferencyjny dostęp do nowych ukraińskich przedsięwzięć dotyczących zasobów naturalnych, jednak nie będą miały automatycznego udziału w ukraińskich bogactwach mineralnych ani infrastrukturze gazowej. Projekt przewiduje utworzenie amerykańsko-ukraińskiego Inwestycyjnego Funduszu Odbudowy, który będzie otrzymywał 50% zysków i opłat licencyjnych przypadających Ukrainie z nowych zezwoleń na wydobycie zasobów naturalnych. W projekcie zaznaczono, że przyszła pomoc wojskowa USA dla Ukrainy będzie wliczana do amerykańskiego wkładu do funduszu.

Wcześniejsze wersje umowy obejmowały infrastrukturę gazową, jednak w obecnym projekcie, który widziała agencja Reutera, infrastruktura ta nie jest uwzględniona.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu