Spis treści
Obecnie dostęp do Internetu stał się standardem, a dostęp do sieci ma już prawie 90 proc. polskich gospodarstw domowych. Jeszcze kilkanaście lat temu liczba ta była dużo niższa, przez co wprowadzono wtedy ulgę na Internet, zachęcającą do korzystania z sieci. Mimo upływu lat rozwiązanie te zostało utrzymane, a każdy podatnik ma prawo do otrzymania dodatkowych pieniędzy z tego tytułu.
Ulga internetowa - kogo dotyczy?
Skorzystanie z ulgi internetowej wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że z odliczenia możemy skorzystać tylko dwukrotnie i to w następujących po sobie latach.
Jeśli zatem pobraliśmy ulgę za rozliczenie podatkowe z 2020 roku, następnie mieliśmy przerwę i chcemy znów ją odliczyć w 2022 roku, to niestety nie będzie to możliwe. Nie będzie nam przysługiwała także w sytuacji, gdy korzystaliśmy z odliczenia dwukrotnie w poprzednich latach.
Podatnik może skorzystać z ulgi na Internet w 2023 roku, jeśli:
- odlicza ulgę po raz pierwszy,
- odliczył ulgę tylko raz w rozliczeniu za 2021 rok.
Ulga przysługuje Ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i poniosłeś w roku podatkowym wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet oraz nie korzystałeś z ulgi w latach poprzednich - czytamy na stronie podatki.gov.pl.
W ramach ulgi odliczymy wydatki za używanie Internetu niezależnie od formy korzystania lub miejsca. Może być to zarówno łącze stałe, jak i bezprzewodowe, czyli sieć mobilna np. z telefonu. Odliczenie nie przysługuje przy wydatkach na sprzęt, instalacje i rozbudowę sieci czy opłatę aktywacyjną.
Co ważne, by skorzystać z odliczenia, Internet nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów lub odliczony od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ulga nie będzie przysługiwała też, jeśli Internet został odliczony od dochodu, został zaliczony do kosztów uzyskania przychodu lub został zwrócony w jakiejkolwiek formie.
Ile wynosi ulga na Internet w 2023 roku?
Ulga internetowa jest limitowana, a jej maksymalnie odliczenie wynosi 760 zł. Limit ten dotyczy jednej osoby, zatem w przypadku małżonków każdy ma prawo do maksymalnego limitu, czyli 1520 zł. Oczywiście kwota ta nie może być wyższa od wydatku poniesionego przy opłacaniu Internetu.
Jeśli opłata abonamentowa zawiera też inne usługi np. telefon czy telewizję, również mamy możliwość skorzystania z ulgi, gdyż na rachunku powinna znajdować się oddzielna kwota za opłatę Internetu.
Ulga internetowa - jakich dokumentów potrzebujemy?
Ulgę na Internet odliczymy tylko wtedy, gdy mamy dokumenty potwierdzające nasze wydatki na dostęp do sieci. Powinny tam znajdować się informacje takie jak:
- rodzaj usługi,
- kwota zapłaty,
- dane identyfikujące kupującego,
- dane identyfikujące sprzedającego.
Dokumentem potwierdzającym mogą być: rachunki, faktury lub inne dowody zakupu z powyższymi danymi. Jeśli posiadamy rachunku lub faktury bez informacji o zapłacie, powinniśmy wskazać też dokument potwierdzający transakcję, czyli np. potwierdzenie przelewu.
Odliczenia możemy dokonać w zeznaniach PIT-36, PIT-37, a także PIT-28 z załącznikiem PIT/O.