Spis treści
- PIT małżeński: od 2022 roku więcej podatników jest uprawnionych do składania wspólnej deklaracji podatkowej
- PIT małżeński gdy podatnik lub podatnicy prowadzą działalność gospodarczą: można rozliczyć się wspólnie czy nie?
- Zobacz ile podatku mniej zapłacą wspólnie rozliczający się małżonkowie niż gdyby składali swoje PITy oddzielnie
- Choć rok 2022 się skończył, ciągle możliwa zmiana formy opodatkowania: to szansa dla osób chcących skorzystać ze wspólnego rocznego rozliczenia z małżonkiem
W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński nawet w sylwestra pozwala na wspólne rozliczenie za cały mijający rok.
W prawie podatkowym regułą jest odrębne opodatkowanie i rozliczanie każdego podatnika. Wspólne rozliczenie małżonków to forma preferencji podatkowej. W wielu przypadkach jest ona korzystniejsza niż osobne rozliczanie.
PIT małżeński: od 2022 roku więcej podatników jest uprawnionych do składania wspólnej deklaracji podatkowej
Aby móc wspólnie się rozliczyć, małżonkowie muszą posiadać wspólność majątkową. Przepisy Polskiego Ładu zniosły wymóg, aby związek małżeński trwał przez cały rok, za który ma być dokonane rozliczenie.
- Obecnie według przepisów wspólność majątkowa musi trwać od dnia zawarcia go do ostatniego dnia danego roku. Oznacza to, że można się pobrać nawet w sylwestra i pozwoli to na skorzystanie z preferencji, gdyż małżeństwo istnieje w ostatni dzień roku - wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.