Ulga na złe długi wybawieniem od kontrahenta niepłacącego za towar lub usługę? Musisz zapłacić podatek? Skorzystaj z ulgi

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ulga na złe długi jest przeznaczona dla podatników, którzy mają problem ze ściągnięciem należności od swoich nierzetelnych kontrahentów.
Ulga na złe długi jest przeznaczona dla podatników, którzy mają problem ze ściągnięciem należności od swoich nierzetelnych kontrahentów. 123rf
Ulga na złe długi jest przeznaczona dla podatników, którzy mają problem ze ściągnięciem należności od swoich nierzetelnych kontrahentów. Dotyczy to sytuacji, kiedy np. doszło do sprzedaży towaru, za który kontrahent nie zapłacił, a na nas ciąży obowiązek zapłaty podatku od sprzedanego towaru. Podatnik może mieć wówczas problem z terminowym regulowaniem należności podatkowych. Rozwiązanie ma pomóc w redukowaniu zatorów płatniczych.

Ulga za złe długi – na co pozwala?

Ulga za złe długi pozwala na skorygowanie podstawy opodatkowania zarówno w przypadku VAT, jak i PIT oraz CIT. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, konieczne jest spełnienie pewnych warunków.

Warunki do spełnienia zostały określone w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Od października 2021 r., w przypadku podatku VAT, wierzyciel, który nie otrzymał zapłaty od kontrahenta, nie musi już sprawdzać sytuacji prawnej dłużnika (upadłość, postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacyjne). Konieczne jest jednak, aby wierzyciel w dniu składania korekty był czynnym podatnikiem VAT.

Kiedy można zastosować ulgę na złe długi?

Dostawa towaru lub usługa musi być świadczona na rzecz czynnego podatnika VAT. Od daty wystawienia faktury nie może minąć więcej, niż 3 lata, a czas ten jest liczony od końca roku, w którym wystawiono fakturę. Nie daje to jednak gwarancji korekty, jeżeli transakcja była przeprowadzona z zagranicznym podmiotem.

Aby skorzystać z ulgi przy sprzedaży na rzecz konsumentów, wierzytelność musiałaby zostać potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu oraz rozpocząć się jej egzekucja lub zostać wpisana do rejestru długów prowadzonego lub ogłosić upadłość konsumencką dłużnika.

Ulga za złe długi, jeżeli dotyczy podatków CIT i PIT – konieczne jest sprawdzenie sytuacji prawnej dłużnika (upadłość, postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacyjne). Dłużnik i wierzyciel muszą być czynnymi podatnikami VAT, nie dotyczy to konsumentów.

W PIT-cie po upływie 90 dni od terminu zapłaty jest możliwość zmniejszenia podstawy, na podstawie której oblicza się podatek. Służy do tego specjalne zeznanie składane za cały rok podatkowy. Transakcja musi być zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarejestrowanej na terytorium RP.

Jak rozliczyć ulgę za złe długi?

Ulgę za złe długi można rozliczyć poprzez złożenie deklaracji podatkowej.

Jeżeli należność została zbyta lub uregulowana, automatycznie powstaje obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania oraz zapłaty kwoty ulgi. Termin, do kiedy należy złożyć deklarację oraz spłacić ulgę jest taki sam, jak w przypadku corocznego zeznania podatkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu