Unia Europejska potrzebuje aż 800 mld euro. Nowy raport nie pozostawia złudzeń

Maciej Badowski
Opracowanie:
Aby gospodarka europejska zachowała konkurencyjność, potrzebne są inwestycje o wartości od 750 do 800 mld euro rocznie – stwierdził były szef EBC Mario Draghi.
Aby gospodarka europejska zachowała konkurencyjność, potrzebne są inwestycje o wartości od 750 do 800 mld euro rocznie – stwierdził były szef EBC Mario Draghi. unsplash/ Guillaume Périgois
Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego, przedstawił raport, w którym podkreśla, że aby Unia Europejska utrzymała swoją pozycję konkurencyjną na globalnym rynku, konieczne są roczne inwestycje rzędu 750-800 mld euro. Zaleca on emisję wspólnego długu na wzór funduszu odbudowy i podkreśla potrzebę finalizacji budowy unii rynków kapitałowych.

Spis treści

Europa na rozdrożu

Mario Draghi, zajmując się przyszłością gospodarczą Unii Europejskiej, przekazał Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, raport dotyczący wyzwań i możliwości stojących przed europejską konkurencyjnością. Praca nad dokumentem była odpowiedzią na prośbę von der Leyen, wyrażoną w jej orędziu o stanie Unii we wrześniu 2023 roku. Raport, będący owocem współpracy z ekspertami Komisji Europejskiej, rzuca światło na kluczowe obszary, które wymagają intensywnych inwestycji.

Luka inwestycyjna między UE a USA

Draghi w swojej analizie wskazuje na narastającą od kryzysu finansowego różnicę inwestycyjną między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Podkreśla, że klucz do wzrostu gospodarczego w Europie leży w trzech głównych obszarach:

  • rozwijaniu innowacji w oparciu o dojrzałe technologie,
  • łączeniu celów klimatycznych z rozwojem przemysłu,
  • inwestowaniu w bezpieczeństwo i zmniejszaniu zależności od globalnych partnerów.

Aby sprostać tym wyzwaniom, konieczne jest znalezienie dodatkowych środków finansowych w wysokości od 750 do 800 mld euro rocznie.

Finansowanie przyszłości

Według Draghiego, niezbędne inwestycje można sfinansować poprzez emisję wspólnego długu, na wzór funduszu odbudowy, który został wprowadzony jako reakcja na pandemię COVID-19. Program ten, o wartości 800 mld euro, finansowany jest przez Komisję Europejską za pośrednictwem pożyczek z rynków. Draghi argumentuje, że sam budżet UE, stanowiący nieco ponad 1 proc. PKB Unii, nie wystarczy na pokrycie tych potrzeb, zwłaszcza w porównaniu z łącznymi budżetami państw członkowskich, które sięgają blisko 50 proc. PKB UE. Podkreśla również, że wspólna emisja długu może przyczynić się do głębszej integracji i płynności rynku obligacji UE, co z kolei wesprze rozwój prywatnych źródeł finansowania inwestycji w Unii.

Raport ten, przedstawiony na krótko przed ogłoszeniem składu nowej Komisji Europejskiej przez Ursulę von der Leyen, stanowi ważny głos w debacie na temat przyszłości gospodarczej Unii Europejskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu