To ważne, bo nie wszystkie sprawy nadają się do załatwiania online czy przez telefon, e-mail albo zwykłą pocztą. Także sprawy, które można załatwiać z wykorzystaniem platform e-urząd czy e-obywatel, korzystając z Profilu Zaufanego nie obejmują wciąż jeszcze całego spektrum. Ponadto sama administracja – rządowa i samorządowa – prowadzi wiele spraw w stosunku do obywateli z własnej inicjatywy. Na czas zamknięcia urzędów zostały one zamrożone m.in. dlatego, że przepisy regulujące zasady postępowania administracyjnego przewidują ściśle określone terminy, np. na złożenie wyjaśnień czy odwołanie. Z dniem 25 maja terminy zostają odmrożone czyli od tego dnia znów liczy się ich urzędowy bieg.
Jak stanowi §12 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń…, opublikowanego w Dzienniku Ustaw w poz. 878, urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.
Jedna osoba na jedno stanowisko
W każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów). Powyższe zmiany są skorelowane z uchyleniem przepisów wstrzymujących bieg terminów administracyjnych, które zaczną biec ponownie od 25 maja 2020 r.
– Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem – mówi wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
Kliknij, przeczytaj i zadbaj o swoje pieniądze!:
Od poniedziałku urzędy będą też wzywać obywateli
Od poniedziałku więc możemy załatwiać bezpośrednio sprawy zarówno w urzędzie gminy, w starostwie itp. Z drugiej strony zapewne już za kilka dni powinniśmy się spodziewać się przesyłek poleconych w sprawach urzędowych, które były w toku a zostały (terminowo) zamrożone, albo wszczynanych właśnie.
Jak się okazuje, odmrożenie nie dotyczy Krajowej Administracji Skarbowej czyli m.in. urzędów skarbowych. Nadal, począwszy od 8 maja, tylko w wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, możliwa jest wizyta w urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej przez dwa dni w tygodniu:
Środa od 9:00 do 15:00
Piątek od 9:00 do 13:00
Klienci będą przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W pozostałe dni obsługa podatników odbywa się w jednostkach KAS poprzez e-usługi, e-PUAP i telefonicznie.
Kliknij, przeczytaj i zadbaj o swoje pieniądze!:
