Usługi prawne. Polacy wybierają fora internetowe zamiast prawnika

Zbigniew Biskupski
Dostępność Internetu jest obecnie tak powszechna, że nikogo nie dziwi fakt, że zwykle jest to pierwszy krok w poszukiwaniu informacji, także porad prawnych.
Dostępność Internetu jest obecnie tak powszechna, że nikogo nie dziwi fakt, że zwykle jest to pierwszy krok w poszukiwaniu informacji, także porad prawnych. Polska Press
Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować problem prawny ze specjalistą. Zamiast tego szukamy informacji na portalach i forach internetowych – takie wnioski wynikają z badania zrealizowanego z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej.

Badanie „Świadomość prawna Polaków” zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w ramach kampanii informacyjnej „Adwokat w każdym przypadku” organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. Polacy poproszeni o ocenę swojej znajomości prawa w 44 proc. przypadków ocenili ją jako dobrą, ale zaledwie 6 proc. badanych było pewnych swojej wiedzy. Aż 41 proc. naszych rodaków nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Skąd czerpiemy informacje prawne?

W odpowiedziach dotyczących tego skąd czerpiemy informacje o prawie, najczęściej pojawiał się Internet. 43 proc. Polaków wskazało na specjalistyczne serwisy i portale. Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe - aż 37 proc. Polaków poszukuje informacji właśnie w ten sposób i aż 36 proc. uznaje je za wiarygodne. 27 proc. ankietowanych po poradę zwraca się do znajomych i rodziny. Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny odpłatnie w kancelarii.

- Dostępność Internetu jest obecnie tak powszechna, że nikogo nie dziwi fakt, że zwykle jest to pierwszy krok w poszukiwaniu informacji. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że w przypadku prawa nawet drobny szczegół może zmieniać cały obraz sytuacji. Konsultacja z adwokatem zawsze daje najwyższą pewność, ponieważ adwokat, przed udzieleniem porady, musi poznać całe podłoże, kontekst i okoliczności sprawy. Zapewnia to znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa, pozwala oszczędzić wiele stresu, a także pieniądze, ponieważ dzięki konsultacji z adwokatem na wczesnym etapie, często możemy uniknąć poważnych konsekwencji prawnych - wyjaśnia adwokat Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej, koordynator kampanii „Adwokat w każdym przypadku”.

Jak Polacy oceniają swoją znajomość prawa
Jak Polacy oceniają swoją znajomość prawa mat. prasowe

Z prawem próbujemy radzić sobie sami

Co dziesiąta ankietowana osoba nie skorzystała z pomocy prawnika, chociaż, jak przyznała, takiej pomocy potrzebowała. Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska było przeświadczenie respondentów, że są w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie (54 proc. przypadków). Kolejno wymieniano brak pieniędzy. Stanowiło to przeszkodę przed uzyskaniem pomocy prawnej dla 26 proc. osób. Z kolei 10 proc. badanych przyznało, że nie wie, gdzie takiej pomocy szukać.

- Brak wiedzy na temat dostępu do pomocy prawnej jest poważnym problemem społecznym. Budowanie świadomości prawnej jest jednym z celów organizowanej przez nas kampanii „Adwokat w każdym przypadku”. Poprzez wielokanałowe działania chcemy pokazać, że pomoc prawna może być na wyciągnięcie ręki, a adwokaci są w stanie pomóc w wielu sytuacjach z codziennego życia. Jeśli barierą przed uzyskaniem profesjonalnej pomocy są kwestie finansowe, to warto przypomnieć, że istnieją instytucje i punkty, w których poradę prawną można uzyskać bezpłatnie - mówi adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Najczęściej konsultujemy sprawy spadkowe

Jeśli dochodzi do korzystania z usług specjalistów, wśród najczęściej wymienianych problemów znajdują się sprawy spadkowe. Wskazało je 32 proc. osób, które w ciągu ostatnich 5 lat zdecydowały się na wizytę u prawnika. Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie związane z nieruchomościami (24 proc.), sprawy rodzinne (20 proc.), pomoc przy analizie i zrozumieniu dokumentów (18 proc.) oraz konsultacje w zakresie zatrudnienia (17 proc.).

Kiedy decydujemy się na współpracę z prawnikiem, o wyborze specjalisty najczęściej decyduje znajomość odpowiedniej specjalizacji prawa. Taką odpowiedź wskazało 44 proc. ankietowanych. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na naszą decyzję, są koszty, jakie musimy ponieść (43 proc. wskazań) oraz rekomendacje rodziny i znajomych (42 proc.). Znacznie mniej istotne (13 proc.) okazują się być certyfikaty oraz dyplomy, które uzyskał prawnik.

W jakich sytuacjach Polacy udają się do prawnika po poradę
W jakich sytuacjach Polacy udają się do prawnika po poradę mat. prasowe

Naczelna Rada Adwokacka – jest organem samorządu adwokackiego, sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata – w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Samorząd adwokatów działa pod ochroną Konstytucji RP. Do zakresu działania Naczelnej Rady Adwokackiej należą m.in. reprezentowanie Adwokatury, tworzenie zasad i odpowiednich warunków do wykonywania zawodu, nadzór nad działalnością okręgowych rad adwokackich i kształceniem aplikantów, udzielanie opinii o projektach aktów prawodawczych oraz przedstawianie wniosków i postulatów w zakresie tworzenia i stosowania prawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasio Malopolski

Nie dziwota! Porady prawne są DROGIE. Poza tym udzielane są w taki sposób aby jednak wrócić po następną poradę... coś nie dopowiedziane, nie wyjaśnione. Udzielający porad nie tłumaczą nic na "chłopski rozum" tylko operują prawniczymi zwrotami. Nie każdy się na tm zna. W kilku swoich sprawach szukałem w sieci porad i po kilku dniach ciężkiej pracy sam pisałem krótkie pisma procesowe, odwołania. W 4 sprawach - trzy wybroniłem sobie sam. Porada przez Internet. Owszem. Dzień dobry kosztuje min. 80,- zł. Wiem ze prawnicy muszą zarabiać ale za kilka minut pracy nie mogę płacić niemal stówy. Będa niższe ceny - naród zapuka po rade do drzwi kancelarii. Ot, i cala filozofia zjawiska.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu