Spis treści
Sztuczna inteligencja dla człowieka, nie na odwrót
Chcemy się skupić na budowaniu i przygotowaniu takich regulacji unijnych, które zawsze będą zapewniały, że AI służy człowiekowi, a nie człowiek technologii. Sztuczna inteligencja może ratować życie, skracać kolejki do lekarza, wspierać zdrowie, komunikację, logistykę i rozwój nauki. Ale AI musi być bezpieczna i dobrze zarządzana, wskazał Gawkowski odpowiadając na pytania posłanki Nowej Lewicy Anity Kucharskiej-Dziedzic.
Plany są ambitne. Minister przyznał, że Polska może być europejskim liderem w budowaniu fabryk z zakresu AI. Pierwsza powstaje już w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, proces budowy zakończy się w tym roku.
Komisja Europejska informuje, że fabryki sztucznej inteligencji są konieczne, to ekosystemy wspierające wszelkie działania w zakresie AI. Tu Gawkowski odniósł się do kwestii regulacji. Należy skupić się na wdrażaniu odpowiednich aktów i dyrektyw.
Chcemy, by w Europie wybrzmiał glos: dość już przyjmowania nowych reguł. Trzeba się skupić na wdrażaniu dotychczasowych regulacji i sprawić, by były efektywne, wyjaśnił.
Cyberbezpieczeństwo musi być niezagrożone
Jakie priorytety wobec cyberbezpieczeństwa ma resort? Szef MC dodał, że potrzeba zmian w zakresie odpowiedzialności za incydenty dużej skali i wyciągania wniosków z przeszłości.
Rosja nie kryje się z tym, że Polska jest jej głównym celem. Zadaniem polskiej prezydencji jest uświadomienie tego zagrożenie całej Unii Europejskiej.
Nie bez znaczenia jest dyplomacja cyfrowa, dzięki niej kraje będą współpracować nie tylko między sobą, ale też z państwami spoza UE.
Źródła: PAP/MC
