W Holandii jest ich rekordowa liczba, bo blisko 60 tys., we Francji - 1600, a swoje trzy pierwsze będzie miał wkrótce także Gdańsk. Mowa o „domach na wodzie”, których budową zajmie się grupa pasjonatów, chcących przybliżyć mieszkańcom Trójmiasta nieco stylu skandynawskiego czy holenderskiego.
- Pływająca przystań będzie pełniła funkcję restauracyjną, noclegową oraz jako miejsce do cumowania różnych jednostek pływających typu kajaki, rowery wodne, motorówki, łodzie - mówi Grzegorz Ficak, członek Zarządu River Point . - Pływająca przystań składać się będzie z trzech jednostek zbliżonych do barek, co oznacza że będą mogły być holowane. Wzorujemy się na rozwiązaniach europejskich.
Czytaj też: Na Wyspie Spichrzów powstanie 4-gwiazdkowy hotel Holiday Inn [WIZUALIZACJE]
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, hotele dryfować będą w okolicach Kanału na Stępce już na przełomie 2018/2019 roku.
- Szczegółowe rozwiązania technologiczne oraz funkcjonalne zostaną opracowane we współpracy z Politechniką Gdańską - kontynuuje Ficak. - Zakładamy, że jednostki pływające będą oparte o betonowe pływaki, które pozwolą na bezpieczne i wieloletnie ich użytkowanie. W „domach na wodzie” budowanych w tej technologii nie odczuwa się kołysania, pomimo tego że są „pływające”, a nie posadowione na palach. Pozwala to na jak najmniejszą ingerencję w dno oraz umożliwia unoszenie się domów w miarę zmian poziomu wody. Są holenderskim sposobem na ochronę przeciwpowodziową.
- Chcemy, aby atrakcją nie były tylko domy pływające czy samo nabrzeże, ale aby cały zespół stał się nowym celem na trasach przemierzania miasta - mówi prof. Lucyna Nyka, dziekan elekt Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. - Mamy pomysły na jego interesujące ukształtowanie z zastosowaniem elementów mobilnych, architektury medialnej i wartościowych rozwiązań krajobrazowych. Interdyscyplinarny zespół specjalistów z Wydziału Architektury, Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej stawia sobie za cel opracowanie innowacyjnego technologicznie rozwiązania.