Spis treści
EuroHPC to inicjatywa Unii Europejskiej, krajów europejskich oraz prywatnych partnerów, której celem jest rozwijanie światowej klasy ekosystemu obliczeń superkomputerowych w Europie. Dzięki wsparciu UE oraz kluczowych instytucji naukowych i rządowych, fabryka ma wprowadzić Polskę do światowej czołówki w dziedzinie wysokowydajnych obliczeń i innowacji AI. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymało na ten cel 200 mln zł dofinansowania, co zostało ogłoszone przez Komisję Europejską w środę, 12 marca.
Konsorcjum PIAST AI
Konsorcjum PIAST AI, kierowane przez PCSS, obejmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Poznańską oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza otrzyma bezpośrednio 1,3 mln euro, które zostaną przeznaczone na badania, ekspertyzy i szkolenia. UAM już teraz rozwija badania AI w ramach Centrum Sztucznej Inteligencji oraz na wydziałach matematyki i informatyki, a także fizyki i astronomii.
Wsparcie dla innowacji i gospodarki
Poznański magistrat poinformował, że fabryki AI będą wspierać badania nad godnymi zaufania, etycznymi modelami sztucznej inteligencji, które będą miały kluczowe znaczenie dla europejskich firm, start-upów i środowiska akademickiego. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 350 milionów euro. Fabryki AI mają wspierać najważniejsze gałęzie gospodarki, od IT po zrównoważony rozwój.
Poznańska fabryka skoncentruje się na wspieraniu innowacji w takich sektorach jak zdrowie, cyberbezpieczeństwo, technologie kwantowe, robotyka i zrównoważony rozwój. Skupi się również na nowoczesnej infrastrukturze opartej na superkomputerach EuroHPC i komputerze kwantowym Piast-Q. Jej rolą będzie także tworzenie europejskiego ekosystemu AI, który będzie konkurencyjny na światowym rynku.
Dzięki połączeniu sił nauki, biznesu i administracji publicznej, Poznań ma szansę stać się kluczowym graczem w budowie przyszłości sztucznej inteligencji. Oficjalne ogłoszenie nowych członków programu Fabryk AI odbędzie się podczas marcowego szczytu EuroHPC w Krakowie.
Źródło: PAP
