W Poznaniu powstanie fabryka sztucznej inteligencji, wesprze kilka sektorów

Oliwia Marciszewska
Multi exposure of woman hands working on computer and data theme hologram drawing. Tech concept.
Multi exposure of woman hands working on computer and data theme hologram drawing. Tech concept. 123rf/peshkova/zdjęcie ilustracyjne
W Poznaniu powstanie nowoczesna fabryka sztucznej inteligencji, oparta na komputerach o dużej mocy. Informację tę przekazało biuro prasowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Projekt realizowany jest w ramach EuroHPC, czyli Europejskiego wspólnego przedsięwzięcia w dziedzinie obliczeń wielkiej skali.

Spis treści

EuroHPC to inicjatywa Unii Europejskiej, krajów europejskich oraz prywatnych partnerów, której celem jest rozwijanie światowej klasy ekosystemu obliczeń superkomputerowych w Europie. Dzięki wsparciu UE oraz kluczowych instytucji naukowych i rządowych, fabryka ma wprowadzić Polskę do światowej czołówki w dziedzinie wysokowydajnych obliczeń i innowacji AI. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymało na ten cel 200 mln zł dofinansowania, co zostało ogłoszone przez Komisję Europejską w środę, 12 marca.

Konsorcjum PIAST AI

Konsorcjum PIAST AI, kierowane przez PCSS, obejmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Poznańską oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza otrzyma bezpośrednio 1,3 mln euro, które zostaną przeznaczone na badania, ekspertyzy i szkolenia. UAM już teraz rozwija badania AI w ramach Centrum Sztucznej Inteligencji oraz na wydziałach matematyki i informatyki, a także fizyki i astronomii.

Wsparcie dla innowacji i gospodarki

Poznański magistrat poinformował, że fabryki AI będą wspierać badania nad godnymi zaufania, etycznymi modelami sztucznej inteligencji, które będą miały kluczowe znaczenie dla europejskich firm, start-upów i środowiska akademickiego. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 350 milionów euro. Fabryki AI mają wspierać najważniejsze gałęzie gospodarki, od IT po zrównoważony rozwój.

Poznańska fabryka skoncentruje się na wspieraniu innowacji w takich sektorach jak zdrowie, cyberbezpieczeństwo, technologie kwantowe, robotyka i zrównoważony rozwój. Skupi się również na nowoczesnej infrastrukturze opartej na superkomputerach EuroHPC i komputerze kwantowym Piast-Q. Jej rolą będzie także tworzenie europejskiego ekosystemu AI, który będzie konkurencyjny na światowym rynku.

Dzięki połączeniu sił nauki, biznesu i administracji publicznej, Poznań ma szansę stać się kluczowym graczem w budowie przyszłości sztucznej inteligencji. Oficjalne ogłoszenie nowych członków programu Fabryk AI odbędzie się podczas marcowego szczytu EuroHPC w Krakowie.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu