Nowa era dla sztucznej inteligencji w Europie
Inicjatywa Komisji Europejskiej, ogłoszona we wrześniu zeszłego roku, ma na celu utworzenie sieci wyspecjalizowanych ośrodków badawczo-rozwojowych w Europie. Dzięki temu Europa ma stać się wiodącym graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Fabryki AI mają przyczynić się do przyspieszenia wdrażania technologii AI w różnych sektorach, w tym w naukach o zdrowiu, IT, cyberbezpieczeństwie, kosmosie, robotyce, zrównoważonym rozwoju oraz w sektorze publicznym.
W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska wybrała pierwsze siedem lokalizacji dla fabryk AI, a teraz ogłosiła kolejne sześć. Oprócz Polski, nowe fabryki powstaną także w Austrii, Bułgarii, Francji, Niemczech i Słowenii. Łączna wartość inwestycji krajowych i europejskich wyniesie około 485 mln euro.
Wsparcie dla start-upów i MŚP
Fabryki AI mają zapewnić uprzywilejowany dostęp dla start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zajmujących się sztuczną inteligencją. Dzięki temu możliwy będzie ich wzrost oraz bardziej efektywna ekspansja na rynku. Polskie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że projekt realizowany przez PCSS otrzyma 50 mln euro od Komisji Europejskiej, co zwiększy dotychczasową pulę środków w wysokości 340 mln zł, zapewnionych przez polski rząd na rozwój Fabryk AI.
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH z Krakowa również planuje ubiegać się o dodatkowe środki na rozwój infrastruktury AI w Polsce. "Korzystając z doświadczeń Poznania oraz wsparcia specjalistów Instytutu IDEAS", Cyfronet AGH przystąpi do konkursu na początku maja.
Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali
Inicjatywa Komisji Europejskiej funkcjonuje pod nazwą Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). Skupia ona 17 państw członkowskich oraz dwa państwa stowarzyszone.
– Infrastruktura i usługi świadczone przez fabryki AI są niezbędne do wykorzystania pełnego potencjału tego sektora w Europie – podała KE w komunikacie.
– Dzięki wsparciu światowej klasy sieci superkomputerów UE fabryki te będą łączyć w sobie najważniejsze elementy innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji: moc obliczeniową, dane i talenty. Umożliwi to firmom działającym w obszarze sztucznej inteligencji, zwłaszcza MŚP i start-upom, a także badaczom, udoskonalenie szkoleń i rozwoju modeli sztucznej inteligencji na dużą skalę, które będą godne zaufania i etyczne – podkreśliła.
Dzięki tej inicjatywie Europa ma szansę stać się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw na globalnym rynku. Fabryki AI będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju nowych technologii oraz w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które będą miały realny wpływ na różne sektory gospodarki.
źródło: PAP
