Sztuczna inteligencja pomoże rozstrzygać spory podatkowe

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
90 proc. firm liczy, że AI usprawni rozstrzyganie sporów podatkowych, wynika z raportu PwC.
90 proc. firm liczy, że AI usprawni rozstrzyganie sporów podatkowych, wynika z raportu PwC. Sławomir Mielnik/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Jak wynika z raportu PwC, właściciele firm wierzą, że sztuczna inteligencja usprawni proces rozstrzygania sporów podatkowych między przedsiębiorstwami a administracją publiczną. Co więcej, skorzystają na niej obie strony.

Spis treści

Przedsiębiorcy liczą na możliwości AI

Ponad 90 proc. przedsiębiorców ma nadzieję, że AI pozytywnie wpłynie na sposób prowadzenia sporów podatkowych, 44 proc. wierzy, że zwiększy się też szybkość i jakość ich pracy. Z kolei 49 proc. respondentów jest zdania, że pomoże ona realizować część zadań, jak m.in. analiza dużych zbiorów danych.

Badanie PwC Global Tax Controversy and Dispute Resolution wykazało, że firmy liczą na wsparcie w zakresie identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości i ich wyeliminowanie, zanim rozpocznie się potencjalny spór. Obawy firm na całym świecie budzą mechanizmy międzynarodowego opodatkowania, w szczególności związane z wprowadzeniem globalnego podatku minimalnego Pillar 2.

W opinii badanych Pillar 2 może być źródłem międzynarodowych sporów (41 proc.), sporów w kontekście umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (39 proc.) i oddziaływania na regulacje cen transferowych (35 proc.).

Przepisy Pillar 2. Nowe wytyczne mogą być przedmiotem sporów?

Agata Oktawiec z PwC przyznała, że skomplikowanie przepisów Pillar 2 może budzić obawy.

Co więcej, spory mogą również wystąpić w wyniku różnej implementacji przepisów Pillar 2 w poszczególnych państwach jak i różnego sposobu interpretacji reguł modelowych. Obszary, które cechuje duży stopień niedookreślenia, są często przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Stąd wydaje się, że taka sytuacja może nastąpić w przypadku Pillar 2, skomentowała.

Raport ukazał także, że 71 proc. firm dostrzega rosnące zainteresowanie organów podatkowych ich rozliczeniami, a w niemal połowie przypadków prowadzi to do sporów podatkowych. W Polsce liczba zrealizowanych kontroli celno-skarbowych wzrosła na przestrzeni lat 2022-2024 z poniżej 3 tys. do ponad 7 tys.

Autorzy raportu przyznali, że w Polsce podatnicy chętnie sięgają po dostępne mechanizmy rozwiązywania kontrowersji podatkowych o charakterze ponadnarodowym. Według statystyk resortu finansów w 2023 roku zawarto 110 uprzednich porozumień cenowych APA. W pierwszej połowie 2024 roku liczba ta wynosiła 59.

Tomasz Kassel z PwC zauważył, że dynamika zmian w globalnym i polskim systemie podatkowym wymaga od przedsiębiorców nie tylko bieżącej kontroli rozliczeń, ale też strategicznego podejścia do ryzyka podatkowego.

Widzimy, że administracje podatkowe na całym świecie, w tym w Polsce, korzystają z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych, sztucznej inteligencji i automatyzacji w celu weryfikacji rozliczeń. To nowa rzeczywistość, w której kluczowe znaczenie ma zarówno odpowiednie przygotowanie wewnętrznych procedur compliance, jak i transparentna współpraca z administracją. Nasze badanie jasno pokazuje, że przedsiębiorcy dostrzegają te wyzwania, a w przypadku niektórych regulacji spodziewają się wręcz wzrostu liczby sporów podatkowych w nadchodzących latach lub pojawienia się nowych obszarów, jak Pillar 2, poinformował.

Z kolei Andrzej Zubik stwierdził, że analiza dużych zbiorów danych dostępnych dla administracji skarbowych z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz sztucznej inteligencji to w pewnym stopniu szansa dla firm, jak i administracji, na rozwiązywanie sporów podatkowych.

Przedsiębiorcy dostrzegają jej potencjał w usprawnieniu procesów i zwiększeniu efektywności pracy, zwłaszcza w analizie danych czy automatyzacji odpowiedzi na zapytania. Jednak nowe narzędzia analityczne i AI to miecz obosieczny – ich wykorzystanie przez organy podatkowe oznacza bardziej precyzyjne i zautomatyzowane typowanie podmiotów do kontroli, co może prowadzić do zwiększenia liczby postępowań, podsumował.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu