W sierpniu przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,7 proc. i wynosi już 4 212,56 zł

Krzysztof Inglot/AIP
Michał Gaciarz
W sierpniu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1 proc. r/r i wyniosło 5 760,7 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,7 proc. r/r i wyniosło 4 212,56 zł, poinformował w piątek 16 września Główny Urząd Statystyczny.

Jak podkreśla Krzysztof Inglot z Work Service, pomimo zwiększania się liczby rekrutacji w dużych przedsiębiorstwach, zatrudnienie nie będzie już rosło tak dynamicznie. Rynek pracy wysyca się z kandydatów mimo, że obserwujemy wyraźny wzrost wynagrodzeń.
Sierpniowe poziomy zatrudnienia w dużych i średnich przedsiębiorstwach utrzymują dotychczasowe trendy na rynku pracy, choć w stosunku do ubiegłego miesiąca odnotowaliśmy spadek o tysiąc osób. Jest to z jednej strony efekt kończącego się sezonu na prace wakacyjne, ale również sygnał, że zaczyna brakować dostępnych kandydatów na rynku. A to niepokojący symptom, bo w kolejnych miesiącach powinniśmy się spodziewać wzmożonego zapotrzebowania na pracowników. Z naszych badań wynika, że 48 proc. dużych firm i 43 proc. średnich przedsiębiorstw planuje jeszcze w tym roku realizować rekrutacje. Co istotne, ponad połowa z nich ma dotyczyć zwiększania poziomów zatrudnienia - mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Największe zapotrzebowanie na nowe kadry wykazują firmy z sektora handlowego i produkcyjnego, wśród których ponad 40 proc. firm planuje rekrutacje w celu utrzymania lub zwiększenia poziomów zatrudnienia - dodaje Ingot.

Już trzeci miesiąc z rzędu dynamika wzrostu wynagrodzeń znajduje się na poziomie zbliżonym do 5 proc., co wskazuje na wytworzenie nowego trendu. Jest to efekt umacniającego się rynku pracownika w Polsce, który skutkuje nasilaniem się presji płacowej wśród pracowników. Obecnie już ponad 52 proc. Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń. Co więcej już dziś wiemy, że od nowego roku minimalne wynagrodzenie etatowe wzrośnie o 8 proc. r/r. a przy tym pojawi się stawka godzinowa na umowach zlecenie na poziomie 13 zł brutto. Dlatego część firm już dziś stara się dostosować do realiów płacowych z jakimi będą się mierzyć od stycznia – podsumowuje Krzysztof Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu