Wśród krajów leżących względnie blisko, całkiem ciekawym wyborem wydaje się być Gruzja. Oprócz świetnej kuchni i pięknych gór do wybrania tego kierunku może skłonić nas fakt, iż wakacje w tym kraju będą nas kosztowały średnio 4 proc. mniej niż rok temu. Gruzja jest dobrym wyborem na urlop również z uwagi na niższe ceny niż w Polsce. Różnice szczególnie widać w przypadku cen usług oraz żywności, a to na nie w pierwszej kolejności powinni zwrócić uwagę turyści.
Przykładowo, jak podaje porównywarka cen Numbeo, ceny w restauracjach w stolicy Gruzji – Tbilisi – są o około 30 proc. niższe niż w Warszawie.
Jeśli jeszcze nie odwiedzaliśmy tego kraju albo szukamy dobrej okazji do powrotu w tamte strony, warto również rozważyć wyjazd na Islandię. Ze względu na wyraźne osłabienie kursu korony islandzkiej, za wakacje w tym kraju zapłacimy średnio o około 7 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu. A to pomimo dość wysokiej inflacji.
Zaoszczędzimy również wybierając Szwecję, gdzie po uwzględnieniu wzrostu cen wakacje będą średnio o około 1 proc. tańsze niż rok wcześniej. Może wydawać się to dość niewielką różnicą, jednak uwzględniając wysoki poziom cen w tym kraju oszczędności stają się już zauważalne. Nieco mniej atrakcyjna będzie natomiast Norwegia, w której wysoka inflacja pochłania korzyści związane z osłabieniem korony norweskiej. Nadal jednak różnica w cenach między obecnym a ubiegłym rokiem w podanym okresie będzie średnio niższa niż wzrost cen, jaki na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy odnotowano w Polsce. To prawda, że powyższe kraje północy są jednymi z najdroższych miejsc do wypoczynku w Europie, jednak jeśli zależy nam na podróży w tamte strony, 2019 rok wydaje się być dobrym momentem na tego typu wyjazd.
Jeśli ktoś planuje jeszcze bardziej odległą podróż, w tym roku warto wybrać Koreę Południową. Ze względu na deprecjację wona południowokoreańskiego i bardzo niską inflację, która w ostatnim okresie pomiarów nieznacznie przekraczała pół procent, wybór tego kraju na wakacyjny wyjazd pozwoliłby nam zaoszczędzić średnio około 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.
Inflacja w Korei Północnej (2011-2019)
Jeśli zdecydujemy się na podróż do Ameryki Łacińskiej, warto zwrócić uwagę na Kolumbię. Wakacje w tym kraju będą dla nas tańsze średnio o nieco ponad 6 proc. niż rok temu. Dobrym kierunkiem będzie również Chile, gdzie zaoszczędzimy średnio nieco ponad 2 proc. Co ciekawe, Chile na tle innych krajów regionu wyróżnia się dość niską inflacją – w kwietniu dynamika cen w tym kraju znalazła się na niższym poziomie niż w Polsce.
Gdzie wyjazd będzie mniej opłacalny?
Pomimo silnej deprecjacji krajowych walut, w tym roku za wakacje przyjdzie nam zapłacić więcej w Turcji i Argentynie. Winna jest bardzo wysoka inflacja, która w ostatnim okresie pomiarów wynosiła odpowiednio 19,5 proc. i oszałamiające 55,8 proc. Za tak wysoką dynamikę cen w istotnym stopniu odpowiada właśnie gwałtowne osłabienie walut obu krajów, których gospodarki borykają się z problemami strukturalnymi.
Obejrzyj wideo:
Pietraszkiewicz: Obserwujemy stopniowy wzrost cen metra kredytowego mieszkania, ale nie można się tutaj doszukiwać spektakularnego trendu
