Spis treści
Wakacje kredytowe polegają na zawieszeniu spłat rat kredytów na cztery miesiące, na uproszczonych zasadach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci odsetek. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać dwukrotnie - w 2022 i 2023 roku. Oznacza to, że spłatę rat odroczymy łącznie o osiem miesięcy: dwa miesiące w trzecim i dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.
Sejm przyjął na początku czerwca projekt, który zakłada powszechne wakacje kredytowe dla osób, które wzięły kredyt hipoteczny. Senat zaproponował 43 poprawki, większość z nich uzyskała pozytywną rekomendację komisji. Ustawa została przyjęta 7 lipca 2022.
Kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych?
- Osoba, która ma kilka mieszkań, może skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli kredyt wzięła na mieszkanie, w którym mieszka. Jeśli jednak taka osoba spłaca kredyt na mieszkanie, które wynajmuje, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych – mówi Piotr Patkowski, wiceminister finansów.
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom ma wprowadzić mechanizm pomocy kredytobiorcom i przewiduje możliwość czasowego zawieszenie spłacania kredytu. Wakacje kredytowe mają zostać wprowadzone już w sierpniu 2022 roku. Jest to propozycja dla osób z kredytami hipotecznymi w złotówkach, na własne mieszkanie. Z pomocy nie będą mogły skorzystać osoby, które spłacają kredyty denominowane w innych, poza polską, walutach.
Konfederacja Lewiatan uważa jednak, że wakacje kredytowe powinny być przeznaczone dla osób w wyjątkowo trudnej sytuacji, także ze względu na proinflacyjność tego rozwiązania i nie obejmować kredytów ze stałą stopą procentową.
- Nie tylko istota wsparcia wymaga, aby wakacje kredytowe były zawężone do kredytobiorców w trudnej sytuacji, ale również okoliczności ekonomiczne przemawiają za możliwie precyzyjną konstrukcją tego instrumentu. To rozwiązanie przyczyni się do przyspieszenia inflacji – mówi Adrian Zwoliński, ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.
Dodaje również, że „niezbędne jest wprowadzenie kryterium finansowego przy udzielaniu wakacji kredytowych. Rekomendowany jest przynajmniej minimalny warunek finansowy: kredytobiorca powinien ponosić miesięczne koszty obsługi kredytu w wysokości przekraczającej 30 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe.”
- Chodzi o odrzucenie wniosków składanych przez osoby w dobrej sytuacji ekonomicznej i ograniczenie kosztu wakacji kredytowych dla społeczeństwa – dodaje Adrian Zwoliński.
Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?
Nie da się zaprzeczyć, że wakacje kredytowe mają jedną, główną zaletę – odroczenie płatności może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej w trudnych czasach. Jednocześnie trzeba się jednak liczyć z wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Nie wiadomo też, jak takie zawieszenie kredytu będą traktować banki, jeśli będziemy potrzebowali zaciągnąć nowy kredyt. Skorzystanie z wakacji kredytowych może być dla banku sygnałem, że kredytobiorca ma problemy ze spłatą należności.
Jak wskazuje Narodowy Bank Polski, koszt wakacji kredytowych przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.
