Spis treści
Codzienne rozmowy, czyli gdzie wyznajemy miłość?
Jak wynika z badania Digital Care, 64 proc. osób pisze wiadomości do ukochanej osoby codziennie – w tym 33 proc. robi to częściej niż 5 razy dziennie. Z drugiej strony, co piąty badany zadeklarował, że w ogóle nie wymienia wiadomości z partnerem/partnerką w ciągu dnia. Podobnie jest z rozmowami. 1/3 z nas robi to nawet 5 razy w ciągu dnia. Jednocześnie okazuje się, że 72 proc. ankietowanych wyznało kiedyś miłość w rozmowie telefonicznej lub wiadomościach, natomiast 27 proc. zdarzyło się w ten sposób zerwać z ukochaną osobą.
Zobacz wideo: Walentynki - święto zakochanych:
W codziennych rozmowach najczęściej wybieramy Messengera (45 proc.) i WhatsApp (17 proc.), ale wielu zakochanych pozostaje też przy tradycyjnych SMS-ach (19 proc.).
Co 5 ankietowany (21 proc.) przyznaje, że korzysta z aplikacji randkowych, będąc już w związku. Większość spośród tych osób to mężczyźni. Natomiast na pytanie, czy sprawdzamy telefon ukochanej osoby bez jej wiedzy, aż 44 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. To z kolei częściej domena kobiet. Jednocześnie aż 57 proc. ankietowanych zna kod dostępu do telefonu partnera/partnerki – ponad połowa mężczyzn (51 proc.) i aż 63 proc. kobiet.
Walentynki obchodzi 4 na 10 ankietowanych Polaków
Według danych GfK w tym roku walentynki uczci 39 proc. ankietowanych. – Od kilku miesięcy Polacy zaciskają pasa i ograniczają zbędne wydatki, dlatego czeka nas skromny dzień zakochanych. Zdecydowana większość obchodzących walentynki przeznaczy na nie mniej niż 100 zł. Jedynie co dziesiąty badany planuje wydatki powyżej 200 zł, głównie są to osoby młode, między 15. a 29. rokiem życia – zaznacza Anna Szwedowska, consultant w GfK.
Z danych GfK wynika, że najczęściej wybieranym sposobem na uczczenie dnia zakochanych jest wręczenie bliskiej osobie upominku. W ten sposób walentynki uczci blisko 50 proc. badanych. Innym popularnym pomysłem jest zjedzenie uroczystego posiłku.
Kwestie finansowe powinniśmy poruszać od najmłodszych lat
– Pieniądze to trudny temat, nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nasze regularnie prowadzone badania wskazują, że czas wysokiej inflacji wypada tylko nieznacznie gorzej w relacjach par, jeśli chodzi o temperaturę sporu o finanse, niż okres pandemii i lockdownów. Uświadamia to, że podstawowym problemem jest brak właściwej komunikacji. Dlatego, warto już od pierwszych miesięcy związku otwarcie podchodzić do tej kwestii i od najmłodszych lat objaśniać świat finansów swoim dzieciom. Niestety, kłótnie rodziców, to w niejednym przypadku podstawowa edukacja ekonomiczna, jaką dzieci wynoszą z domu, a przecież nie o to chodzi – radzi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?