Projekt wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej został zapisany w 600-stronicowym dokumencie. Znajduje się tam wiele kluczowych kwestii opisujących dalsze relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią po Brexicie.
Umowa UK z UE gwarantuje ochronę praw polskich obywateli i przedsiębiorców
Do końca 2020 roku, czyli tzw. okresu przejściowego Wielka Brytania oraz poszczególne kraje będą mogły wypracować dokładne warunki m.in. wymiany gospodarczej oraz zasad przepływu ludzi. Umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE została także pozytywnie zaopiniowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Konrad Szymański, Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych ogłosił, że porozumienie wynegocjowane przez Wielką Brytanię i Unię Europejską gwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach. Umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zakłada ponadto, że swoboda przepływu towarów zostanie zachowana co najmniej do końca 2020 roku. To dobra wiadomość dla polskich firm, według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Coraz większa liczba polskich firm współpracujących z brytyjskimi kontrahentami decyduje się na rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii w celu ułatwienia dalszej współpracy.
Co najważniejsze - obywatele Unii Europejskiej mieszkający na Wyspach oraz Brytyjczycy przebywający na terenie Wspólnoty zachowają swoje prawa. Dotyczy to także niemal miliona Polaków mieszkających na Wyspach i prowadzących tam działalność. Polacy w Wielkiej Brytanii zachowają prawo do opieki zdrowotnej oraz brytyjskiej emerytury. Do końca 2020 roku, czyli tzw. okresu przejściowego będą obowiązywały regulacje dot. wolnego przepływu osób, po tym czasie Polacy przebywający na Wyspach będą aplikować o pozwolenie na pobyt, co w większości przypadków powinno być formalnością.
Polscy pracownicy są pożądani przez rynek w Wielkiej Brytanii. W przypadku udowodnienia co najmniej 5 lat legalnego pobytu w Wielkiej Brytanii będzie można otrzymać pobyt stały.
Firma w Anglii po Brexicie
Jak pokazują wyniki raportu kancelarii podatkowej Admiral Tax Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym krajem przez polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą, aż 61,3-proc. badanych prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Potwierdzają to także dane polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - Polacy założyli na Wyspach ponad 60 tys. firm i liczba ta stale rośnie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może dodatkowo pozytywnie wpłynąć na wzrost firm prowadzonych w UK przez polskich przedsiębiorców. Brytyjski system prawny i podatkowy jest uznawany przez ekspertów oraz przedsiębiorców za niezwykle przyjazny dla przedsiębiorczości.
Uwolnienie Wielkiej Brytanii z okowów unijnej biurokracji powinno jeszcze bardziej napędzić rozwój biznesu. Wystarczy porównać łatwość rozliczeń podatkowych w Polsce i Wielkiej Brytanii.
W 2017 roku czas potrzebny na rozliczenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wyniósł 105 godzin, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce (336 godzin w 2017 roku). Brytyjski rząd po Brexicie zamierza przyciągnąć do Wielkiej Brytanii kolejnych przedsiębiorców. Kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatków (do 12 500 funtów, czyli około 61 tys. złotych), zapowiadana obniżka podatku CIT oraz brak biurokracji i przejrzyste prawo to mocne karty w ręku brytyjskiego rządu.
Wielka Brytania już w tej chwili cieszy się ogromną popularnością wśród polskich przedsiębiorców, w szczególności specjalistów z branży IT, marketingu, e-commerce czy freelancerów. Umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to pierwszy krok do dalszego stabilnego rozwoju biznesu na Wyspach, a także dobra wiadomość dla niemal miliona Polaków na Wyspach oraz polskich przedsiębiorców działających na brytyjskim rynku.
Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego
