Ważna zmiana prawa. Wzrasta wysokość diet za delegacje. Od kiedy za podróże krajowe i za zagraniczne. Ile wyniosą? Sprawdź

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Przedsiębiorcy przysługuje dieta, jeśli wykonuje działalność poza stałym miejscem jej prowadzenia. Należność nie jest wtedy wypłacana w gotówce, ale właściciel firmy może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Przedsiębiorcy przysługuje dieta, jeśli wykonuje działalność poza stałym miejscem jej prowadzenia. Należność nie jest wtedy wypłacana w gotówce, ale właściciel firmy może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Lucyna Nenow / Polska Press
29 listopada 2022 roku wzrosła wysokość diet, które przysługują pracownikom w przypadku służbowych podróży zagranicznych. Z kolei od 1 stycznia 2023 roku zmienią się stawki dotyczące wyjazdów krajowych. Nowe kwoty diet będą obowiązywać wszystkich pracowników, w tym zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Spis treści

Wysokość diety dla podróży służbowych w Polsce od 1 stycznia 2023 roku wyniesie 45 zł. Zmianę wprowadza opublikowane 14 listopada br. rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z dnia 25 października 2022 r. Zmienia ono obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Wzrosną diety krajowe i zagraniczne przy podróżach służbowych

Wysokość diety w tym roku już raz się zmieniła – 28 lipca została podniesiona do 38 zł. Wcześniejsza kwota 30 zł obowiązywała przez prawie 10 lat.

Ważna zmiana prawa. Wzrasta wysokość diet za delegacje. Od kiedy za podróże krajowe i za zagraniczne. Ile wyniosą? Sprawdź

– W mojej ocenie nie powinno dochodzić do takich sytuacji, że stawka jest taka sama przez kilka lat. Minimalne wynagrodzenie w 2013 roku wynosiło 1600 zł, a w 2022 r. jest to już 3010 zł. Stawki diety powinno się dostosowywać do aktualnych realiów. Być może warto byłoby zastosować ich stałą, coroczną waloryzację np. o wartość inflacji – mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Ważna zmiana prawa. Wzrasta wysokość diet za delegacje. Od kiedy za podróże krajowe i za zagraniczne. Ile wyniosą? Sprawdź

Rozliczamy delegację: jak liczona jest dieta przy krajowej podróży służbowej?

Wysokość diety przy podróży służbowej uzależniona jest od czasu jej trwania:

  • poniżej 8 godzin dieta nie przysługuje,
  • od 8 do 12 godzin dieta wynosi 50 proc. diety pełnej,
  • w przypadku 12 godzin i więcej przysługuje pełna dieta.
Ważna zmiana prawa. Wzrasta wysokość diet za delegacje. Od kiedy za podróże krajowe i za zagraniczne. Ile wyniosą? Sprawdź

Te zasady mają również zastosowanie w przypadku osób samozatrudnionych. Przedsiębiorcy przysługuje dieta, jeśli wykonuje działalność poza stałym miejscem jej prowadzenia. Należność nie jest wtedy wypłacana w gotówce, ale właściciel firmy może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Przykładowo: przedsiębiorca z Gdańska w celu wykonania oferowanej usługi jedzie do Krakowa, z którego wyjechał 21 listopada o godz. 8, a wrócił następnego dnia o godz. 23. Do kosztów uzyskania przychodów może więc zaliczyć 76 zł (2 x 38 zł).

Wzrost stawek diet dotyczy również podróży zagranicznych

Rozporządzenie wprowadza również zmiany w obowiązujących od 2013 roku stawkach diet i ryczałtu za nocleg poza granicami Polski (zależą one od docelowego kraju podróży). Nowa wysokość diet w przypadku podróży zagranicznych ma zacząć obowiązywać 29 listopada 2022 r.

  • Kwota dla Czech to 41 euro,
  • dla Niemiec 49 euro,
  • a dla Francji 50 euro.

Wysokość diety przysługującej pracownikowi jest uzależniona od czasu trwania podróży:

  • do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety zagranicznej,
  • ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety zagranicznej,
  • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Jak zaliczyć dietę zagraniczną w koszty podatkowe

W przypadku zagranicznej podróży biznesowej właściciel firmy także może zaliczyć dietę do kosztów uzyskania przychodu.

Przykładowo: przedsiębiorca wyleciał z warszawskiego lotniska do Stanów Zjednoczonych 15 listopada o godz. 8, a wrócił do Polski 20 listopada o godz. 17. Podróż trwała 5 dni i 9 godzin, więc przedsiębiorcy będzie przysługiwało 5,5 diety. Za podróż do USA stawka diety to 59 dolarów, a więc podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów 324,5 dolarów.

Walutę obcą należy przeliczyć na złotówki po średnim kursie z NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień sporządzenia dokumentu wyjazdu/rozliczenia. Przyjmując, że przedsiębiorca rozliczał podróż 21 listopada, pod uwagę należy wziąć kurs z 18 listopada – 4,5337 zł. Podatnik obniży swoją podstawę opodatkowania i składki zdrowotnej o 1471,19 zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu