WAŻNE: 12.11.2021. Budowa domów bez pozwolenia: prezydent podpisał ustawę i już można szykować się do budowy domów bez formalności

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wprowadzono też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.
Wprowadzono też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia. Mariusz Kapała / Polska Press
Prezydent podpisał ustawę i nic już nie dzieli chętnych do budowy domów do 70 m kwadratowych bez rozpoczęcia inwestycji wedle uproszczonego trybu. Tam gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący w danym miejscu prawo zabudowy domami, wystarczy zawiadomić urząd, gdzie planu nie ma - maksymalnie w ciągu 21 dni otrzyma się zgodę lub nie na budowę w danym miejscu.

Dzięki przygotowanym w resorcie rozwoju i technologii przepisom budowa przeznaczonych na własne potrzeby jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni do 70 mkw. będzie zdecydowanie łatwiejsza. To jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład. Nowa ustawa doczekała się już podpisu prezydenta RP.

Jak zbudować dom do 70 mkw. – najważniejsze założenia

  • Budynki mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane; Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora;
  • Zgodnie z założeniami obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 mkw.

Doręczasz zgłoszenie i ruszasz z budową

Wprowadzono też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Osoba w wieku emerytalnym pracująca dalejOsoby, które przekroczyły 65. rok życia mężczyźni, 60. rok życia kobiety do dochodu 9 627,33 zł brutto miesięcznie nie zapłacą PIT, zapłacą tylko 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym krańcowym przypadku składka ta wyniesie 866,46 zł czyli na rękę dostaną 8 760,87 zł.

Nadchodzą zmiany w emeryturach: 7.12.2021. Emerytury bez PIT...

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W przypadku nie ustanowienia kierownika budowy, inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie całą budową. Natomiast dołączona do zgłoszenia dokumentacja musi być kompletna.
Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

PILNE, WIADOMOŚCI DNIA!. Kliknij i przeczytaj!

Gdy brak planu zagospodarowania przestrzennego

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 mkw. wydawana będzie w ciągu 21 dni. Ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nowa ustawa nie zmienia dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 mkw., także do 70 mkw. Przy czym rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 mkw., nie może przekraczać 6 metrów, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 metry.

Dzisiaj jeden z priorytetowych projektów Polskiego Ładu - dotyczący ułatwień w budowie domów do 70 mkw.- staje się faktem. Dajemy obywatelom wybór: zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie, ten kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości – mówił w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

- Projekt „Dom bez formalności” wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i stanowi odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy chcą sprawniej i szybciej zbudować swój dom zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, zachowując przy tym wszelkie standardy bezpieczeństwa – podkreślał wiceminister Uściński.

Komentarz Piotra Szulca, eksperta w branży nieruchomości:

Zgodnie z propozycją Polskiego Ładu rząd chce umożliwić budowę domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy. W tym celu rząd zaproponował nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W pierwszej kolejności zaznaczyć należy, że co do zasady poluzowanie procedur budowlanych wydaje się dobrym kierunkiem legislacyjnym. W mojej ocenie należy jednak skupić się na poprawie istniejących mechanizmów, niż na ich likwidacji – jak ma to miejsce w zaproponowanym projekcie. Zgodzić należy się z projektodawcą, że likwidacja formalności z pewnością skróci proces budowlany jak również pozwoli na zaoszczędzenie konkretnych kwot pieniężnych. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na pewne istotne mankamenty zaproponowanych projektów.
Na wstępie wskazać wypada, że w toku prac nad projektem ustawy istotnie zmieniono zapisy dotyczące maksymalnej powierzchni użytkowej (pierwotnie było to 90 m2). W konsekwencji zgodnie z projektem teoretycznie możliwe będzie wykonanie domu o powierzchni nawet 200 m2. Takie rozwiązanie budzi pewne wątpliwości: skala inwestycji nie będzie już tak mała jak pierwotnie zakładano, a projekty do 200 m2 mogą okazać się na tyle skomplikowane, że wymagałyby bardziej rygorystycznych rozwiązań, niż te które przyjęto w projekcie.
Wiele uzasadnionych kontrowersji wzbudził przepis przewidujący odpowiedzialność karną inwestora za złożenie nieprawdziwego oświadczenia o prowadzeniu inwestycji wyłącznie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Intencją ustawodawcy jest oczywiście uproszczenie procedur dla inwestorów działających w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb, a nie w celu skomercjalizowania przedsięwzięcia. W mojej ocenie przerzucenie odpowiedzialności karnej na przeciętnego inwestora domu jednorodzinnego wydaje się rozwiązaniem chybionym – treść przepisu może budzić bowiem wątpliwości interpretacyjne. Można wyobrazić sobie hipotetyczną sytuację w której inwestor zdecyduje się jednak sprzedać swój dom lub po prostu taki inwestor nie będzie w stanie go ukończyć – czy to z powodów finansowych, organizacyjnych bądź osobistych. Brakuje również zakreślenia terminu, w którym komercjalizacja obiektu byłaby niemożliwa, nie wiadomo również czy będzie możliwy wynajem tego typu domu.
Słusznym rozwiązaniem projektu ustawy jest zobowiązuje do realizacji domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 zarówno zgodnie z ustaleniami planów zagospodarowania przestrzennego, jak i decyzji o warunkach zabudowy oraz przepisami techniczno-budowlanymi. Wydaje się jednak, że problemem jest brak faktycznego nadzoru nad spełnieniem wymagań planistycznych i technicznych. Projekt ustawy nie przewiduje bowiem żadnego trybu weryfikacji dokumentów złożonych przez inwestora.
Podsumowując, uważam że kierunek zmian legislacyjnych mających na celu ułatwienie procedur budowlanych jest prawidłowy. Wydaje się jednak, że w pierwszej kolejności należy skupić się na poprawie istniejących mechanizmów – które nie zawsze działają doskonale - niż na ich likwidacji.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Trochę myślenia
Polski ład: można budować dom bez pozwolenia do 70m. ale potrzebna jest zgoda urzędu zagospodarowania. Czy ktoś w ogóle czyta co pisze. Polski Kwas a nie ład. Cała Europa leje z Polski.
G
Gość
24 października, 8:34, Wszyscy Won:

Rozdmu[wulgaryzm]ą ten pomysł jakby był rewolucją. Nikt z tego i tak nie będzie korzystał. Klasyczna propaganda rządowa i pisowska gazeta klaszcze. Za dużo niedomówień, za duże ryzyko, a teoretyczne zyski marne. Dwa czy trzy tysiące oszczędności na kierowniku budowy by ograniczyć się do 70m^2. Nie móc potem sprzedać czy wynająć domku, żeby kilka dni krócej czekać na decyzję urzędu. Kpina jak cały ten (nie)rząd.

Buduj normalnie z wszystkimi procedurami i PO kłoPOcie.

Proste?

PO co dorabiasz ideologię?

G
Gość
17 października, 12:42, Wujek Zdzisiu:

Jeden z durniejszych pomysłów tego, pożal się Boże, rządu.

23 października, 13:44, Gość:

A masz jakiś przykład mądrej decyzji tego rządu?

23 października, 15:51, Gość:

Bardzo mądre było zabrać wam SB-kom emerytury

Właśnie teraz zwolnią ich z podatku i najwięcej na tym zarobią, bo mają małe emerytury.

G
Gość
Artykuł z 6 listopada, a komentarze z października. To jest ten Nowy Polski Ład?
E
Edek
Kłamstwo i chamstwo, tyle o tym...
W
Wszyscy Won
Rozdmu[wulgaryzm]ą ten pomysł jakby był rewolucją. Nikt z tego i tak nie będzie korzystał. Klasyczna propaganda rządowa i pisowska gazeta klaszcze. Za dużo niedomówień, za duże ryzyko, a teoretyczne zyski marne. Dwa czy trzy tysiące oszczędności na kierowniku budowy by ograniczyć się do 70m^2. Nie móc potem sprzedać czy wynająć domku, żeby kilka dni krócej czekać na decyzję urzędu. Kpina jak cały ten (nie)rząd.
G
Gość
23 października, 14:45, Piłsudczyk:

Rozdmu[wulgaryzm]ą ten pomysł jakby był rewolucją. Nikt z tego i tak nie będzie korzystał. Klasyczna propaganda rządowa i pisowska gazeta klaszcze. Za dużo niedomówień, za duże ryzyko, a teoretyczne zyski marne. Dwa czy trzy tysiące oszczędności na kierowniku budowy by ograniczyć się do 70m^2. Nie móc potem sprzedać czy wynająć domku, żeby kilka dni krócej czekać na decyzję urzędu. Kpina jak cały ten (nie)rząd.

Dobrze gada. Polać mu.

G
Gość
Zbigniew Biskupski bardzo ładna laurka dla pislamskiegi nierządu - będzie bon paliwowy od Obsraytka.
G
Gość
17 października, 12:42, Wujek Zdzisiu:

Jeden z durniejszych pomysłów tego, pożal się Boże, rządu.

23 października, 13:44, Gość:

A masz jakiś przykład mądrej decyzji tego rządu?

23 października, 15:51, Gość:

Bardzo mądre było zabrać wam SB-kom emerytury

Niestety nie byłem w SB. Teraz bym żył w luksusie na sejmowej posadzie.

c
cegła
Kompletny idiotyzm! W miastach terror deweloperów, na wsiach - terror domorosłych budowlańców ...
G
Gość
23 października, 13:12, Gość:

Tłuki sobie pobudują domki na własną odpowiedzialność bo to one będą za wszystko odpowiadać, a na koniec i tak tego nie będą mogli sprzedać bo wybudowany domek musi być na własne cele mieszkaniowe budowniczego.

23 października, 15:53, Gość:

Ważne aby nie w celach odsprzedaży.

Pomieszkasz to z czasem będziesz mógł sprzedać.

Ważne abyś budował dla siebie.

A po jakim czasie sprzedaż domu nie będzie oznaczała, że wybudowało się go w celach własnych?

G
Gość
Ale będzie piskamski syf, kiła i mogiła. Ciekawe czy koszmarki Januszy będą mieć odpowiedni np. kąt dachu, wymagany w wielu planach zagospodarowania...
G
Gość
22 października, 15:57, Ygrek:

Od 2015 roku można budować domy jednorodzinne na zgłoszenie bez limitu powierzchni.

To po prostu kpina, że za naszą kasę rząd wprowadza duplikat prawa KTÓRE JUŻ ISTNIEJE. JAK MOZNA Z LUDZI ROBIĆ TAKICH IDIOTÓW??

Biurwo jak ty nasz przeisy.

Pójdziesz teraz do pośredniaka

G
Gość
23 października, 13:12, Gość:

Tłuki sobie pobudują domki na własną odpowiedzialność bo to one będą za wszystko odpowiadać, a na koniec i tak tego nie będą mogli sprzedać bo wybudowany domek musi być na własne cele mieszkaniowe budowniczego.

Ważne aby nie w celach odsprzedaży.

Pomieszkasz to z czasem będziesz mógł sprzedać.

Ważne abyś budował dla siebie.

G
Gość
17 października, 12:42, Wujek Zdzisiu:

Jeden z durniejszych pomysłów tego, pożal się Boże, rządu.

23 października, 13:44, Gość:

A masz jakiś przykład mądrej decyzji tego rządu?

Bardzo mądre było zabrać wam SB-kom emerytury

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu