Wciąż mamy za małą wiedzę o dziedziczeniu majątku. Jak Polacy zabezpieczają przyszłość swoich rodzin?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, to najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu w kancelarii notarialnej. Jednak sporządzenie go nawet w formie własnoręcznie spisanego dokumentu, to spore ułatwienie dla bliskich. Lepiej posiadać taki testament niż żaden. Szczególnie, że dziedziczenie ustawowe zapewni naszym bliskim podział tego, co po sobie pozostawimy, ale nie da gwarancji zachowania dobrych relacji rodzinnych.
Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, to najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu w kancelarii notarialnej. Jednak sporządzenie go nawet w formie własnoręcznie spisanego dokumentu, to spore ułatwienie dla bliskich. Lepiej posiadać taki testament niż żaden. Szczególnie, że dziedziczenie ustawowe zapewni naszym bliskim podział tego, co po sobie pozostawimy, ale nie da gwarancji zachowania dobrych relacji rodzinnych. Paweł Relikowski / Polska Press
Dla 90 proc. Polaków zabezpieczenie przyszłości rodziny i bliskich osób jest bardzo ważną sprawą. Jednak niemal co trzeci ma znikomą wiedzę o zasadach dziedziczenia. Najpopularniejszą zaś formą zabezpieczenia rodziny i bliskich są ubezpieczenia na życie.

Blisko 90% Polaków uważa, że zabezpieczenie przyszłości najbliższych jest ważne. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MetLife, 54% deklaruje, że ma ubezpieczenie na życie, a niewiele mniej (49%) zgromadziło oszczędności na przyszłość. Spisanego testamentu nie ma aż 76% Polaków. Jednocześnie blisko co piąty badany twierdzi, że jego wiedza na temat zasad dziedziczenia majątku w rodzinie jest mała lub bardzo mała. Dla 70% ważne jest poszerzenie wiedzy na temat dziedziczenia i ewentualnych problemów rodzinnych z tym związanych.

Testament i polisa

Ponad 90% Polaków zamierza zabezpieczyć na różne sposoby przyszłość swoich bliskich. Najlepszym wyborem jest zadbanie o zabezpieczenie swojej przyszłości oraz przyszłości swoich bliskich już dziś. Z badania MetLife wynika, że 66% Polaków spisało lub spisze testament, ponieważ uważa, że to dobry pomysł na zabezpieczenie przyszłości swoich bliskich, a 34% ponieważ boi się o relacje rodzinne w przyszłości. Badanie pokazało również, że obecnie 10,5% badanych Polaków ma testament notarialny, a 8,5% testament spisany samodzielnie.

Sporządzenie testamentu niesie za sobą wiele korzyści – przede wszystkim określa, co stanie się z naszym majątkiem po śmierci i dzięki temu pozwala wyeliminować ewentualne nieporozumienia rodzinne w tym zakresie. Pomimo tego, nadal wiele osób nawet nie rozważa sporządzenia testamentu. Jednym z wymienianych powodów jest przekonanie, że obowiązujące prawo zapewnia uczciwy podział majątku – tak uważa 21% respondentów. Z kolei wiedzę, jak wyglądałby proces dziedziczenia w rodzinie, gdyby zabrakło któregoś z członków rodziny, deklaruje 66% Polaków. Innym powodem niechęci do sporządzenia testamentu jest przeświadczenie o zbyt wielu formalnościach z tym związanych (wskazało na to 7% badanych).

Czynność spisania testamentu wcale nie musi być dużym wyzwaniem. Decydując się na sporządzenie takiego dokumentu, nie zderzymy się z długą listą formalności. Sama czynność zajmuje względnie niewiele czasu, szczególnie jeśli uświadomimy sobie korzyści, zarówno te obecne, jak i przyszłe. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, to najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu w kancelarii notarialnej. Jednak sporządzenie go nawet w formie własnoręcznie spisanego dokumentu, to spore ułatwienie dla bliskich. Lepiej posiadać taki testament niż żaden. Szczególnie, że dziedziczenie ustawowe zapewni naszym bliskim podział tego, co po sobie pozostawimy, ale nie da gwarancji zachowania dobrych relacji rodzinnych – komentuje radca prawny Tomasz Palak.

Brak chęci sporządzenia testamentu często argumentowany jest także brakiem majątku – 26% wskazań. Jednocześnie badanie wykazało, że 49% Polaków ma własne oszczędności, które są dla nich formą zabezpieczenia bliskich, a 34% zainwestowało w nieruchomość. Dane rynkowe wskazują też, że z roku na rok Polacy kupują coraz więcej mieszkań i domów, co oznacza, że w wielu przypadkach jednak posiadają majątek, który podlega dziedziczeniu przez bliskich.

Inne formy zabezpieczenia przyszłości

Jak wynika z badania, Polacy w pierwszej kolejności najchętniej chcą zadbać o przyszłość swoich dzieci (48%) oraz partnera (30%). Istnieje kilka różnych rozwiązań na wypadek śmierci, ewentualnie ciężkiej choroby. Najczęściej stosowaną formą jest ubezpieczenie na życie, którego posiadanie deklaruje już 54% badanych Polaków. To najbardziej znane finansowe zabezpieczenie dostępne praktycznie dla każdego.

Ubezpieczenie na życie zapewnia środki finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wyniki badania mówiące, że co drugi Polak ma polisę wyglądają bardzo optymistycznie. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że często posiadane ubezpieczenie na życie zabezpiecza rodzinę tylko częściowo, ponieważ np. jest warunkiem otrzymania kredytu, a suma ubezpieczenia jest ograniczona do wysokości zadłużenia i banki doceniają korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie.
- Ale warto o nim pomyśleć również w momencie, kiedy nie mamy kredytu. To zdecydowanie inwestycja w bezpieczną przyszłość najbliższych. Zwłaszcza że ubezpieczenie na życie można rozszerzyć o dodatkową ochronę wypadkowo-zdrowotną, która zapewnia środki finansowe i realną pomoc w przypadku pobytu w szpitalu, poważnej choroby lub w razie uszkodzenia ciała. Ponadto chroni również wtedy, gdy z przyczyn zdrowotnych nie jesteśmy zdolni do pracy. Dzięki temu nasi bliscy nie muszą borykać się z problemami finansowymi związanymi z naszym leczeniem czy rehabilitacją – mówi Marek Piętka, Dyrektor Departamentu Produktów w MetLife.

A na emeryturę - preferencyjne konto

Według badania, wśród wymienianych form zabezpieczenia przyszłości swojej i bliskich znalazło się także IKE czy IKZE, które ma 10% respondentów.
IKE oraz IKZE to jedne z najbardziej opłacalnych form oszczędzania na emeryturę ze względu na korzystne ulgi podatkowe (brak podatku od zysków kapitałowych, a w przypadku IKZE również zwrot części podatku PIT), warunki zachęcające do systematycznego oszczędzania oraz szeroką ofertę rynkową dającą klientom wysoką swobodę w dopasowaniu alokacji środków do swojego profilu ryzyka.
- Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do środków emerytalnych, zapisanych na koncie w ZUS, oszczędności na IKE oraz IKZE podlegają pełnemu dziedziczeniu i, co istotne, nie są obciążone podatkiem od spadku i darowizn – dodaje Tomasz Adamus, Prezes Zarządu, Dyrektor Departamentu Zarządzania MetLife TFI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu