Węgiel: Nie daj się oszukać! Jak sprawdzić jego jakość? Zadbaj o swój piec i portfel. 5 porad, jak wybrać dobry węgiel

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Słabe pol­skie węgle kamienne o niskiej kaloryczności są szaro-czarne. Mają war­stwową struk­turę i łatwo się kru­szą. Wysokiej jakości węgle im są bar­dziej smo­li­ście czarne i błysz­czące, tym są bar­dziej kalo­ryczny. Węgiel taki może mieć lekko war­stwową struk­turę, jest bardzo twardy. Nie­które z nich mogą wyglądać jak lite kamie­nie, które bar­dzo trudno rozbić. Wystarczy więc upuścić węgiel na ziemię.
Słabe pol­skie węgle kamienne o niskiej kaloryczności są szaro-czarne. Mają war­stwową struk­turę i łatwo się kru­szą. Wysokiej jakości węgle im są bar­dziej smo­li­ście czarne i błysz­czące, tym są bar­dziej kalo­ryczny. Węgiel taki może mieć lekko war­stwową struk­turę, jest bardzo twardy. Nie­które z nich mogą wyglądać jak lite kamie­nie, które bar­dzo trudno rozbić. Wystarczy więc upuścić węgiel na ziemię. unsplash
Sytuacja z ograniczonym dostępem do węgla zmusza nas do sięgania po różne rozwiązania, w tym kupna surowca z nieznanych dotąd nam źródeł. Jak nie dać się oszukać i znaleźć węgiel dobrej jakości? Mamy dla Was kilka 5 rad, które pomogą Wam w świadomym wyborze! Zerknijcie do naszej galerii.

Sezon grzewczy rozpoczęliśmy pełną parą. Niestety, w wielu domach wciąż brakuje węgla, którym można nagrzać w chłodne już noce. Właściciele gospodarstw domowych decydują się na jego kupno z nieznanych dotąd źródeł, przez co w sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży opału, który, niestety, nie jest dobrej jakości. Co zrobić, by nie dać się oszukać? Jak sprawdzić jakość węgla?

Sprawdź galerię i dowiedz się jak nie dać się oszukać!

Nie przeocz

Jak rozpoznać dobry węgiel?

Niestety, nie jest możliwe, by "na oko" oce­nić wszyst­kie istotne para­me­try węgla. Jednak to, jak wygląda, może powiedzieć nam dość wiele. A co jest najważniejsze podczas wyboru węgla? Jego wartość opałowa. Decydując się na zakup z niesprawdzonego dotąd źródła, koniecznie należy zapytać o certyfikat informujący o poszczególnych parametrach opału, który - zgodnie z przepisami - powinien posiadać każdy producent. To kluczowy element podczas zakupu węgla. Najważniejszą informacją dla konsumenta jest kaloryczność opału. Informuje o ilości energii, jaką możemy uzyskać ze spalania danej jednostki paliwa. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Uziarnienie, czyli granulacja – może nie jest złą lub dobrą cechą węgla, musi być jednak dostosowana do specyfiki pieca, który posiadamy. W instrukcji obsługi powinny znajdować się wszystkie informacje.
  • Spiekalność – skłonność do tworzenia się zbitych brył paliwa. Mogą one doprowadzić do zablokowania podajnika.
  • Zawartość popiołu – przyjmuje się, że w węglu dobrej jakości zawartość popiołu nie przekracza 10%.
  • Zawartość siarki - niska zawartość siarki nie tylko minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, ale również chroni kocioł i przewody kominowe przed korozją. Dobre jakości paliwo powinno mieć w swoim składzie mniej niż 0,6% siarki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze węgla, by nie władować się w większe koszty? Sprawdź!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu