Wchodzą nowe normy jakości węgla. Zmiany są naprawdę duże

Barbara Wesoła
Przepisy określają minimalne parametry jakościowe węgla kamiennego i innych paliw stałych, które mogą być używane w gospodarstwach domowych.
Przepisy określają minimalne parametry jakościowe węgla kamiennego i innych paliw stałych, które mogą być używane w gospodarstwach domowych. fot. Slawomir Mielnik /Polska Press
Od 1 grudnia 2024 roku zaczną obowiązywać nowe normy jakości węgla w Polsce. Przepisy te mają na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z ogrzewania domów paliwami stałymi. Dowiedz się, jakie zmiany czekają użytkowników węgla i jak wpłyną na sposób ogrzewania gospodarstw domowych.

Spis treści

Nowe przepisy dotyczące jakości węgla

W Polsce blisko połowa gospodarstw domowych ogrzewa swoje domy paliwami stałymi, jak np. węgiel. Niestety to właśnie spalanie niskiej jakości węgla jest jedną z głównych przyczyn smogu i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Aby temu przeciwdziałać, od 1 grudnia 2024 roku zaczną obowiązywać nowe normy jakości węgla, które wyznaczają minimalne wymagania dla węgla kamiennego wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

Według rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, węgiel gruby (kostka, orzech) musi spełniać następujące normy:

  • Kaloryczność: co najmniej 22 GJ/t,
  • Zawartość siarki: maksymalnie 1,5%,
  • Zawartość popiołu: maksymalnie 12%,
  • Wilgotność całkowita: do 18%.

Podobne wymagania dotyczą węgla średniego, takiego jak groszek, z kalorycznością podniesioną do 23 GJ/t.

Początek zmian. Oto harmonogram zaostrzania norm

Wprowadzenie nowych norm jakości węgla to proces wieloetapowy, który ma na celu stopniowe podnoszenie standardów i dostosowanie rynku do bardziej ekologicznych rozwiązań. Od 1 lipca 2025 roku normy ulegną dalszemu zaostrzeniu, w tym:

  • Kaloryczność wzrośnie do 23 GJ/t,
  • Maksymalna zawartość siarki spadnie do 1,4%.

Kolejne zmiany zaplanowano na 2027, 2029 i 2031 rok. W finalnym etapie, który zacznie obowiązywać od 2031 roku, węgiel będzie musiał spełniać najbardziej rygorystyczne m.in. kaloryczność co najmniej 24 GJ/t, a wilgotność całkowita nie więcej niż 15%. Wprowadzenie tych zmian ma na celu znaczącą redukcję emisji szkodliwych pyłów i gazów, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Co oznaczają zmiany dla gospodarstw domowych?

Nowe normy jakości węgla to wyzwanie, ale także szansa dla gospodarstw domowych w Polsce. Z jednej strony użytkownicy będą musieli dostosować się do bardziej restrykcyjnych wymagań, co może wpłynąć na cenę dostępnego węgla. Z drugiej strony, wprowadzenie wyższej jakości paliw oznacza efektywniejsze spalanie, bo węgiel o wyższej kaloryczności pozwala uzyskać więcej ciepła przy mniejszej ilości zużytego paliwa, a także mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Zmiany te mogą również zmotywować gospodarstwa domowe do przejścia na alternatywne źródła ogrzewania, takie jak pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe, które są bardziej ekologiczne.

Od 1 grudnia 2024 roku w życie wchodzą nowe normy jakości węgla, które wyznaczają minimalne wymagania dotyczące kaloryczności, zawartości siarki, popiołu i wilgoci. To ważny krok w walce o czyste powietrze w Polsce. Choć dla wielu gospodarstw domowych może to oznaczać wyższe koszty zakupu węgla, korzyści ekologiczne i zdrowotne wynikające z tych zmian są niepodważalne. Warto śledzić kolejne etapy zaostrzania norm i rozważyć bardziej ekologiczne metody ogrzewania.

Podstawą prawną wprowadzenia nowych norm jakości węgla jest Rozporządzenie Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 4 listopada 2024 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (Dz.U. z 2024 r. poz. XXX).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu