Tauron nie zwalnia. Dwie duże inwestycje jeszcze w tym roku

Marek Knitter
Tauron uruchomi niebawem kolejna dużą farmę wiatrową
Tauron uruchomi niebawem kolejna dużą farmę wiatrową Tauron mat.pras.
Tauron Polska Energia planuje uruchomić farmę wiatrową Gamów o mocy 33 MW oraz farmę fotowoltaiczną Proszówek o mocy 55 MW jeszcze przed końcem 2024 roku. Spółka liczy także na przedłużenie rynku mocy do 2028 roku.

Spis treści

- Jeszcze przed końcem tego roku planujemy uruchomienie farmy wiatrowej Gamów i farmy fotowoltaicznej Proszówek o łącznej mocy blisko 90 MW - powiedział prezes Grzegorz Lot podczas telekonferencji.

Zapowiedział również, że 17 grudnia br. Tauron przedstawi nową strategię spółki.

Wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Michał Orłowski dodał, że FW Gamów powinna zostać przekazana do eksploatacji w I połowie grudnia, a PV Proszówek do końca przyszłego miesiąca.

- Łącznie w realizacji mamy obecnie 7 projektów OZE o mocy blisko 465 MW - podkreślił Orłowski.

Kolejne projekty Tauronu dotyczące energii odnawialnej będą uruchamiane w połowie 2025 roku

Jak wymienił Orłowski, najbliżej ukończenia jest farma wiatrowa Nowa Brzeźnica o mocy 16,6 MW, która jest zaawansowana w ok. 50 proc. i której oddanie do użytku spodziewane jest w II kwartale 2025 r.

W przyszłym roku Tauron chce również uruchomić farmę wiatrową Sieradz (23,8 MW, obecnie 20 proc. zaawansowania), a także farmy fotowoltaiczne Bałków (54 MW, 9 proc. zaawansowania) i Postomino (90 MW, 26 proc. zaawansowania) - wszystkie w IV kwartale.

Najdłużej ma trwać realizacja zakupionej niedawno farmy wiatrowej Miejska Górka o mocy blisko 191 MW (obecnie 2 proc. zaawansowania), której oddanie do eksploatacji planowane jest w II kwartale 2027 r.

Według Tauronu prawdopodobieństwo wyłączania węglowych jednostek o mocy 200 MW po 2025 r. jest niewielkie.

- W Grupie Tauron funkcjonuje 12 bloków węglowych o mocy 200 MW, w tym dwa z rynkiem mocy do 2028 r., pozostałe do 2025 r. Śledzimy prace nad koncepcją przedłużenia rynku mocy o kolejne trzy lata i te prace są na tyle optymistyczne, że wierzymy, iż ten rynek będzie funkcjonował - powiedział także Lot podczas telekonferencji.

Zastrzegł jednocześnie, że gdyby po 2025 r. nie było rynku mocy lub jego warunki były nieatrakcyjne ekonomicznie, spółka zapowiada, że te moce, jako trwale nierentowne, zostaną wyłączone.

Strefa Ekologii - artykuły

- Na dzisiaj jednak oceniam prawdopodobieństwo ich wyłączenia jako niewielkie, bo w ocenie PSE ta moc będzie potrzebna w systemie - dodał prezes.

Spółka spodziewa się ogłoszenia aukcji rynku mocy w I kwartale - I półroczu przyszłego roku.

- Przygotowujemy się na różne scenariusze, w tym do komercjalizacji miejsc, które powstaną po ewentualnym wyłączeniu dwusetek - podkreślił prezes.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 30,06 proc. akcji i KGHM (10 proc.).

Źródło: tauron/isbnews

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu